Prestandaproblem efter flytt av en speldator

Permalänk
Medlem

Prestandaproblem efter flytt av en speldator

Hej,
Har några frågor om en speldator som fått prestandaproblem efter en flytt av datorn.

Hur kan man felsöka en PC med prestandaproblem, för att hitta orsakerna till problemet?
Finns det några fungerande diagnostikprogram för felsökning, som kan leta sig fram till vad som är fel?
Finns det några andra bra sätt att felsöka nedan nämnda prestandaproblem?
Vad i BIOS bör man titta på, och kanske ändra på mot standardinställningar (bytte CMOS-batteri för en tid sedan, och har bara accepterat standardinställningar från BIOS).

Bakgrund och fakta:
Har Internetanslutning från Comhem, 250 Mbit/s, med deras WiFi-router, och detta har fungerat bra för denna stationära speldator fram till för några veckor sedan då prestandaproblem uppstod, men fungerar fortfarande fint med andra datorer, surfplattor och smartphones, som inte visar några problem alls.
Efter att den stationära datorn har använts flitigt för onlinespel, och fysiskt stått absolut stilla i samma rum sedan 2013, har den nu mycket försiktigt flyttats till ett ett annat rum, och den har då fått prestandaproblem (felbeskrivning nedan).
Har bytt ut nätverkskabel, bytt anslutning i routern.
Har provat en bärbar dator ansluten till den krånglande datorns nätverkskabel, och då fungerar allt OK i den bärbara datorn, så router och nätverkskabel är OK.
Har kollat att allt sitter på plats ordentligt i datorn, och ser inga synliga fel/brister.
Har dammsugit och städat ur den försiktigt och ordentligt, så att allt damm är borta.
Har kollat om Asus har några diagnostikprogram, men nej, de saknas helt.
Nämnas bör även att CMOS-batteriet byttes ganska nyligen, men problemen med dator lär inte härröra från batteribytet, eftersom den lär ha fungerat bra ett bra innan själva datorn sedan flyttades till ett annat rum.

Dator:
En Gamer Premium byggd och levererad av Komplett.se i maj 2013, enligt vår egen spec.
Datorlåda: Cooler Master HAF 912 Plus Midi Tower
PSU: Silver Power SP-850M, 850W
Moderkort: Asus P9X79 LE, Socket -2011, ATX, 8xDDR3, 3xG3-PCIe-x16, SLI/CFX, SATA 6Gb/s, USB 3.0, UEFI.
Processor: Intel Core i7-3930K, 6-core, 3.2GHz, 12Mb, 130W
Processorkylare: Vattenkylare som jag ej minns namn på
Internminne: 32Gb bestående av 2 set Crucial DDR3 BallistiX Sport 16Gb
Grafikkort: 2 st. Zotac GeForce GTX780 3Gb PhysX CUDA, PCI-Express 3.0, GDDR5, DL-DVI-D+, DL-DVI-I, HDMI, DisplayPort. Båda anslutna via SLI.
Systemdisk: Samsung SSD 840, 256Gb
Lagringsdisk: Seagate Barracuda 2Tb, SATA 6Gb/s (SATA3.0), 64Mb Cashe, 7200RPM, 3.5”.
DVD: Samsung DVD Writer, SH224BB, SATA, DVD+-R 24x, DVD+-RDL 8x, CD-R 48x
Operativsystem: Windows 10 PRO

