Inlägg

Inlägg som sjuhundratjugo har skrivit i forumet
Av sjuhundratjugo

Jag skulle kunna printa ut detta i orange PLA om du vill

Av sjuhundratjugo

Jag gick och köpte mig ett Asus Xonar DG för 299 och nu är ljudet lika klart och fint som det var tidigare, så det var ju skönt. Får hoppas på att inget annat har skadats på moderkortet.

Borde jag hoppa över att koppla in 3.5mm från fronten i det nya kortet?

Av sjuhundratjugo
Skrivet av backfeed:

En tidigare arbetspolare har råkat ut för detta flera gånger, och då har just ljuddelen i moderkortet tagit stryk. Han är som en vandrande generator (pga väldigt torr hud enligt honom själv) och får stötar hela tiden.

USB-portar brukar vara ESD-skyddade (åtminstone enligt vad jag läst), och rimligen borde ju ljudportar också vara det, men jag tror inte det är något krav så det varierar nog.

Jag skulle nog testa med ett ljudkort om jag var du.

Okej tackar. Att något annat skulle ha tagit skada är rätt osannolikt va? Jag får köpa mig ett ljudkort och testa.

Sedan huset i sig är runt 100 år gammalt, men den nybyggda delen samt all eldragning är gjort för knappt 10 år sedan så det ska inte vara några problem. Det måste väl ha varit att jag sprang runt där på parkettgolvet i mina tofflor precis innan jag tog i datorn.

Av sjuhundratjugo
Skrivet av Klubba:

Vad har du för golv? heltäckningsmatta? vad har du på dig? använder du tofflor inomhus? är väldigt mycket som kan påverka hur uppladdad du blir.

Undvik inomhustofflor, mattor och fleece-kläder så har du en god start i.a.f

Tofflor hade jag nog vid tillfället ja. Parkett och klinker.
Kan detta gå på garanti om jag skulle lämna in moderkortet? Dock verkar det ju inte finnas många nya moderkort på socket 1150.

Av sjuhundratjugo
Skrivet av Cr0wl3y:

Om han får stötar när mobilen laddar i ett vanligt uttag och vid datorn så är det rätt osannolikt att det är utrustningen utan snarare elen i bostaden. Ta dit en elektriker som får kika på elen.

Edit: Fram till dess så hade jag kilat in på Clas Ohlson eller dylikt och köpt en grendosa med spänningsskydd.

Jag har en sådan. Men tror ni att moderkortet tog skada? Skulle man kanske köpa ett ljudkort och se om det funkar?

Av sjuhundratjugo
Skrivet av Haptic:

Förmodligen ojordade uttag?

De är jordade.

Av sjuhundratjugo

Vid lite testande så märker jag att den bakre 3.5mm porten inte alls funkar som den ska den heller. Det sprakar och brusar där med men mindre. Tog moderkortet skada av stöten i USB-uttaget?
Det är ett Asus z97a. Vad borde jag göra?

Skickades från m.sweclockers.com

Av sjuhundratjugo

Får stötar hela tiden, 3.5mm i frontpanelen funkar plötsligt inte

Hej, jag har lite problem med statisk elektricitet.. Jag flyttade för en månad sedan och har sedan dess fått en hel del stötar. Det första var väl av mobilen som låg och laddade, en lite stöt från knappen när jag skulle starta den (iPhone 6s plus). Även fått när den inte laddar.
Men mest stötar har jag fått vid datorn. Jag kommer upp och sätter mig vid datorn och lägger händerna på tangentbordet, som är ett Corsair k60 i aluminium, där får jag stötar ibland. Några gånger av bordsbenet, någon gång av startknappen på datorn.

Och tidigare idag när jag skulle slå på datorn så nuddade jag lite metal runt USB-porten på frontpanelen och fick en stöt men tänkte inte mer på det. Några timmar senare så när jag sitter vid datorn så lägger jag ifrån mig mitt headset för att hämta något. När jag kommer tillbaka och lyfter upp det så tycker jag mig höra att det knastrar till lite och märker direkt att Skype-samtalet låter mer från höger sida. Jag har ett Sennheiser PC360 och på dessa kan jag justera volymen, jag använder aldrig detta utan använder istället hjulet på tangentbordet för att justera volymen i Windows. Men när jag provar att justera volymen direkt på headsetet så knastrar det väldigt mycket på lägsta volymen och låter okej, men från höger sida, på högsta volymen.

