Hej igen!
Jag har faktiskt glömt att uppdatera den här tråden, men ni ska få en uppdatering nu.
Efter mitt senaste inlägg så träffade jag honom och han berättade vilka summor det handlade om, nu minns jag inga exakta siffror men det handlade om ca 50 000 kr
till PRIVATA personer så som mig, polare, morsan osv. Sen tillkommer skulden till banken som morsan gick i borgen för samt övriga skulder till diverse andra bolag för mobiltelefon etc.
Exakt vilka skulder och hur mycket det handlar om har jag faktiskt förträngt. Japp, så är det, jag har helt enkelt blivit en egoistisk jävel som inte tänker ta ansvar för vad fan han håller på med, däremot så kommer jag fortsätt att vara ett stöd till honom.
När vi talades vid (en onsdag) så sa jag att om jag ska hjälpa honom så är det slut på festandet.
”-Ja, jag ska sluta”, sa han.
”-Bra, då börjar vi idag”, sa jag.
”-Nej, efter Lördagen, jag ska på maskerad då”, flinade han.
Då dog jag lite på insidan måste jag säga.
Han har inte slutat att festat helt men det har blivit färre gånger. Jag vet inte om jag ska vara glad att det har blivit färre gånger eller om jag ska vara besviken att han fortfarande lägger pengar på sådant som han inte borde lägga sina pengar på.
Nu har även kronofogden kommit ifatt och det har kunnat ordnas överenskommelser med vissa av kreditgivarna så som ”det räcker om du betalar X av skulden Y så är vi kvitt” och detta skötar han, vilket är positivt.
Självklart tror jag att man kan ta sig ur situation som denna, annars hade jag aldrig lagt ner en tanke på det, men det är nog en jäääävligt lång väg att gå för att komma på fötter igen.
Vi får se hur det går framåt för honom, men vad jag har ”lärt mig” eller åtminstone tror ha lärt mig, är att om man som anhörig tar åt sig och mår dåligt över någon annans problem så är man till sämre hjälp än om man kan skilja på dennes och dina egna problem. Att lära sig att inte DELA problemet och börja må dåligt själv utan istället trycka fram personen genom skiten är nog nyckeln.
Jag återkommer med vidare rapport om hur detta fortlöper. Men som sagt; Det är hans problem och inte mitt, men jag hjälper honom gärna att ta sig i igenom skiten.