Recension av Zalman VF900-Cu på Geforce 8800GT

Permalänk
Medlem

Recension av Zalman VF900-Cu på Geforce 8800GT

Tänkte att jag skulle bidra med mina erfarenheter av min nya kylare Zalman VF900-Cu som jag har monterat på mitt Gigabyte 8800GT kort eftersom jag tyckte att det blev alldeles för varmt. Med orginalkylaren så låg kortet på ca. 55'C i idle, då utanför chassiet. Innuti chassiet blev det ca 60'C, då med god luftgenomströmmning. När jag sedan testade Crysis så hamnade graderna mellan 85-90'C (!!!) därför beslöt jag mig för att
uppgradera kylningen.

Jag har tidigare använt mig av div. Zalman kylare både till CPU och GPU och tycker att dessa alltid har fungerat bra. Den enda nackdelen förutom det kanske väl tilltagna priset, är att om man har lite dammigt i datorn, så är det lätt att det efter ett tag bildas
klumpar av damm som fastnar mellan de täta kylflänsarna, vilket efter ett tag ger sämre luftflöde och kylning.

Monteringen i sig gick mycket smidigt tycker jag, inget alls att anmärka på. Snygga klara instruktioner som nästan är överflödiga. Alla delar föll på plats och inget fattades. Ett tips är att skippa i den medföljande kylpastan och använda sig av typ Artic Silver 3 eller liknande för bättre kylförmåga.

Kort fakta om Zalman VF900-Cu
--------------------------------------------
Dimensioner: (BxLxH) 96x96x30 mm
Vikt: 185g
Material: Koppar
Fläkt typ: Dubbelt kullagrad
Fläkt hastighet: 1350 - 2400 rpm +/- 10%
Ljud volym: 18,5 - 25 dB +/- 10%

Övrigt: (taget från Zalmans hemsida)
* Ren koppar kylfläns för maximal kyling.
* Två högpresterande heatpipes för maximal prestanda.
* Cirkulär kylfläns med 2mm tunna fenor för att inte hindra luftflödet och fördelar värmen över en större yta.
* Fläkten kyler inte bara kärnan utan även kortets minne.
* Förhållandevis lätt så risken för att skada kärnan minskar.
* Förbättrad installation så att kylaren passar på nästan alla kort på marknaden.
* Justerbar fläkt med hjälp av Fanmate 2.
* Inga vibrationer i det tysta läget.

Vad som följer med i kartongen
--------------------------------------------
1x VF900-CU
8x RAM kylare (ZMHRS1)
1x Fanmate 2
1x Fanmate kablage
1x Installationsanvisningar
1x Kylpasta
1x Påse med skruv och gummi/plast ringar
1x Zalman klistermärke

PRIS: CA 350KR

Resultat
--------------------------------------------
Resultaten är registrerade med SpeedFan 4.33 och med grafikkortet monterat på plats i chassiet med sidolucka stängt osv. Full load mäts efter en default runda i 3DMark06. Då kortet körs klockat har jag ej testat max klock, detta pga jag ännu inte hunnit testa absoluta max. Jag använder ForceWare 169.04 Beta drivers. Alla tester är gjorda i både Full och Silent mode för fläkten.

Med fläkten på SILENT
Idle orginal: ca. 42-43'C
Full load orginal: ca. 52-53'C

Idle överklockat*: ca. 42-42'C
Full load överklockat*: ca. 53-54'C

Med fläkten på FULL
Idle orginal: ca. 41-42'C
Full load orginal: ca. 48-49'C

Idle överklockat*: ca. 41-42'C
Full load överklockat*: ca. 49-50'C

Dessa grader imponerar tycker jag, inte minst den lilla skillnaden mellan ej överklockat och överklockat i full load. Dock kunde kanske skillnaderan i idle varit något större tycker man. Jag återkommer med en update på fler mätningar med mer överklockning.

*. Hastigheten vid OC är GPU 700mHz / Shaders 1700mHz / Memory 980mHz

Summering
--------------------------------------------
Jag tycker att Zalman VF900-Cu är en mycket kompetent kylare som ger ett kvalitativt intryck, installationen är enkelt, resultatet bra och priset ok. Ljudnivån är mycket bra anser jag, jag valde att kontrollera hastigheten via moderkortets kontakt och SpeedFan, men det medföljer även en sk. FanMate som man kan koppla in för att variera varvtalet och där med ljudnivån.

!!!VIKTIGT!!!
Efter nya erfarenheter så kan jag rekommendera att man även köper nya kylflänsar (finns i 8pack för ca 70kr) för att fästa på kortets Voltregulatorer som finns på ett antal platser på kortet. Orginalkylare kylde dessa, och där av har vi dragit slutsatsen att dessa antagligen måste kylas, dock råder viss oenighet om detta så om någon vill ge ett defenitivt svar så är ni välkommna att göra det. Här är i alla fall en bild på de områden som bör kylas.

Låg upplösning

Hög upplösning

NY UPPDATERING 2007.12.15 - SNABBGUIDE!
--------------------------------------------

Efter många oklarheter och otaliga PM's om vädjan till hjälp så kommpleterar jag här med en slarvigt ihopskriven snabbguide

Here we go..