Jag testar sedan headsetet i både mobilen och 3.5mm ingången bak på datorn och det låter precis som det ska utan knaster.
Tror ni att detta berodde på stöten i USB-porten, kan frontpanelen vara skadad? Skulle moderkortet kunna ta skada av detta?
Vad kan jag göra för att undvika alla dessa stötar?
Tack på förhand.

Av sjuhundratjugo
Skrivet av Svensktiger:

Med de jag har sett så har man inga problem att identifiera olika människor och t.ex. nummerplåtar från 50+ meters höjd.
Och är den 50 meter upp så är det otroligt svårt att se den, och omöjligt att höra den om det inte är absolut vindstilla.

Med nuvarande lagarna så är en drönare i luften i ett bebyggt område att likställa med en bra bevakningskamera monterad på en väldigt hög stolpe som har 360 graders synfält.
Och tänker man på det viset så är det ju rätt självklart att samma regler skall gälla.

Jag tror att du fick med en nolla för mycket. Se nummerplåtar från 50 meter upp, nja det gör man inte. Såvida du inte snackar om de större maskinerna som tar en systemkamera med teleobjektiv. Och de hör man även om det blåser.
Min lilla phantom hörs väl när den är 100 meter upp.

Av sjuhundratjugo

Hur för man över alla bilder från iPhone till datorn?

Hejsan. När jag kopplar in telefonen, en 6s plus, i datorn så dyker den upp som en enhet och jag kommer in i DCIM-mappen. Därifrån kan jag importera ett hundratal bilder och videor, men när jag satt och kollade igenom dem så upptäckte jag att ett 50-tal bilder inte finns med bland de överförda.
Det verkar vara slumpmässigt vilka bilder som inte dyker upp i DCIM-mappen, vissa är tagna som HDR-bilder, andra med frontkameran, några sparade via snapchat osv.

Ska det vara så jävla svårt att få över sina bilder till datorn lite smidigt? Jag är riktigt nöjd med telefonen i övrigt, men sånt här stör jag mig på. Inte ska jag väl behöva spendera timmar på att ladda upp bilderna till tredje part på min slöa lina för att sedan ladda ner dem igen på datorn?

Tack på förhand.

Av sjuhundratjugo

Jag gjorde detta på i alla fall ett ställe när jag var i London, så det borde gå.

Av sjuhundratjugo

Dator för surf 4000-5000kr

Hej. Jag gick och köpte en dator åt farsan för 2999 på Netonnet, borde ju funka helt okej att surfa på tänkte jag. Men icke, den var otroligt seg och blocket var för bild-tungt för den att hantera. Den fick lämnas tillbaka omgående.
Frågan är om det är värt att gå upp någon tusenlapp och köpa en annan märkesdator? Eller borde man bygga ihop en egen även i denna prisklassen? Känns svårt att få ihop en okej för runt 4000 när man behöver både OS, tangentbord och mus.

Helst ska den vara så liten som möjligt, det var väl den enda fördelen men Lenovo-datorn jag köpte.
Jag skulle uppskatta om någon har lust att sätta ihop något förslag, alternativt ge tips på en prisvärd märkesdator.

Tack så mycket på förhand!

Av sjuhundratjugo

Jag fick min bil stulen för ett tag sedan, en äldre volvo värd ca 10,000. Dum som jag var så nämnde jag att jag äger bilen men försökringen står på en förälder. Det var dock inga problem att få ut pengar (ca 8,000) samt få bilen tillbaka då den hittades. Hur kommer det sig att det gick tror ni?

Av sjuhundratjugo

Det ska fungera alldeles utmärkt. Har ingen Vive själv men är väldigt sugen...

Av sjuhundratjugo

pengar dragna från kontot som jag inte känner igen

Hej. Jag loggade in på mitt Swedbank-konto alleles nyss och ser till min förvåning att jag har -2200 på kontot. Vad fan är detta tänke jag?
Igår (den 23) var jag inne på ett köpcentrum där jag gick raka vägen till Systembolaget och handlade för 166kr.
Den 20:e april hade jag ca 900kr på kontot, nästa transaktion dök upp den 22:a, min lön, som har bokföringsdatumet 22 april och transaktionsdatum den 25:e. Alltså har jag inte fått dessa pengar än.