Felbeskrivning:
Då jag som skriver detta, inte är användaren av den numera krånglande dator, kan denna felbeskrivning ev. sakna en del information, eller en del beskrivande termer och spelinformation mm.
Datorn är försedd med två bildskärmar, och används för diverse onlinespel. Den ena skärmen är en 24” 144Hz spelskärm från Philips, den andra är en äldre 4:3-skärm som används samtidigt med spelandet för framför allt Youtube. Spelande pågår frenetiskt, samtidigt som Youtube-filmer och annat alltid körs. Detta har fungerat alldeles utmärk fram till att datorn flyttades till ett annat rum.
Efter flytten kan man fortfarande spela frenetiskt, men startar man Youtube, så hackar/laggar både spel och Youtube alldeles förskräckligt, och det blir omöjligt att använda datorn.
Det går således bra att spela ELLER att använda Youtube, men inte båda samtidigt.
Kör man Bredbandskollen och andra liknande tester, så nås resultat av ca 70MBit/s, mot ca. 300 Mbit/s som normalt brukar uppnåtts via den nu krånglande datorn (dator brukar normalt nå ca. 300MBit/s trots abonnemanget från Comhem är på 250MBit/s).
Kör man samma tester via en bärbar PC, via den krånglande datorns nätverkssladd, så uppnår den bärbara datorn 300Mbit/s, vilket torde tyda på att något är galet i den stationära speldatorn.

Som sagt, några frågor…:
1. Hur kan man felsöka en PC med prestandaproblem, för att hitta orsakerna till problemet?

2. Finns det några fungerande diagnostikprogram för felsökning, som kan leta sig fram till vad som är fel?

3. Finns det några andra bra sätt att felsöka nedan nämnda prestandaproblem?

4. Hur kan man felsöka en PC med prestandaproblem, för att hitta orsakerna till problemet?

5. Finns det några fungerande diagnostikprogram för felsökning, som kan leta sig fram till vad som är fel?

6. Finns det några andra bra sätt att felsöka nedan nämnda prestandaproblem?

7. Vad i BIOS bör man titta på, och kanske ändra på mot standardinställningar (bytte CMOS-batteri för en tid sedan, och har bara accepterat standardinställningar från BIOS).

Tacksam för problemlösande svar och idéer.

Bugar djupt!

Permalänk
Medlem

@Redig:
Sammanfattning för er som inte orkar läsa.

Innan flytt av datorn, gick det bra att spela OCH titta på youtube samtidigt, efter flytt så laggar det. Varför? (Datorn flyttades från ett rum till ett annat)

Permalänk
Medlem

@Redig: Så du har alltså dammsugit i datorn mellan komponenterna? Använde du en dammvippa också?

Visa signatur

Arch - Makepkg, not war -||- Gigabyte X570 Aorus Master -||- GSkill 64GiB DDR4 14-14-15-35-1T 3600Mhz -||- AMD 5900x-||- Gigabyte RX6900XT -||- 2x Adata XPG sx8200 Pro 1TB -||- EVGA G2 750W -||- Corsair 570x -||- O2+ODAC-||- Sennheiser HD-650 -|| Boycott EA,2K,Activision,Ubisoft,WB,EGS
Arch Linux, one hell of a distribution.

Permalänk
Medlem

@Redig: Alternativt så kan det bero på Windows uppdateringar, vissa uppdateringar har skapat liknande prestanda problem för andra

Permalänk
Medlem

Du har dammsugit den. X saker kan ha hänt då.

Visa signatur

Ryzen 5600x (Noctua NH-D15) || Kingston Fury 32GB 3600MHz
ASUS Prime X470 PRO || ASUS GeForce RTX 3080 Tuf OC
Fractal Design Define S (6x chassifläktar) || Corsair RM750X v2
FURY Renegade 2TB || WD Blue 1TB M.2 || LG C2 42" + XB271HUA

Permalänk
Medlem

Jag förmodar du menar 70 megabit inte byte?
i så fall har du nog förklaringen där:

kolla under egenskaper på nätverkskortet vad det står att den kör i, jag förmodar att det står 100/100 då du bara får 70. testa att byta kabel, hur lång är kabeln? jag förmodar du använder moderkortets inbyggda rj45?

Visa signatur

Om du lär dig älska din smärta kommer du känna dig älskad var dag.

Permalänk
Medlem

Börja med att provspela ett singleplayer-spel, samt köra youtube. Du måste först ta reda på om det är nätverket eller något annat, även om det tyder på nätverket.

