Spelserver
Jag har fått som ansvar att konfigurera och sköta en spelserver åt www.bornet.se
Tanken är att det ska ligga 2st Counter-Strikeservrar och en Quake3-Servrar på den. Quakeservrar vet jag av egen erfarenhet inte kräver så mycket.
Hur krävande är en cs-server? Tänkte köra 20 spelare på varje server. Dvs totalt 40 cs-spelare 20 quakepelare.
Ska man satsa på dual xeon eller är det overkill? Har inte fått nån bugdet jag ska hålla mig inom och när jag kollade runt innan insåg jag att ett dual xeon-system skulle bli rätt dyrt.
Skulle en P4 3GHz, 1024mb ddr räcka för att dessa servrar skall flyta på fint? Hårddiskutrymme behövs inte i någon större mängd. Tänkte att man kunde använda en WD-Raptor 74gb. Grafikkort behövs inte något specielt heller. Ett FX5200 eller nåt räcker gott eftersom det är en server som sagt.
GBit nätverkskort misstänker jag också kan komma väl till pass. Server ska stå på en 100mbit-lina.
Ser gärna att servern kan vara expanderbar så man eventuelt kan använda den till fler spel sedan om man märker att intresse finns.
Moderkort:
http://www.intel.com/design/servers/SE7501CW2/index.htm?iid=i...
Processorer:
2x http://www.dustin.se/shopping/ProductDetail.asp?PID=501005031...
Minne:
4x http://www.dustin.se/shopping/ProductDetail.asp?PID=501006500...
Hårddisk:
http://www.dustin.se/shopping/ProductDetail.asp?PID=501005909...
hårddisken är det enda som känns lite sådär. Köpa en P-atadisk till det systemet känns lite sådär. Finns det nåt vettigare alternativ?
Finns fortfarande ett par tusen kvar i budgeten som skulle kunna läggas på lagringsmedia. Men det kanske inte behövs så snabba hårddiskar för att köra spelservrar?
Edit: kom på att man behöver ett chassi också. Misstänker att man inte kan använda vanliga atx-chassin.