Nästa transaktion är genomförd samma datum som köpet på systembolaget (den 23:e) och där har det dragits 3000kr. Det som står under referens är köpcentrumets namn samt beskrivning:"KORTKÖP/UTTAG". Först tänkte jag att jag har blivit skimmad, men hur troligt är det på systembolaget?
Precis nu när jag skriver detta så kollade jag upp en äldre transaktion från någon vecka sedan där jag tog ut 200 från en bankomat och under beskrivningen på denna står det "Bankomatuttag". Så det borde ju inte vara ett uttag i en bankomat på 3000kr?

Och man kan väl inte göra ett uttag på 3000 när jag bara har ca 770kr kvar efter köpet på systembolaget? Saldot på kontot år ca 16,000 nu och ca 19,000 är under "framtida insättningar", Alltså ca 900kr på kontot + lönen (19000) - 166kr - 3000 (?). Räknar man bort lönen i detta så blir det ju 900-166-3000 = -2266.

Vad jag vet finns det inget jag kan göra nu en lördagskväll? Därför ville jag bara kolla vad ni tror.
Jag tänker att något måste ha blivit fel på något sätt under köpet på Systembolaget, eller vad tror ni?

Av sjuhundratjugo

Jag vet tyvärr inte vad det beror på utan vill bara säga att både jag och min bror har detta problemet på W10.
För mig var det ett tag sen det hände, men det händer då och då.

Av sjuhundratjugo
Skrivet av Lolle:

Dunkade in en slaskbeställning från aliexpress för 30 minuter sedan då den nya mjukvaran verkar extremt lovande. Blir något kul att leka med innan Oculus touch dyker upp senare under hösten. Verkar som om de har massa units över som inte sålts som slumpas ut och många från oculus reddit har köpt egna för att leka med under sista dagarna, speciellt nu efter mjukvaruuppdateringen och de ska fungera kanon och komma fram likaså även om det tar lite tid.

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Original-Leap-Mo...

Känns väldigt prisvärt, 24dollar för nästintill perfekt handtracking. Notera att det för närvarande fungerar mestadels i VR och inte till vanlig desktop om ni tänkt leka med det. Mitt inköp nu är för när Oculusen kommer och kanske till Gear VR om de lyckas lösa problemen med att få den att connecta till USBn.

Tack så mycket för tipset, ska bli häftigt att testa med DK2:an. Jag hade 0 intresse för denna tidigare så den verkade funka riktigt kasst, men detta ser ju riktigt bra ut.

Skickades från m.sweclockers.com

Av sjuhundratjugo

Phantom 2 batteri hos webhallen för 699kr! Bara att slå till. Blev två st för mig, har bara ett än så länge. http://www.webhallen.com/se-sv/lek_och_gadgets/202212-dji_pha...

Av sjuhundratjugo
Skrivet av hoski:

Om du vet om att du har den pingen när du kör mobilt så har du ju redan testat?

Problemet med mobil uppkoppling är att pingen inte är stabil, utan kan variera kraftigt, det kan också lätt uppstå packetloss (som i sig inte påverkar pingen mer än när det faktiskt uppstår).
Snabba onlinespel skulle jag aldrig spela över mobil uppkoppling, men såna som inte kräver snabba reflexer funkar okej.

Att pingen inte är stabil på mobil uppkoppling stämde väl för 10 år sedan, jag satt på mobilt bredband då (0.4/Mbit/s) och det gick inte så bra att spela på men funkade helt klart. Efter att jag fick 2Mbit/s och senare 6 som jag sitter på nu så har jag aldrig upplevt det som ostabilt, pingen och packet loss ökar aldrig så länge inte någon annan på nätverket gör något. Det är min erfarenhet i alla fall. Jag kan fortfarande 2015 inte ens få adsl men som tur är så är det mobila bredbandet obegränsat.

Av sjuhundratjugo
Skrivet av Mocka:

Jag har också hört det. Tycker mina temps är riktigt bra med tanke på att jag kör AIO fläktarna på lågvarv.

Vad får du för temps ungefär? Jag har en 4790k som ligger på runt 30 i idle och 50-55 i spel. Detta med en Noctua nh-d15.