Jo men som sagt pratar generellt, jag har testat en annan skärm på Inferno Online som hade samma problem. Sedan skärmen brevid hade det inte. Vanliga standard inställningar är ljusare på min skärm än det var på Inferno Online. Undrar bara om någon vet vad det beror på.
Tjenare!
Köpte en BenQ xl2420t för inte allt för längesedan. Är väldigt nöjd med skärmen och den fungerar väldigt bra. Det enda problemet jag har om det nu är ett problem är att skärmen är extremt ljus på "Standard mode" något som skärmen inte var när jag testade den på Inferno Online här om dagen. Finns det någon med samma problem eller som har löst problemet?
Tjenare!
Nu är det så att jag ska inhandla mig en ny spelskärm, spelar inte alls mycket CS så 120Hz behövs inte. Spelar mestadels World of Warcraft och Battlefield så en 27 tummare är inga problem det heller. Så rekommendera en skärm i vilken storlek som helst, den ska kosta mellan 2-3 tusen.
Tackar!
Tjenare!
Nu är det så att jag ska inhandla mig en ny spelskärm, spelar inte alls mycket CS så 120Hz behövs inte. Spelar mestadels World of Warcraft och Battlefield så en 27 tummare är inga problem det heller. Så rekommendera en skärm i vilken storlek som helst, den ska kosta mellan 2-3 tusen.
Tackar!
Flashade nya BIOS nu. 12C och Battlefield stängs inte av nu. Har endast spelat World of Warcraft och även där på högsta. Har då inte varit några problem. Grafik kortens temperatur blir inte lika hög då.
Du har exakt likadant moderkort som jag, likadan processor, likadant nätagg och likadan grafik kort dvs gtx 560 ti oc SLI. Jag har exakt samma problem vilket gör mig så extremt förbannad. Kan lira cirka 15-20 min innan det blir sleep mode. Vill fan få igång skiten..
Jag har ett Corsair HX 750W 80+, och nej jag har inte klockat grafik korten. Kör dock på den automatiska klockningsredskapet som finns på MSI P67A-GD55. Men det borde inte ha någonting med detta problem att göra.
Tjenare!
Jag kör nu med två stycken Gtx 560 ti SLI. Har prövat lira BF2 / BF3 betan med endast ett kort och har testat dom båda. All fungerar felfritt inge lagg. Sen har jag spelat med två stycken i pluggade och haft SLI avstängt, även där inga problem. Men när jag sätter på SLI och spelar så hamnar skärmen i Sleep mode efter cirka 5-10 minuter. Måste då starta om datorn. Vad är det för problem?
Hejhej!
Jag är väldigt ny på det här med dator komponenter etc, vilket / vilka program ska jag använda för att överclocka min dator?
Detta är min dator http://www.inet.se/kundvagn/visa/679949/overclocka.
//Frontslick