Inlägg

Inlägg som Daytone har skrivit i forumet
Av Daytone

https://www.inet.se/datorbygge/b1381530/jhhh

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1381530/jhhh

Kör denna.

Även om den bara är b760 så kommer det nog funka då jag antar att du inte vill överklocka. Men om du vill så fanns det ingen billigare

Av Daytone

Först behövs en budget. Och om du skipar siprim och går för typ msi ventus eller zotac så kan man nog få utt mycket bättre cpu än i7 12700k. Och rekomenderar också i5 13600k för att den är faktiskt bättre än i7 12th gen.

Av Daytone

bästa bas för liten bil

Hej jag har en kompis som ska skaffa lite upgraderingar till sin eppa. Men han kan inte komma fram till vad han ska köppa. Hans bil är riktigt liten så det kan inte ta upp så mycket platts. Hoppas att någon här har kan rekomendera något.

Tack i förväg. Mvh Theo

Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/MRFPH.png

såhär skulle jag gjort. Är inte helt säker men programering på typ python kanske inte kör bäst på 7800x3d. Den har vad jag sätt presanda lite över i5 13600k

Bytte till ett annat mobo. Den hade 3 usb-c men om du inte litar på asus för det som hände för någon vecka sen så ta den du valde.

valde 5600mhz cl28 ram. Riktigt bra priss på det kittet. Och 7800x3d blir inte bättre över 5600mhz. Är också bra med låg profil då dark rock pro 4 är en gigantisk bjäse.

gick med msi psu. Med denna länken får du 400kr av på den. Den blir då billigare och den finns faktiskt i lager.

kastade in några extra t30 fläktar. Dom är nog det bästa på marknaden. Kör inte så tyst på maxat men det kommer du alldrig behöva göra. Och på samma rpm så kör den livärdigt i ljud som noctuas bästa.

Av Daytone
Skrivet av Moseby:

Du kan också köpa grafikkort separat här och spara ~800kr. Vet inte om man får med spelet dock: https://www.komplett.se/product/1221527/datorutrustning/dator...

Men då kan väll inte inet bygga ihop den. Eller kan man fixa det också

Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/rngqS.png

Här har du en som tickar alla finns rutor.

Använde av ett bra fractal chassi uttan fönster. Med msi cashback får du ett riktigt tyst psu för ett lägre pris.

Rekommenderar amd för spel. Just nu är intel bara bra med ddr4 på grund av sjukt låga priser på Nzxt mobo.

Kör också inte två ssd. Det är väldigt gammalt. Att gör. Billigare att köpa en 2tb

Har du mer frågor är det bara att ställ a

Av Daytone

https://www.inet.se/datorbygge/b1379335/hhhh

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1379335/hhhh

Här har du en dator som kommer klara sej mycket bra. Den stark gaming datorn var ett skämt. Dom använde komponenter som jag rekommenderar i dom billigaste av datorer. Jag gick en liten bit över din budget men när man spenderar såhär mycket så borde man få det bästa av bästa.

Om du bor i närheten av Borås så kan jag bygga datorn åt dej.

Om du har det väldigt varmt på din vind så kan det vara bättre med amd cpu. Intel hade måtot maxa allt elförbrukning också denna generation. Sen om du bara ska spela spel så är amd 7800x3d faktiskt starkare. I mitt bygge valde jag också ett fantastiskt ljuddämpare chassi och en värkligen maxad cpu fläkt.

Windows kan man få billigt från en sajt som gamekeys. Kostar typ 160kr

Med msi cashback så får du 400kr av psu. Den har nog redan länkats också.

Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/fFGFk.png

Här har du en mycket bra dator. I ditt fall på grund av blender och adobe måste du ha Nvidia. Blender kan knappt öppnas på amd. Detta är inte maxad prisoptimering. Men den kommer hem dej bäst känsla överlag.

Om du bor i närheten av Borås så kan jag bygga denna datorn åt dej.

Av Daytone

Vilken kabel använder du?

