Riktiga (nybörjar?)frågor om ljudkort.

Permalänk

Riktiga (nybörjar?)frågor om ljudkort.

Hej!

Har precis köpt mig en hemmabioreciever och har därför börjat gräva en del i olika ljudkort och vad som gäller. Då gör jag en konstig upptäckt som har förbryllat mig hela kvällen. Har nu suttit och läst och läst för att försöka få grepp om saken vilket jag äntligen tror att jag börjar få. Men jag måste ju kolla med någon mer insatt än mig för att ändå får svar!

Vi tar det från början:

Jag har haft min dator och således mitt ljudkort i ungefär fem år. Under all denna tid har jag kört allt ljud genom min 2x100w förstärkare. Jag har kopplat ljudet till förstärkaren från ljudkortet mha. ungefär en sådan här sladd (fast 3.5mm då):

http://www.installer.com/photos/ipod-rca.jpg

När jag varit och ryckt i sladdarna bakom datorn har jag ju sett att det finns flera 3.5mm-uttag bak på ljudkortet i olika färger ungefär såhär: http://www.bran.dk/wp-content/uploads/creative_audigy.jpg
Jag har alltid trott att detta bara var fler ljudkanaler ifall man skulle koppla in tex. 5.1 datorhögtalare typ dessa: http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=38798
En högtalare i varje 3.5mm-uttag tänkte jag...

Enligt vad jag har lärt mig ikväll är det inte alls så!?

Tydligen är någon av kontakterna digital och någon är för mic osv..?

Det jag skulle bli vääldigt tacksam för vore om någon kunde ta och reda ut vad för slags 3.5-kontakter det brukar sitta på ett vanligt ljudkort. Vi kan ta detta kortet som exempel: http://www.bran.dk/wp-content/uploads/creative_audigy.jpg Creative SB Audigy 4

Permalänk
Medlem

Re: Riktiga (nybörjar?)frågor om ljudkort.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Richard_S

Vi tar det från början:

Jag har haft min dator och således mitt ljudkort i ungefär fem år. Under all denna tid har jag kört allt ljud genom min 2x100w förstärkare. Jag har kopplat ljudet till förstärkaren från ljudkortet mha. ungefär en sådan här sladd (fast 3.5mm då):

http://www.installer.com/photos/ipod-rca.jpg

[/B]

Det är en 3.5mm på bilden

Det du vill veta får du nog lättast med manualen (då får du bilder mm.). Finns att ladda ner på Creatives hemsida.

Visa signatur

minhembio.com/darkages

Permalänk

I de flesta fall (vågar nästan sträcka mig till att säga alla) är Grönt uttag vanligt stereoljud (höger vänster), blått är line in och rosa är mic in. Sen har en del digitala utgångar och utgångar för surround (5.1). Audigy 4 kortet som du länkar till på bild skulle en gissning från min sida (utan att ha läst några manualer om det kortet) vara att grönt är höger vänster ut, den svarta till höger om den gröna är de bakre högtalarna (höger och vänster) och den oranga vid sidan om den är center och sub (baslåda). Men som sagt, kolla i manualen till ditt ljudkort för att kolla exakt. Den oranga fungerar med stor sannolikhet även som digital utgång och kan ställas mellan dessa lägen i inställningarna för ljudkortet.