Inlägg

Inlägg som habeapa har skrivit i forumet
Av habeapa

vilken tycker du jag ska använda? :/

Av habeapa

"filtrera" 12V och 5V

Går det att från 12 V och 5V på en ledning kunna se om det är 12 V och om det är 5 Volt och sedan skicka ut den spänningen på Utgången??

Jag ska göra en fancontroller med en lysdiod som har 2 färger och jag vill kunna få den ena färgen att läsa när fläkten matas med 12V och den andra färgen att läsa när fläkten matas med 5V.

Av habeapa

Söker en Hårddisk

Tja.. jag tänkte starta en CS server men min hårddisk vägrar gå igång den bara står och låter alltså trasig...

Jag undrar om det finns någon vacker själ som kan skänka en hårddisk till mig 5gb max =D

Tack på förhand

Av habeapa

Den är ju tydligen avsedd för en hårdisk så tänk dig allt som efterliknar en hårdisk

Av habeapa

Gör ett snurrande drejeribord

Av habeapa
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Salvekvic
jag håller på med ett bygge,, har alla delar men jag har inte fått tummarna ur och färdigställa det...

jag plockade ur nätagget ur en sådan lite låda..
skall sätta i det i en plexilåda... löda på lite extra kontakter som tex 3 pinnars fläktkontakter osv.. så kan man prova sina fläktar eller annat som man har byggt själv..

det var ju också en bra ide .. ha den som ett extra nät agg. med en potentio-meter (hur stavas dom???)

Av habeapa

jag har en trasig laptop också och två stycken 15,4" LCD skärmar

Av habeapa

Tips ! [2 pic. 130kb/pic]

Tja... jag är sugen på att göra om en gammal extern så att säga hårdisk hållare

Kan ni ge mig lite tips på något effektivt jag kan göra om dentill.. vadsomhelst

nedan följer bilder..

http://217.215.187.56/1.jpg

http://217.215.187.56/2.jpg

Tipsa gärna! snabbt

Av habeapa

jag vill har inte tid med sånt

Av habeapa

Omvandla 5V till 12V!

Tja, jag vill omvandla 5volt till 12 volt och jag undrar hur jag ska göra :/ jag ska omvandla USB portens 5V för att driva en fläkt inuti datorn..

Tacksam för svar

Av habeapa

Söker en USB2 kabel

Tja, jag letar efter en USB2 kabel och undrar om det finns någon som kan offra en för mig det ska vara Hande till Hane eller Hona till Hane.

kontakta mig på mail : bjorn_890512@yahoo.se direkt i forumet.

Tacksam för så många sladdar som helst hehe