Öppna nätverks och delningscenter, här ska du kunna kolla datorns länkhastighet på nätverket. Kolla om det står 100mbit eller 1Gbit. För att få hastigheter över 100mbit måste du ha 1gbit länkhastighet mot routern. Kan vara en dålig kabel

Permalänk
Medlem

Prestandaproblem efter flytt av en speldator

@jocke92: Hej Jocke92, Tack för din hjälp. Har dock tidigare kollat det du tipsar om, och nätverkskortet kör på 1Gbit/s.

Permalänk
Medlem

@aragon: Hej aragon, tack för svar. Nätverkskortet kör på 1Gbit/s, (ber om ursäkt om något är otydligt, men vad jag kan se har jag ej skrivit "megabyte" någonstans som du nämner).

Permalänk
Medlem

Prestandaproblem efter flytt av speldator

@frong: Hej frong, dammsugning skedde EFTER att felet hade inträffat, och är i sig inget problem om man vet vad man gör och är ytterst försiktig.

Permalänk
Medlem

Prestandaproblem efter flytt av speldator

@Overwatch: Hej Overwatch, glömde nämna, i min enligt ditt tycke alldeles för långa felbeskrivning, att operativet alltid hålls väl uppdaterat. Kanske har du rätt, kanske är någon uppdatering felaktig, och det kan ju vara lite knepigt att kolla upp. Har dock inte sett några andra som rapporterat liknande problem.

Permalänk
Medlem

Prestandaproblem efter flytt av speldator

@Commander: Hej Commander, det fungerar normalt fint att dammsuga i en dator. Det är som alltid, man måste veta vad man gör, och förstås vara extra försiktig. Inget konstigt alls. Har ett tunt sugmunstycke, sänkt sugtrycket så det är väldigt lågt. Funkar finfint. Nej, använder inte dammvippa, då det skulle skapa statisk elektricitet, vilket inte är så bra.......

Permalänk
Medlem

Prestandaproblem efter flytt av speldator

@Overwatch: Hej igen Overwatch, Tråkigt att du finner min felbeskrivning för omfattande. Normalt är det bra att vara beskrivande, för att tala om för läsarna vad som redan är testat mm. En omfattande beskrivning ger färre följdfrågor, och ibland slipper man även en del helt onödiga kommentarer. Detta forum är till för att hjälpa varandra.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Redig:

@frong: Hej frong, dammsugning skedde EFTER att felet hade inträffat, och är i sig inget problem om man vet vad man gör och är ytterst försiktig.

Hmm, okej. Så efter flytt har datorn både fått sämre prestanda (har ni kollat så SLIn funkar, kollat klockfrekvenser på cpu/gpu när ni spelar?) samt sämre uppkopplingshastighet?

P.S. använd multicitat istället för 10000 inlägg.

Visa signatur

Ryzen 5600x (Noctua NH-D15) || Kingston Fury 32GB 3600MHz
ASUS Prime X470 PRO || ASUS GeForce RTX 3080 Tuf OC
Fractal Design Define S (6x chassifläktar) || Corsair RM750X v2
FURY Renegade 2TB || WD Blue 1TB M.2 || LG C2 42" + XB271HUA

Permalänk
Medlem

@Redig: Vill bara tipsa dig om "Citera Flera"
Lycka till med ditt ärende.

Visa signatur

*Citera för svar*
Work smart, not hard.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Redig:

@aragon: Hej aragon, tack för svar. Nätverkskortet kör på 1Gbit/s, (ber om ursäkt om något är otydligt, men vad jag kan se har jag ej skrivit "megabyte" någonstans som du nämner).

jag var väll trött när jag läste tyckte det stod 70MB i stället för 70mbit/s vilket lätt tolkas som 70megabyte. du ha möjligen inte asus efterblivna "gamefirst" mjukvara installerat? avinstallera den och testa igen i så fall

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Om du lär dig älska din smärta kommer du känna dig älskad var dag.

