Inlägg

Inlägg som wille19951 har skrivit i forumet
Av wille19951
Skrivet av Oneone:

haha fan toppen! blev de stor skillnad?

Ja på alla spel typ känns det som konstigt nog, från 60-70 fps till 220 fps hahaha

Av wille19951
Skrivet av Oneone:

Testa ta bort Call of Duty Mappen i Dokuments, sen stäng av Core Isolation, tydligen så blir det nå vajsing med den tillsammans med deras anti-cheat. Sen boota om.

Du kan stänga av core isolation via Windows Defender.

DU HAR RÄDDAT MITT LIV!!! NU JÄVLAR FLYTER DET PÅ

Av wille19951

Jag tror att kylaren till processorn har ballat ur och kyler jätte dåligt. Processorn når en temp på 100c vid minsta belastning. Ska känna lite på slangar mellan kylaren och cpu

Av wille19951
Skrivet av Oppna:

Vad får du för poäng i cinebench23? Kan du ladda hem hwinfo och ta en print precis i slutet av cinebench?

Userbenchmark kan också vara hjälpligt i detta fall få det visar frekvenser på alla saker. Bör väl dock inte användas för att jämföra komponenter.

Här är en bild på Hwinfo när jag körde testet i CINEBENCH

https://ibb.co/DVFrR4W

Av wille19951

Har återställt till gamla grafikkorts drivrutiner utan framgång, även testat dom nya.

Av wille19951
Skrivet av frong:

Samma problem i andra spel?

Har märkt av det lite i WoW, men det är inte alls lika krävande. Men mest är det i Cod som det spökar.

Av wille19951
Skrivet av BM-Mods:

Hur ser det ut med tempraturer på datorn? Låter den mer än vanligt?

Datorn har normal temp och låter inte mer än vanligt. Ska köra en CPU bench och återkommer med resultatet.

Av wille19951

Gaming Dator FPS Problem från ingenstans?

Hej folket! Jag behöver verkligen grov hjälp med ett problem som nyligen kommit för mig.
Jag spelar en hel del Call of Duty Warzone 2 och även Multiplayer och har legat på runt 150-170 fps på warzone och 200-270 FPS på multiplayer med min setup som jag kommer nämna nedan.
När jag skulle spela igår så upptäckte jag att det inte flöt på alls och något måste ha blivit galet. Jag toppade på 80 FPS på multiplayer där jag tidigare legat på 200-270 fps och warzone vill jag knappt tala om. Jag når som max 70 FPS?!?

Jag köpte min dator för 3 månader sedan och varit i kontakt med Komplett som bett mig uppdatera bios samt göra en clean install på grafik rutinerna utan framgång. Jag har kört benchmark och skickat till Komplett men dom säger att dom inte kan se något Fysiskt fel på datorn, men jag vet ju själv att något är galet. Jag körde en benchmark i cod där det står att jag kör 98% bottleneck på CPU och 2% på GPU så den använder ju knappt mitt grafikkort?

Vad kan vara anledningen till att min FPS har gått från topp till bott på bara någon dag? Alla tips mottages på vad jag ska testa, för det är helt sjukt vad dålig prestanda jag fått från ingenstans. Känns som jag provat ALLT men jag hoppas det finns någon hjälte här inne som kan hjälpa mig med mitt problem.

Detta är min setup:
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti V2 OC
Intel Core i9-12900F CPU Tray
Cooler Master ML240L V2
Kingston FURY Beast DDR5 RGB 5600MHz 32GB
Kingston M.2 NV2 PCIe 4.0 NVMe SSD 2TB
ASUS ROG STRIX B660-F GAMING WIFI Moderkort
Corsair TX750M, 750W PSU (2020 edition)
Windows 11 Home