SweClockers drop!

Inlägg

Inlägg som ddr har skrivit i forumet
Av ddr

ASUS ROG STRIX 1070 8GB samt Sapphire Radeon HD 7870

Säljer ett 1070 som suttit i lillgrabbens dator.
Tydligen duger inte 1070 när 3080 finns.
Dagens ungdomar ska tydligen kunna spela de senaste spelen med ultrasuperextrahög inställning på allt.
På min tid nöjde man sig med om de 4 pixlarna som "Bollen" i pong bestod av, rörde på sig.
Eller för all del, när man gick ner till den lokala pizzabagaren och skjutsade i sina surt förvärvade pantburkspengar (Som tagit en hel dag att samla ihop) i arkadmaskinen.
Anekdoter kring.

Säljer även ett 7870 som satt i hans dator innan 1070 som nu säljes..
Där har jag ingen aning om värdet?
200:- eller bud kanske?

Föredrar affär face2face i Stockholmsregionen men kan skickas i absolut nödfall.

Säljer till vem jag vill och när jag vill.
Sätter 1000 spänn eller bud med sista dag på måndag den 26:e

Läs hela annonsen här

Av ddr

Testat annan PSU? Har varit med om snarlika symtom när en PSU hade gett sig..

Av ddr

Har du säkerställt var knäppandet kommer från, Dvs är det lager eller nån obalans ?
Något lager som är kasst?
Dags att investera i nya fläktar kanske?

Av ddr

Senaste BIOS?

Av ddr

Plockar upp denna tråd.
Har samma moderkort som du.
Nu har 1602 kommit ut, men det verkar klurigt att uppdatera.
När jag gör det i windows och använder deras verktyg så hittar den inte filen.
Gör jag det i BIOS och försöker ladda ner filen så hittar den inget nätverk.
Laddar jag ner den i windows och försöker installera den i bios så säger den att det är nåt fel på filen..
Tips?

Av ddr

Finns Corsairgrejorna kvar?

Av ddr

Problem med överklockning (ASUS AI)

Som glad amatör så tänkte jag att jag skulle ge mig i kast med att försöka klocka min processor litegrann.
Allt verkar ju så enkelt med den där ASUS AI.
Jag installerade programmet och satte igång, Det finns en automagiskt funktion (Jag tolkade den som magisk i alla fall) som ska sköta allt åt en.
Jag följde anvisningarna på skärmen och den startade om och grejade litegranna.
Allt blev inte guld och gröna skogar och mina dagar som överklockare avslutades helt utan resultat, Dvs jag justerade ner vad jag trodde den hade ändrat på och allt var frid och fröjd.
Detta skedde igår.
I morse när jag startade upp datorn fick jag en blåskärm kastad i fejset likt en av Johnny Knoxvilles praktvurpor.
Jag googlade felmeddelandet och fick upp att det hade med ram-minnena att göra.
In i Bios och minnena stod på 2133Mhz trots att det är 3200Mhz jag köpt. Jag ändrade det och nu är datorn åter användbar.
Men nånting är fortfarande fel. Tidigare så justerades processorhastigheten ner när den inte användes, Det gör den inte längre. Nu går den på full fart hela tiden. Det kanske inte är nån biggie, men ändå surt.
Nån som har en lösning på detta?

Av ddr

Snabbt och smidigt! Supertack @Fulis

Av ddr

Pm

Av ddr

Jag kan ta det

Av ddr

Igår bet jag i det sura äpplet och installerade på nytt V2:an
Jag hade lådan låg ner och höll kylaren ovanför med hyffsat raka slangar och vid uppstart gurglade det en del om den och tempen var nere i strax över 40 grader idle. Samt mellan 80-90 i stresstest (100% load).
Jag lät den gå i runt 30 minuter med full fart på proppellern i blocket,samtidigt som jag ibland knackade försiktigt på både radiator och block för att få bort bubblor men jag fick det inte bättre än så.
Installerade återigen min gamla H100i och där fick jag 30-35 idle och stabilt runt 60 i stresstest (100% load).
Ska jag se kylaren som förbrukad i och med detta?

Av ddr
Skrivet av Ernesto:

Det kanske har trängt ut vätska under åren så att nu finns det för lite vatten i systemet, så att det inte kan effektivt kylas av flänsarna. Om du provar att i alla fall ett tag, för hand, nålla radiatorn precis som på bilden ovan, fast med slangarna nedåt, kolla om du får bättre temperatur då. - Grabbar efter stekta sparvrar i luften här och killgissar, men antar att det är det man måste göra vid ett sånt här tillfälle

Ska montera tillbaka det i originalriggen i eftermiddag och se hur det funkar där. Om tempen är låg så är det "Skit bakom spakarna" om inte så är det nåt fel som är trasigt..
Synd, för det verkar vara en rätt nice kylare..

