Hur ska jag sätta fast moderkortet i mitt hemgjorda chassi?

Permalänk

Hur ska jag sätta fast moderkortet i mitt hemgjorda chassi?

Tjena, Jag håller på att bygga ett eget chassi till en server, chassit ska vara gjort utav plåt som är ca 1mm tjock och måtten ska vara 25x20x10cm (BxDxH).

Moderkortet är ett Mini-ITX som är 17x17cm och jag har skaffat en plåtbit som är 17x17cm som jag hade tänkt ha som bottenplatta, men hur ska jag sätta fast bottenplattan i chassit?

Jag kan ju inte bara skruva i det för då kommer skruvarna åka ut genom chassits undersida. Jag har inte heller tillgång till svets för att på något sätt kunna svetsa dit det så det är uteslutet.

Tacksam som fan för svar!

Permalänk
Medlem

Såhär hade jag gjort:

1. Lägg moderkortet på plåten och rita ut vart hålen är någonstans.

2. Inhandla vanliga moderkortsdistanser och epoxylim.

3. Limma fast distanserna på de utritade punkterna.

Klart!

Se bara till att du gör bra markeringar och att du får distanserna rakt när du limmar dit dem så blir det nog riktigt bra sen

Tycker du att distanserna blir för höga/långa om du limmar dem som de är direkt på plåten kan du ju alltid dremla av gängan som normalt sett går in i moderkortsplåten.

Lycka till!

Visa signatur

Elektriker och musiker =)

Permalänk
Medlem

Hur bra håller epoxylim för sådant ?

Visa signatur

-

Permalänk

Ahaa, jag har faktiskt aldrig tänkt på att att limma dit distanserna

Men det låter faktiskt som att det skulle kunna fungera.

Bara för att klargörs så menar du alltså att jag ska göra som jag visar upp på den här väldigt pedagogiska paint bilden :

http://i39.tinypic.com/2yxlzsj.jpg

Permalänk
Medlem

Ja det är så jag menar. Och rengör du bara ytan du ska limma på ordentligt så borde det inte vara några problem med hållbarheten heller. Har sett andra göra såhär och vet dessutom av egen erfarenhet hur jävligt epoxylim är. Sitter som berget!

Visa signatur

Elektriker och musiker =)

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Exsmex
Ja det är så jag menar. Och rengör du bara ytan du ska limma på ordentligt så borde det inte vara några problem med hållbarheten heller. Har sett andra göra såhär och vet dessutom av egen erfarenhet hur jävligt epoxylim är. Sitter som berget!

Ahlright det låter bra, var dessutom ute och köpte epoxylim idag, det var i princip det starkaste dom hade på kjell o company och det verkar vara sjukt starkt så det borde fungera bra!

Tack som fan för tipset btw

Permalänk
Medlem

Annars så säljs det lösa moderkortsplåtar (bl. a. Lian Li), om du vill slippa krångla med att få distanserna på exakt rätt plats och i exakt rätt vinkel.

Visa signatur

Quad-quad core med kvävekylning och kokvattenreaktor.

Permalänk
Medlem

Själv har jag limmat vanliga popnit-muttrar! funkar kanon.

Det är en popnit-mutter du ser till höger om infästningen för kortplatserna.

Det är också popnit muttrar under moderkortet. Tror det är M3 eller M4...

Visa signatur

En sann moddare blir aldrig klar.MBY är SWEC SSD Kung!
Har hängt här sedan 2002. Började modda vid P200. Har gröna datafingrar. -Och du undrar hur jag kan veta allt?!?!?

|4700K|HD7970matrix|16Gb|Seasonic x-650|WaterC DDC BIP120+MP-05|

Permalänk
Medlem

Epoxy lim fungera utmärkt, limamde fast mina distanser då jag byggde: http://sweclockers.com/forum/showthread.php?s=&threadid=82604...

förutom det kan jag nämna att min BIX2 radiator var fastlimmad med epoxylim på insidan av taket på ett av mina gammla datorchassin, fungerade utmärkt

Visa signatur

[Amd 2500+ @ 3200+] ¤ [Abit NF7] ¤ [1024 ddr @ 400 mHz] ¤ [Radeon 9600 pro] ¤ [Maxtor diamond max 160Gb] ¤ [Lain li PC 60]

http://forum.sweclockers.com/showthread.php?s=&postid=3916792...

Permalänk

Epoxylim fungerar alldeles utmärkt!. Har använt det tidigare till databygge. Gör man det ordentligt så behöver du inte vara orolig för att det ska släppa!.

Visa signatur

Spana in världens coolaste blogg!
http://www.pointblog.se/?go=mikael