Permalänk
Medlem

nForce 5 och dualnet teaming

Hej jag undrar vilka moderkort med nForce 5 som man kan köra teaming på är det alla förutom 550? Men vissa 570 har bara en RJ45 kontakt. Och så anväder moderkorts tillverkarna flera olika chip för att driva de inbygda nätverkskorten, vilka är det som klarar dualnet teaming egentligen? Skulle vilja ha en lite genomgång för jag funderar på att köpa ett sånt moderkort och vill då ha NIC teaming och vill då vara säker på att jag får det också så man inte köper fel

Tack på förhand!

Permalänk

550-korten har inte stöd för dualnet teaming, däremot har alla 590-kort det. När det kommer till 570-korten varierar det.

Jag vet att följande 570-kort har stöd för dualnet teaming:
Asus M2N-SLI Deluxe
ABIT KN9 SLI
MSI K9N Platinum
MSI K9N SLI Platinum
Troligen har alla 570 baserade kort som har 2 st Gb nics också stöd för det det, men det har jag inte kollat upp (eftersom det börjar bli en del nforce 570-kort nu).

Visa signatur

Permalänk
Medlem

Har funderat på en MSI K9N Ultra-2F som vad jag vet är en MSI K9N Platinum fast utan Firewire men ma vet ju alldrig det kan ju vara någon mer skilnad