Av ddr
Skrivet av firstofmay:

Hur är radiatorn monterad? https://www.overclockers.com/forums/attachment.php?attachmentid=186852&d=1484001038
Exempelvis den här är egentligen på fel håll vilket kan göra att det kommer luft i pumpen vilket i slutänden gör att prestanda blir sämre.

Radiatorn var i båda lådorna monterad i taket för att undvika luft i pumpen, Jag skakade även blocket lätt medans det hängde för att låta bubblor ta sig upp till radiatorn.

Skrivet av dalmannen:

Såpass dåliga kylningsvärden under idle låter som att det är dålig kontakt mellan kylblocket och processorn eller att pumpen inte går som den ska. Om idle-temperaturen ständigt stiger är det förmodligen pumpen som är dålig. Håller sig idle-temperaturen runt 60-90 konstant och inte förändras skulle jag demontera kylblocket och titta hur bra kontakt den har med processorn.

Sannolikheten att du skulle ha misslyckats med installationen av kylblocket två gånger på raken känns oerhört osannolikt. Om du sätter handen bakom radiatorn där luften har passerat genom den, är luften varm? Om den inte är det trots att processorn ligger mellan 60-90 grader så skulle jag tro att pumpen är problemet!

Den är monterad två gånger i varje låda. Jag har meckat datorer ett tag och ser mig inte som novis, så i alla fall en av fyra bör jag ha fått det rätt kan man tycka?
Den ligger mellan 60-95-ish idle..
Luften är någorlunda varm när jag håller handen över den. Ena slangen från radiatorn blir varm vilket måste betyda att pumpen funkar, antar jag?

Av ddr

Beg H100i v2 funkar dåligt

Tjo!
Köpte en dator med intel 6700k och en H100i V2
Sakerna funkar perfekt och allt är frid och fröjd.
Grabben ville byta bort sin luftkylning mot sagda vattenkylning.
Sagt och gjort, Skjutsa in grejorna i hans dator enligt konstens alla regler med rätt mängd kylpasta osv.
Han har en 7700k btw.
Tempen flippar mellan 60-90 i idle mode.
Fibblar i bios och ställer om allt enligt vad folk på nätet skriver, Byter kylpasta osv.
Pumpen verkar snurra som den ska och allt.
Inget funkar.
Testar den i min dator där jag kört en h100i sen 2013 som fortfarande presterar bra.
Samma fel där, Den är som ett flipperspel i idle, Mellan 60-95C.
Vad kan vara fel? Har testat att sätta kontakten både på AIO-kontakten och CPU-fan på moderkortet samt disableat
fläktövervakning i bios osv.

Av ddr

Jag använder en HP e230T som touchskärm till en Raspberry Pi som kör Raspbian och Octoprint.
Det funkar bra.

Av ddr
Skrivet av xxargs:

RPI3+ och nyare kan man numera bestämma vilken bootdevice det startar på utan att vara beroende av en SD-minne - men man kanske måste ladda in ny firmware innan man kan tillgodogöra sig detta

Tidigare modeller upp till RPI3 var det en envägs-programmering (programmera bit i OTP-minne i GPU) om man skulle starta från USB istället för SD-minne och man kunde inte backa tillbaka igen.

Det är för att GPU-core startar först vid strömpåslag i RPI då den inte kräver extern-RAM-minne medans ARM-core startar inte förrän miljön är uppsatt av GPU:n i SOIC-kretsen bl.a. med controllern för RAM-minne etc. Detta är proprietär kod i GPU:n utan publik insyn och som inte har varit accessbar i RPI1-RPI3.

Men å andra sidan är det inget svårt att ha en en liten billig micro-SD av enklaste slag som används som boot i skrivskyddad form och låter all kod efter boot köras från inkopplad USB-sticka med helst SSD-liknande egenskaper eller vid mycket skrivlast en riktig SSD-minne över USB-adapter eller färdig extern SSD över USB

---

Lagring med SSD-liknande egenskap är viktig om man kommer ha mycket skrivning av främst typen att det kommer att skriva på samma smala LBA-adressområde mest hela tiden - typiskt uppdatering av metadata i filsystem, loggfiler som skriv med enstaka rad i taget etc. då filsystemens buffring är sällan längre än 30 sekunder innan det skrivs ut mod lagringen.

