Permalänk
Medlem

Spela med ICS

Jag stod i valet och kvalet att posta här eller i speldelen.. Det blev här ändå.

Jag ber om ursäkt för det långa inlägget, men jag försöker hålla mig så kortfattad som möjligt.

Jag har ett nätverk hemma bestående av en burk med Windows XP Home med två nätverksskort. (Ett integrerat på moderkortet och ett PCI-kort) och en annan burk, också den med Windows XP Home med ett integrerat nätverkskort.

Allting fungerar prima med fil- och skrivardelning och vi kan surfa vart och hur vi vill.

Nu är det så här att jag ibland kör en dedikerad Counter-strike server på den andra datorn, alltså inte gatewaydatorn och även det funkar ypperligt efter lite fipplande med portar och så. Man kan spela med båda datorerna inne på samma server, men eftersom den datorns grafikprestanda är under all kritik (SIS650 integrerat grafikkort) så provade vi idag att byta ut den datorn. Vi skulle bara spela, inte nyttja den som server.

Det fungerade inte, och jag förstår inte varför! Den "nya" datorn som skulle ersätta den gamla är en Barton 2500+ med XP Pro, och alla inställningar och så är identiska med den "gamla" datorn.

Den kan komma ut på nätet, men inte komma in i Steam om den ansluter via gatewaydatorn. Om man byter så att TP-kabeln från LAN-jacket i lägenheten går in i den datorn direkt fungerar det, men inte annars.

Var ska jag börja leta efter fel, och vad ska jag leta efter?

Visa signatur

Du hittar mig på http://ludwigsormlind.se
Mitt e-handelsexperiment http://sminkfynd.se