Inlägg

Inlägg som köpadator har skrivit i forumet
Av köpadator

Vad ska jag uppgradera först? Söker tips

Bakgrundsinfo:
Jag hade 2 datorer varav hårddisken la av på ena så började söka upp och lära mig om att bygga datorer. Satte ihop de delarna som gick till en dator och tyckte det var ganska kul så jag känner att jag vill försöka bygga mina egna datorer i fortsättningen (jag har köpt färdigbyggda tidigare).

Installerat på datorn jag nu använder:
MOBO: Acer Predator G3610
CPU: Intel core i5-2320 @3,00 GHz
RAM: 16,0GB Dual Channel DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
GPU: 1535 MB NVIDIA GeForce GTX 660
Hårddisk: 465 GB Western Digital WDC (SATA) HDD
Audio: NVIDIA Virtual Audio Device
OS: Windows 10

Delar som blev "över" från andra datorn där hårddisken gick sönder:
Intel core i7-4770 @3,40 GHz
NVIDIA Geforce GTX 550 Ti
(vet inte exakt typen av MOBO men det är en micro/mini-atx i storlek)

Datorn används till:
Gaming - Wow, cs, dota2
Streaming - av spel
Editing - Edita, recorda videos.
Skolgrejer.

Efter att ha googlat en del och sett ett antal youtubevideos undrar jag nu vad jag ska uppgradera.
Jag själv tänker i banorna:
Kanske köpa en MOBO som mitt i7 grafikkort passar till och försöka köra SLI med båda grafikkorten (så jag kan uppgradera i framtiden) eller köpa en ny SDD hårddisk till den build jag använder för att få datorn "snabbare". Vad ska jag göra tycker ni? och finns det något jag kanske inte nämnt som är relevant eller bör göras först?

Tacksam för svar!

Av köpadator

Ny Gaming/Skollaptop

Tjena, jag pluggar på en ort en bit hemifrån så jag har tagit min stationära dator dit. Jag tänkte köpa en ny dator att använda i skolan och även hemma på loven osv. Det jag tänkt använda datorn till är att göra skolsaker men även att spela spel som ex. Dota2, CS:GO och WoW.
Jag har en budget på ~10k. De krav jag har på den är att den ska klara en stund utan att laddas (i skolan för skoluppgifter) och vara relativt portabel (då det är tänkt att frakta den till och från skolan varje dag).

Jag har i nuläget tittat på lite datorer såsom ex:
https://www.netonnet.se/art/dator/barbardator/15-16tum/asus-r...

Har ni några tips eller kanske bättre förslag på gaming/plugglaptops?
Tack på förhand!