Permalänk
Medlem

Hejsan Redig,

Skrivet av Redig:

Hej,
Har några frågor om en speldator som fått prestandaproblem efter en flytt av datorn.

Hur kan man felsöka en PC med prestandaproblem, för att hitta orsakerna till problemet?
Finns det några fungerande diagnostikprogram för felsökning, som kan leta sig fram till vad som är fel?
Finns det några andra bra sätt att felsöka nedan nämnda prestandaproblem?
Vad i BIOS bör man titta på, och kanske ändra på mot standardinställningar (bytte CMOS-batteri för en tid sedan, och har bara accepterat standardinställningar från BIOS).

Bakgrund och fakta:
Har Internetanslutning från Comhem, 250 Mbit/s, med deras WiFi-router, och detta har fungerat bra för denna stationära speldator fram till för några veckor sedan då prestandaproblem uppstod, men fungerar fortfarande fint med andra datorer, surfplattor och smartphones, som inte visar några problem alls.
Efter att den stationära datorn har använts flitigt för onlinespel, och fysiskt stått absolut stilla i samma rum sedan 2013, har den nu mycket försiktigt flyttats till ett ett annat rum, och den har då fått prestandaproblem (felbeskrivning nedan).
Har bytt ut nätverkskabel, bytt anslutning i routern.
Har provat en bärbar dator ansluten till den krånglande datorns nätverkskabel, och då fungerar allt OK i den bärbara datorn, så router och nätverkskabel är OK.
Har kollat att allt sitter på plats ordentligt i datorn, och ser inga synliga fel/brister.
Har dammsugit och städat ur den försiktigt och ordentligt, så att allt damm är borta.
Har kollat om Asus har några diagnostikprogram, men nej, de saknas helt.
Nämnas bör även att CMOS-batteriet byttes ganska nyligen, men problemen med dator lär inte härröra från batteribytet, eftersom den lär ha fungerat bra ett bra innan själva datorn sedan flyttades till ett annat rum.

Dator:
En Gamer Premium byggd och levererad av Komplett.se i maj 2013, enligt vår egen spec.
Datorlåda: Cooler Master HAF 912 Plus Midi Tower
PSU: Silver Power SP-850M, 850W
Moderkort: Asus P9X79 LE, Socket -2011, ATX, 8xDDR3, 3xG3-PCIe-x16, SLI/CFX, SATA 6Gb/s, USB 3.0, UEFI.
Processor: Intel Core i7-3930K, 6-core, 3.2GHz, 12Mb, 130W
Processorkylare: Vattenkylare som jag ej minns namn på
Internminne: 32Gb bestående av 2 set Crucial DDR3 BallistiX Sport 16Gb
Grafikkort: 2 st. Zotac GeForce GTX780 3Gb PhysX CUDA, PCI-Express 3.0, GDDR5, DL-DVI-D+, DL-DVI-I, HDMI, DisplayPort. Båda anslutna via SLI.
Systemdisk: Samsung SSD 840, 256Gb
Lagringsdisk: Seagate Barracuda 2Tb, SATA 6Gb/s (SATA3.0), 64Mb Cashe, 7200RPM, 3.5”.
DVD: Samsung DVD Writer, SH224BB, SATA, DVD+-R 24x, DVD+-RDL 8x, CD-R 48x
Operativsystem: Windows 10 PRO

