Inlägg

Inlägg som reenhilm har skrivit i forumet
Av reenhilm

Användare: @Sableye
Typ av affär: Jag köpte
Tillvägagångssätt: Möte + Swish
Produkt: Gigabyte Geforce GTX 770

Positivt:
Väldigt rent / bra skick
Swish

Slutbetyg: 5/5

Av reenhilm

Köper gärna ett av grafikkorten av dig. Erbjuder 1000kr inkl frakt

Av reenhilm

Jättetacksam för svaren.

3.4 GHz går den i som standard men sen finns det nån inbyggd Intel® Turbo Boost Technology som ska göra att den går i 3.9 GHz. Stock kylaren pallar det också eller?

Av reenhilm

Stock kylaren till i7 3770

Hej,
Jag kommer inte överklocka och har valt en i7 3770 ivy bridge utan K för att jag kommer syssla med virtualiserade miljöer... och spela

1. Kan man köra på den CPU-kylaren som följer med processorn eller sliter man på processorn för att den kylaren är för dålig?
2. Det finns gråa ytor under kylaren, är det någon slags kylpasta? Ska man ha någon extra kylpasta mellan kylaren och processorn?
3. Går det att byta CPU-kylare på något enkelt sätt efter man kört med den som följde med processorn eller sitter den fastklistrad? Eller blir det krångligt att få bort rester utav kylpasta när man ska byta?

Lite övrig info:
Har ett Fractal Design R4-chassi för jag ville ha en hyffsat tyst dator. Men den kanske inte blir så tyst iom att jag har ett ganska högljutt grafikkort: "Gigabyte GeForce GTX 680 Super Overclock HDMI DisplayPort Dual-DVI 2GB"

Av reenhilm

Asus VG248QE 144Hz påverkar fps? Kan man köra 60Hz isf?

Funderar på att köpa Asus VG248QE som är en 144Hz -skärm. Kommer detta att påverka min fps jag får ut pga att grafikkortet då gissningsvis skulle behöva måste jobba hårdare för att få ut fler bildrutor för att skärmen "kräver det" eller blir det bara så att skärmen i de fall där det inte finns en ny bildruta visar samma bildruta.

Om det nu är så att min gissning att bildskärmen kräver att grafikkortet ska jobba hårdare när man kör 144Hz. Går det då att ställa in så skärmen kör 60Hz som en "vanlig" skärm om man ska köra spel som man vill ha mer fps i?

Svara gärna fort, ska in till butiken snart

Av reenhilm

Kommer att spela samt köra virtualisering.. därav inte 3770K-CPU

Tänker även köra mina SSD i RAID 0 därav 2st .. därför har jag valt Z77-chipset-mobo för att få TRIM

Av reenhilm

Synpunkter på detta bygge (prisjaktlista)?

Tänkte mig något i stil med det här. Någon som ser några flaskhalsar eller har några varningar om detta bygge? Länge sedan jag lekte vuxenlego...

http://www.prisjakt.nu/list.php?l=1036902

Av reenhilm

Har svårt att tro att en garbage collector kan fungera utan att TRIM markerar vart den ska jobba. Källa tack wibbe44 visa ett exempel

Av reenhilm

Att köra en RAID 0 med vanliga HDD ökar inte prestandan tillräckligt för att komma upp i samma prestanda som en vettig SSD som inte är i en RAID har.

Jag säger att det ökar prestandan att köra SSD i RAID 0 men man måste veta vad man gör för att inte förlora TRIM, för om man förlorar TRIM så kommer prestandan med tiden bli sämre än det skulle varit utan RAID. Så är man nybörjare så rekommenderar jag att man kör SSD utan RAID om man vill ha prestanda.

Men är man som jag så vill man ha så bra som möjligt och grottar ner sig ordentligt för att lyckas få igång TRIM i sin RAID 0

Av reenhilm

RAID kan användas för ökad prestanda ja (t.ex. RAID 0), det som är skillnaden mellan att använda SSD istället för HDD är att du i vissa fall riskerar att gå miste om TRIM och då kommer dina SSD få sämre och sämre prestanda med tiden.