Av Daytone

Detta handlar inte om att cpun inte får plats för det gör den. Det handlar istället om att bios i moderkortet inte är på den uppdateringen som behövs. Tänk dej att du vill använda en ny app på din mobil. Men den bara funkar på nyaste uppdateringen av iOS. Då måste du updatera för att använda denna app. I detta fallet så är din 7800x3d appen och bios uppdatering är iOS uppdatering.

Ibland så kommer redan mobo med rätt uppdatering. Men det beror på hur lång tid sen moderkortet var skapat i fabriken. Du kan nog fråga inet support om det funkar direkt. Annars så får du gå genom en sak som kallas för att flasha din bios. Dit är lite komplicerat men inte alldeles för svårt. Finns massa bra videor på hur man gör det.

Av Daytone

Ja den är nog väldigt bra.

Av Daytone

Jag skulle ha gått för den lite dyrare Asrock b659 steel legend. Den har bara både Wi-Fi och pcie 5. 0

Av Daytone
Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/MKDte.png

här har du ett byge med core p5. Så du vet kan du få core p8 för typ samma pris. Fokusa på hur den ser utt mer än prestanda. Igentligen brukar man iallafall ha 6800 på denna nivån men mer looks här. Typ rgb psu. Typ ända chassitet som det funkar bra i.

Av Daytone

alltså jag rekomenderar inte att gå med någon av domma chassina. Många finns inte i lagger eller kostar dom absurda mängder. Och specielt att spendera 2,5k på chassi i denna budgeten. Då blir det ganska många andra saker som försvinner. Men om du typ skulle kunna kolla på lian li o11 mini. Den kan bli väldigt snygg och passar okej i budgeten.

Av Daytone
Skrivet av VirtualLobster:

Toppen! Tack för förtydligandet! Jag kommer köra din lista rakt av, men chassit hade lite väl lång leveranstid, så jag letar upp ett annat.

Gött. Rekommenderar Meshify C. Men välj den du gillar med meshad front.

Av Daytone
Skrivet av VirtualLobster:

Tack så mycket! Jag ser att du lagt till en vattenkylare. Jag har aldrig haft en sådan. Är det något man behöver underhålla och brukar dom låta mer eller mindre än vanliga fläktar?

Återigen stort tack!

Igentligen ville jag använda en be quiet Dark rock PRO 4. Den är välldigt tyst och effektiv. Men på grund av att datorn kan ta skada i skepningsprocesen så kan man inte välja den i inet byggaren.

Det är inget du behöver underhålla i en vattenkylare. Det är en så kallad aio. Det är en stängd loop och ingen underhållning behövs. Den är faktiskt mindre underhållning för när du ska städa datorn finns det mer platta att komma åt saker. Dom låter lite mer än dom bästa luftkylarna. Men arctic är ett märke som är väldigt tyst. Så det blir nog inget problem

Har du någon tanke om att bygga själv. Det kan hjälpa dej att få mer för pengarna. Om du bor i närheten av Borås så kan jag bygga datorn åt dej.

Av Daytone

https://www.inet.se/datorbygge/b1379115/sasda

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1379115/sasda

här har du en bra dator. Jag har bara försökt att dra ner priset på. Det går att strukturera om den för mycket bättre grafikort. Men Det kan vara värt beroende på vilken typ av programering du gör. Om det inte är grafiskt tagande så funkar 4070 bra.

körd med ett grafikort med bättre kyllare.

Ett chassi med meshat front.

På psu så kan du använda denna länken för att få 200kr av. https://se.msi.com/Promotion/betterbeyondcashback

Den kyllaren du valde kommer nog inte klara din cpu. Så jag valde en mycket bra aio istället.

snabbare ram för bara 50kr mer.

990 pro är ingen bra värde. Jag valde en renegade som inte är långt ifrån som ksotar nästan lika mycket. Fast den har 2tb

Av Daytone

Hej detta är väldigt lösa riktlinjer. Första man behöver vetta är budget.

Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/WLWdh.png

köp bara denna. Lite snabbare än den du använder nu. Och om du behöver ha mer så kan du ju skaffa två till.