Felbeskrivning:
Då jag som skriver detta, inte är användaren av den numera krånglande dator, kan denna felbeskrivning ev. sakna en del information, eller en del beskrivande termer och spelinformation mm.
Datorn är försedd med två bildskärmar, och används för diverse onlinespel. Den ena skärmen är en 24” 144Hz spelskärm från Philips, den andra är en äldre 4:3-skärm som används samtidigt med spelandet för framför allt Youtube. Spelande pågår frenetiskt, samtidigt som Youtube-filmer och annat alltid körs. Detta har fungerat alldeles utmärk fram till att datorn flyttades till ett annat rum.
Efter flytten kan man fortfarande spela frenetiskt, men startar man Youtube, så hackar/laggar både spel och Youtube alldeles förskräckligt, och det blir omöjligt att använda datorn.
Det går således bra att spela ELLER att använda Youtube, men inte båda samtidigt.
Kör man Bredbandskollen och andra liknande tester, så nås resultat av ca 70MBit/s, mot ca. 300 Mbit/s som normalt brukar uppnåtts via den nu krånglande datorn (dator brukar normalt nå ca. 300MBit/s trots abonnemanget från Comhem är på 250MBit/s).
Kör man samma tester via en bärbar PC, via den krånglande datorns nätverkssladd, så uppnår den bärbara datorn 300Mbit/s, vilket torde tyda på att något är galet i den stationära speldatorn.

Som sagt, några frågor…:
1. Hur kan man felsöka en PC med prestandaproblem, för att hitta orsakerna till problemet?

2. Finns det några fungerande diagnostikprogram för felsökning, som kan leta sig fram till vad som är fel?

3. Finns det några andra bra sätt att felsöka nedan nämnda prestandaproblem?

4. Hur kan man felsöka en PC med prestandaproblem, för att hitta orsakerna till problemet?

5. Finns det några fungerande diagnostikprogram för felsökning, som kan leta sig fram till vad som är fel?

6. Finns det några andra bra sätt att felsöka nedan nämnda prestandaproblem?

7. Vad i BIOS bör man titta på, och kanske ändra på mot standardinställningar (bytte CMOS-batteri för en tid sedan, och har bara accepterat standardinställningar från BIOS).

Tacksam för problemlösande svar och idéer.

Bugar djupt!

Tack för en omfattande problembeskrivning samt lista av komponenter.
A) Det verkar som att datorn har fått sämre genomströmning(throughput) via sin fasta anslutning efter flytten.
B) IP-kabeln till den nya platsen är verifierad med hjälp av den annan dator och fungerar bra, så mycket troligt att felet inte har med kabeln att göra

1) Ta en titt på hur nätverkskortet är inställt i datorn. Kanske är det 1Gbps halfduplex eller annan knasig inställning?
2) Kolla i Taskmanagern hur saker och ting ser ut där när det laggar, nätverk, CPU, RAM och Disk. Ligger något oroväckande högt?
3) Ta en titt i Event Viewer->Windows Logs->System. Kolla efter fel

Lycka till!

Permalänk
Medlem
Skrivet av Redig:

@Commander: Hej Commander, det fungerar normalt fint att dammsuga i en dator. Det är som alltid, man måste veta vad man gör, och förstås vara extra försiktig. Inget konstigt alls. Har ett tunt sugmunstycke, sänkt sugtrycket så det är väldigt lågt. Funkar finfint. Nej, använder inte dammvippa, då det skulle skapa statisk elektricitet, vilket inte är så bra.......

Du vet att dammsugaren också kan generera statisk elektricitet?

Vilket fall, kolla så Windows inte laddar ner / uppdaterar sig i bakgrunden. Sedan kolla så alla drivrutiner är uppdaterade.
Viktiga är att ta reda på om det är nätverksrelaterat eller om youtube + spel kombinationen får problem pga grafikdrivrutiner/buggar.

Visa signatur

Arch - Makepkg, not war -||- Gigabyte X570 Aorus Master -||- GSkill 64GiB DDR4 14-14-15-35-1T 3600Mhz -||- AMD 5900x-||- Gigabyte RX6900XT -||- 2x Adata XPG sx8200 Pro 1TB -||- EVGA G2 750W -||- Corsair 570x -||- O2+ODAC-||- Sennheiser HD-650 -|| Boycott EA,2K,Activision,Ubisoft,WB,EGS
Arch Linux, one hell of a distribution.