RAID kan även ISTÄLLET användas för "ökad säkerhet"/redundans (t.ex. RAID 1) då slösar du en hårddisk som har jobbet att vara en konstant uppdaterad kopia av den andra disken utifall att den ena går sönder.

Det är inte helt sant att man måste välja RAID 0 eller RAID 1 ... det finns lite blandningar som man kan använda om man använder fler hårddiskar än 2.

Den här tråden skulle passa bra att fortsätta diskutera just hur man gör om man vill lyckas med en RAID och få TRIM. Vad jag förstått av det jag läst (som nu börjar bli rätt gammalt) är att man måste man ha ett moderkort med t.ex. Intel® Z77 chipset för det kan man köra Intel Rapid Storage Technology 11.5 drivrutiner (RST 11.5) till vilket är det enda jag hittat som stödjer TRIM i iaf RAID 0.

Av reenhilm

Jag letar efter en musikvideo som gick för ett antal år sedan. I videon så befann sig en snubbe i en affär. Jag tror att affären var stängd. Det var en humoristisk i video.

Jag har också vaga minnen om akvarium, var han i ett akvarium eller var det ett stort akvarium i affären.. hmm..

säkert jättelätt för er att klura ut med min mästerliga beksrivning jag nu gett er

Av reenhilm

Se också gärna till att ha extra många sparade lösenord på disken och massor med nakenbilder på dina flickvänner när du ska sälja defekta hårddiskar till någon som uppenbarligen betalar och vet vad man gör med defekta hårddiskar.

Av reenhilm

kolla i aktivitetshanteraren om någon process använder mycket cpu

Av reenhilm

Nu kan man få dell M1730 med 1GB nVidia® SLI™ Dual GeForce™ 9800GTX graphics card

Av reenhilm
Citat:

Bästa sättet att lära sig är att prova/testa själv.

Jo men iom att jag planerar att lägga en ganska stor slant på detta projekt är det tråkigt att inte göra det i teorin innan så man inte ger sig ut på fel spår eller har för högra förväntningar.

Citat:

Det jag försökte komma fram till i mitt inlägg var att det nog är låg accesstid du är ute efter i första hand, så jag skulle nog rekommendera en SSD, SAS-disk eller 10kRPM SATA-disk. Om du vill ha redudands är RAID1 bra.

Skriver inte en SSD långsamt iom att det är som ett flash-minne (om jag inte missuppfattat)? Hur blir det med kopiering av filer och upp-packning av filer då?

Edit: Jag kommer naturligtvis återkomma till denna tråd när köpet är gjort och skryta om hur fort det går.

Av reenhilm

Raid 6 är inte intressant för jag tror inte 2 hårddiskar går sönder samtidigt (det är säkert onödigt dyrt). Att hålla 99% uptime på min "hemmadator" är inte så viktigt.

Citat:

Vad har det med saken att göra? Faktum är att RAID (oavsett typ) är inte en ersättning för riktiga backups.

Nej du har rätt. Tar jag bort data så försvinner det oavsett om jag har redundans eller ej. Tack för att du fick mig att tänka till lite att jag måste göra backups på viktiga filer ändå. Men raid kommer förhindra krånglet som uppstår vid ett hårddiskras, det bör då bara vara att "byta ut" den trasiga hårddisken.

Citat:

Kort sagt och inte alltid sant om RAID:
RAID0 ger ökad läs och skrivprestanda
RAID1 ger ökad läsprestanda
RAID5 ger ökad lästprestanda men ofta lägre skrivprestanda (beroende på lösning)

Läser man det där vill man ju ha Raid1. Då uppkom fråga, försämras prestandan av Raid1 på något sätt om man har billigt/inbyggt raidkort... typ accesstid? Om inte funderar jag på om det kanske räcker med 2st SAS-diskar (Edit: eller SSD-diskar?) i RAID 1... svårt att veta när man inte har provat... någon som har som vet hur lång tid det tar att t.ex. packa upp en DVD-R (4Gb, med winrar) med 2st 15k rpm SAS-diskar i Raid1?

