Permalänk
Medlem

Fråga ang nätagg

En polare ska införskaffa ett 7600GS (AGP) till sin gamla compaq med en Pentium 4 processor. Till detta behövs ett kraftigare nätaggregat. Passar nätaggregaten som säljs idag? Tex den länkad nedanför.

http://www.datorbutiken.com/home/default.aspx?Product=HK350W

Visa signatur

C2D 6600@ORG, GigaByte-DS4, 1024mb RAM PC5300, 250GB WD Caviar 16MB, Radeon X300SE 128mb.

Permalänk
Medlem

Din polare kanske skulle satsa på ett mer välrenomerat märke..
Vet faktiskt inte exakt vad det märket (Huntkey ?) går för, men priset antyder att det är i Q tek klass (skit).
Ett nätagg är viktigare än många tror, det skall ju förse ett helt datorsystem med stabil ström.

Compaq är en så kallad "märkesdator", och har ofta sina egna lösningar på saker o ting...ni får kolla upp så att det går att sätta i ett standard nätagg rent fysiskt i chassit.

Ett 7600GS är riktigt strömsnålt.
Chansen finns att det drar mindre än hans tidigare, vilket det nu var.

En länk till ett bra nätagg (Fortron 400)
http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=308622
Billigare, men då får du vara snabb då det är ett demo ex
http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=312040

Lycka till.

Visa signatur

Don´t do this, don´t do that. Do this and think that.
Serious, do you really think I give a shit?

Permalänk
Medlem

Tack för svaret!

Idag har han ett geforce 3 ti 200. Drar nog inte så mycket. Nätaggregatet som han har idag är på 250W. Kanske det räcker för 7600GS? Vi prövar så får vi se, annars får vi byta :=)

Visa signatur

C2D 6600@ORG, GigaByte-DS4, 1024mb RAM PC5300, 250GB WD Caviar 16MB, Radeon X300SE 128mb.

Permalänk
Medlem

Köpte ett sådant nätagg (http://www.huntkey.com/eng/productshow.asp?id=660) på dustin (http://www.dustinhome.se/DacsaPortal/?ProdID=5010086786) för ett par veckor sedan.

Det är tyst och driver runt en Core 2 Duo E6600 + DVD-brännare + raid-kort + 7st diskar utan att bråka. Kan inte annat än att instämma med användarerecensionen på dustin, inget att anmärka på.

Tror att priset är rätt orelevant då jag tvivlar på att de stora drakarna i branchen betalar över 100:- för ett nätagg oavsett styrka, men många verkar ju vilja tro att det krävs ett nätagg på >1000W för minst 1500:- för att dra runt en sketen PC....

NOz_, ni måste kolla anslutningarna i din polares dator och hitta ett nytt med samma anslutning.

Permalänk
Hedersmedlem

*tråd rensad*

Inget mer offtopic nu. Tack.

Permalänk
Medlem

Sitter här och behöver att nätagg till en gammal dator (AMD 3500+, 1,5GB DDR, X1600XT, hdd, dvd läsare och brännare, samt floppy), så jag funderar på just det nätagget du hade köpt Edmund. Finns den någon annan som kan tycka till om detta nätagg?

Skulle vara bra och veta ifall det är fler som provat det.

Det var nämligen så att det gammla antec nätagget som satt i sonata (1) gav upp igår så jag behöver ett nytt. Och hoppas nu att det räcker med nytt nätagg, så att inga andra komponenter är brännda :(.

Så vad säger ni kan ni rekomendera huntkey?

Vill komma undan så billigt som möjligt men ändå ha ett agregat som inte smäller allt för lätt

Permalänk
Medlem

Tycker att du kan testa detta http://www.dustinhome.se/DacsaPortal/?ProdID=5010099442
Du får gratis frakt också
Men dom har nätagg i samma prisklass också.

Edit:
Gick in på deras hemsida, japansk sida, då måste vara ett hyffsat nätagg eller?

Visa signatur

Cooler Master Cosmos S | Corsair HX 750W | Asus P7P55D Evo | Core i5 750 @ 3.89ghz | Noctua U12P SE | Asus 7970 DCII | 8GB G.skill 2133Mhz

Permalänk
Medlem

Jo visst men det är ju mycket dyrare oxå
Känns lite väl dyrt + att jag inte behöver så många W.