Permalänk
Medlem

Ett lite udda problem

Har aldrig stött på detta innan, får hoppas någon här gjort det.

Problemet visar sig då jag ska boota, har flera OS installerade på datorn, får fram menyn där jag ska välja vilket OS som ska starta, försöker trycka pil tangent ner, händer inte mycket.

reset knappen får göra sitt jobb.

kommer till samma meny igen, trycker pil ner flera gånger, rätt vad det är hoppar den ner till rätt val, datorn bootar, jag trodde det var tangent bordet som pajjat, men väl inne i windows fungerar det som det ska, bootar om igen och samma problem, får trycka 5 eller fler gånger för att det ska hända något, samma sak då jag vill in i bios, någon som har råkat ut för detta eller vet någon lösning på problemet?

Är ett USB tangent bord, testde även ett med vanliga kontakten, samma sak där.

Visa signatur

|/foo/|

Permalänk
Medlem

Inget förslag på detta? hände helt utan vidare, fungerade ena dagen för att börja krångla nästa..

Visa signatur

|/foo/|

Permalänk
Hedersmedlem

§4

* Tråd låst *

Visa signatur

Kontaktas via PM eller IRC [color="green"]#Sweclockers.com [/color]@ quakenet.org Mina regler: §1 Jag har alltid rätt. §2 Jag KAN ha fel men då inträder §1 automatiskt.