Shit nu har jag bara beslutsångest... vill eg. inte döda tråden för det är först nu det börjar bli intressant.

Av reenhilm
Citat:

Googla och studera!

Citat:

Googla på 3ware och/eller Areca, som ja' sa'.

Jojo tro mig jag googlar men jag tycker det är lite slappt att bara säga "gå och googla" i en diskusionstråd. Det skulle man kunna skriva i precis alla trådar i hela detta forumet.
Det är lite att döda en diskusion att skriva så, istället är det trevligare för alla läsare av tråden om svaret verkligen står i tråden. Har man inget vettigt att säga kan man kanske skippa den kommentaren och ge plats åt någon annan.

Gör 3ware och Areca bara äkta raid-kort (med XOR-cpu)? Lite svårt att se skillnaden som sagt när man inte vet vad man ska jämföra på dom olika korten.

Citat:

Sedan är ju inte RAID någon ersättning för backup, vilket är rätt viktigt att veta om

Gör du backups på dina backups också?

Citat:

SAS RAID 0/1/5/6/10/50/60 kontrollers för 2500,- ungefär

Kom igen nu ge oss ett exempel... 2500 spänn är det helt värt om det är så bra som ni nu fått mig att tro.

Söker man på RAID XOR på prisjakt får man fram pjäxor...

Av reenhilm

Kriteriet billigt har jag nog inte nämnt. Äkta kort säger du.. hmmm.... t.ex?

Hur ser man skillnad på ett äkta och ett fake (mjukvara) raid-kort?

Tror ett äkta raid kort nämligen också har chip på sig...

Används ett äkta raidkort på samma sätt? Dvs den har en raid-BIOS vid uppstarten av datorn och man kan köra en Raid5 och dra ur en hårddisk men det fungerar fortfarande o.s.v.?

Av reenhilm

Vad jag vill kunna göra vilket jag anser vara flaskhalsen:

Packa upp filer fortare (läsning/skrivning)
Starta program/spel fortare (läsning)
Installera program/uppdateringar fortare (skrivning)
Kopiera filer fortare / Ladda hem fortare (läsning/skrivning)
Starta windows fortare (läsning)

Jag är lite trött på surrandet från hårddisken... vänta.. vänta..

Jag gillar tanken med Raid 5 att även om en disk går sönder finns allt kvar.
Alternativet till att inte köra raid (eller Raid-0) är väl att ha något backup-program som gör backuper hit och dit. Men det känns inte lika smidigt som raid1 eller raid5.

Finns det någon annan teknik jag kan använda för att få både redundans och ökat skrivhastighet?

Menar ni verkligen att 3 raptors i en femma ger likadan eller sämre prestanda än 7200rpm:are i en femma? Eller menar ni att iom att förbättringen att välja raptorer istället för 7200rpm:are är så liten att jag kastar pengarna i sjön?

Av reenhilm

ok jag tolkar det såhär:

Om det är fel på en disk så startar inte datorn operativsystemet utan ett felmeddelande visas när datorn kör raid-bios i uppstarten. Jag gissar på att det inte finns någon standard hur raid-biosarna är defaultinställda utan man måste nöta sig igenom en tjock beskrivning för att hitta inställningen som "halt on error".

skulle även beskrivas såhär:
Man får ett felmeddelande om en hårddisk har gått sönder vid uppstarten.

Isåfall skulle man alltså kunna säga att man bör starta om datorn lite då och då för att se om någon hårddisk har gått sönder?

Jag tycker det borde finnas funktionalitet som berättar för användaren av Ragnhild att nu behövde den räkna ut filen via checksummorna pga att den inte kunde läsa hdd 3. Detta kanske ingår i drivrutinerna man installerar i Windows (av vissa kallat operativsystem)?