Minnesstickor som har rätt anständig fungerande kontroller närmare som SSD och förhoppningsvis också bra wear-levling är Sandisk extreme pro eller GO (Amazons version) och är förmodligen förstahandsvalet och lättast att köpa i butik, men förvånande nog Samsung FIT bra prestanda när det gäller 4K-skrivprestanda - och jag antar här då att om man har bra 4K skrivprestanda så är kontrollern i stickan också rätt anständig.

- man ser dock att prislappen med ökad utrymme för högpresterande USB-minnen gör att en SSD med en USB-adapter eller extern SSD över USB snart blir billigare, bättre och framförallt mycket mer uthålligt alternativ när det gäller totala skrivmängder och 4K-skrivhastighet.

Oj! Vilket utförligt svar!
Det tackar jag hjärtligt för!
Jag är rätt färsk på Linux i allmänhet och Raspberry i synnerhet, Du råkar inte veta om nån snabb och smidig guide (youtube eller liknande) som på en 3-årings nivå förklarar stegen? Både för firmwareuppdatering och aktivering av USB-boot

Av ddr

Boota via USB?

Har en rpi 3B+ som jag använder som skrivarserver tillsammans med octoprint och octoscreen.
Nu har jag ont om minneskort men har både ssd-diskar och m.2 nand diskar som ligger i en låda.
Har sökt på nätet och det ska gå att få rpi att boota från usb, men att det inte ska gå att få tillbaka den till att boota från minneskort igen.
Dessa guider är dock ett par år gamla har det hänt något nytt kanske?
Nån som har testat detta? Erfarenheter?

Av ddr

Bilhållare med QI

En bra bilhållare med inbyggd QI.
Givetvis fördel om den klarar mer än 5W.
Jag vill helst inte ha en med sugkopp då dom har en tendens att lossna för mig, oavsett vad jag använder för medel för att få rent rutan innan, samt att jag vill ha telefonen i mitten av rutan vilket gör att telefonen hamnar för långt bort om den sitter på vindrutan.
Givetvis behöver den inte kosta massor med pengar heller... Suck.. Kravlistan känns omöjlig...
Nån som har ett tips?

Av ddr
Skrivet av balansen:

Sp404 är nice, lätt jobbad, enkel.

Sen är väl nästa steg, ännu en klassiker likt 404an, MPC, mpc1000.

Sen finns det en massa andra, Elektron Rytm som nyare och dyrare.

Kolla, https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sampler_(musical_instrument)

Finns en uppsjö

Skickades från m.sweclockers.com

Skrivet av oxygenial:

Har 3st liggandes i garderoben (EMU och Akai), och skulle säga att jag kör allt i de virtuella samplers som följer med de flesta DAW'sen (i de fall man ens använder samplers) och har gjort så sedan millennieskiftet nästan.

Oftast räcker ju dagens DAW'ar alldeles utmärkt att bara dra in ljudfiler i tracksen.

Den enkla vägen är ju typ Akai MPC för Ipad (om ni har en Ipad d.v.s.) eller t.ex. MPC Machine för Android.

Annars om är det workflowet utav en Akai MPC typ man är ute efter så mjukvaran i DAW'en samt en kontroller som t.ex. Native Instruments Machine eller om man kör Ableton, så Ableton Push.

Tack för ert engagemang!
Dock måste jag vara lite negativ och säga att jag förstår absolut ingenting av er terminologi
Trodde det var så enkelt som "Den här ska du ha om du vill ha mest för pengarna"
Men riktigt så funkar det mao inte?
Han är väl som jag tolkar det rätt ny i dessa sammanhang men har som sagt ett brinnande intresse.
Det är väl primärt det vi vill uppmuntra. Då känns det dumt att lägga en pryl under granen som resten av tiden blir något man hänger i granen för att den inte motsvarar förväntningarna eller är något helt annat än det han tänkt sig.

Hoppas ni förstår

Av ddr

Jag är missnöjd även om jag är förlåtande då jag hoppas att dom ska komma tillrätta med problemen.
Det jag upplever som jobbigast är att jag när jag ska koppla på micken inte får igång den utan måste rycka ur USB-dongeln samt starta om Headsetet. Skickade in ett och fick ett annat i utbyte och det var samma problem.
Sen är räckvidden sämre än på G930 tex.