Zalman VF900-Cu hittar du just nu billigast på NetonNet, om man söker på www.prisjakt.se inkl. frakt. Här har du länken för att köpa kylaren direkt --> http://www.netonnet.se/index.asp?iid=121504 .
Pris 318SEK inkl. frakt.

Det är även rekommenderat att man kyler de sk. voltregulatorerna, se bild här --> http://img126.imageshack.us/my.php?image=geforce8800gtvregpos... (de svarta små fyrkanterna som är inringade med rött).
Dessa kyls om man använder standardkylaren, men inte med Zalman VF900-Cu då det inte medföljer tillräckligt många kylflänsar. Man bär därför köpa till ett extra paket (Zalman VGA RAM Heatsink) om 8st för att kyla även dessa. Billigast inkl. frakt hittar du från www.webhallen.com --> http://www.webhallen.com/prod.php?id=32119&ref=Prisjakt .
Pris 104SEK inkl. frakt.

Om du saknar bra kylpasta så rekommenderar jag att du även köper med ett paket Arctic Silver 5 Kylpasta (3,5 gram) från webhallen för 59SEK.

När du väl har sakerna är det dags att montera isär standarkylaren, detta görs med ett antal små skruvar, vik sedan isär kylaren och lossa på strömsladden till fläkten. Nu har du 2 delar, den enda som är kylaren kan du lägga bort. Nu är det dags att göra rent, detta gör du enligt mig enklast med:

1. Topps - sådana som syrran har till sminket duvet :D, köpes på typ mataffären/HM, se till så att de är hyffsat "fasta" och inte luddar för mkt. Kostar 10-15KR.

2. T-Röd alt. Aceton (utan olja!), dessa är starka sprithaltiga vätskor som löser lim/färg. Aceton köper du på apoteket, och t-röd i färg/bygghandeln. Kostar kanske 25-30KR?

Börja försiktigt att doppa toppsen i t-röd/aceton, ytterst lite, pensla sedan fram och tillbaks över limmet/kladdet, och gör detta tills dess att du ser att det börjar lösa sig, då tar du en ny och upprepar processen tills dess att du jhar en ren och fin yta. Var inte rädd för att spilla tröd lite utanför minneskretsen, det är kanske inte bra, men det är ingen större fara då det förångas och försvinner rätt fort. Var inte snål med toppsen utan byt så fort de kladdar mer än gör rent. När du väl känner att du har en ren och fin yta på samtliga kretsar inkl. gpu'n så är det dags att låta det torka 1-2 min. Sedan är du klar att lägga på ett tunt lager kylpasta på gpu'n. Minnena behöver inte det då de kyls med sk. kyltape som medföljer kylflänsarna. Följ sedan min bildguide steg för steg så ska allt gå som på räls!

\\spinxen

Klicka här för att istället ladda ner bilderna i orginal upplösning:
http://rapidshare.com/files/68539055/Zalman.VF900-Cu.rar.html

Första intrycket är gott

Detta är vad förpackningen innehåller, ni har en lista på det lite längre upp.

Snygg välpolerad yta.

Ett försök att visa hur välpolerad ytan är.

Ett försök att visa hur välpolerad ytan är #2.

Så här ser orginal kylaren ut. Rätt tuff tycker jag, men tyvärr kass.

På baksidan av kortet finner du ett antal skruvar som kylaren är fäst med. Arbeta gärna på en antistatpåse eller använd ESD-band för att förhindra statiskt elektricitet som kan vara skadligt för kortet. Det finns lite tjuvknep på hur man "jordar av sig", man kan vidröra en vattenkran eller den lilla piggen som sitter på sidan inuti ett eluttag, men detta är inget som jag rekommenderar då man aldrig kan vara helt urladdad om man inte använder sig av ESD-band. Undiv alltid att så på heltäckningsmattor eller liknande material som lätt avger stötar. Om någon har en åsikt på detta så skriv gärna.

Börja med att lossa dessa med en stjärnmejsel.

När du lossat alla skruvar, vik då isär kylaren och kortet som en bok.

Glöm dock inte att lossa den lilla kontakten som nu sitter mellan korten!

Nu när kylaren är avlägsnad så ser vi kortets layout och de kladdiga minnena samt gpun.

Dessa rester av självhäftande tjep ock kylpasta avlägsnas enklast med hjälp av tops samt T-Röd eller Aceton (utan olja).

Doppa topsen i lite T-Röd och stryk försiktigt över komponenterna tills dess att du ser att "kladdet" börjar fasta vid topsen. Byt tops ofta och ta det lungt och metodiskt.

Står det QUIMONDA?

NVIDIA G92 GPU Made in Taiwan.

Oh den är så vacker

När alla limrester är borta och T-Röden har torkat, fäst då de medföljande minnekylflänsarna genom att avlägsna skyddet på dess dubbelhäftande tejp.

När du är klar med samtliga så bör du komma ihåg att de till en början sitter lite dåligt, därför bör du vara försiktig med att röra vid dem. Tejpen tar ca 24h innan den har härdat ordentligt, men du kan ju självklart använda kortet direkt, vara bara noga med att inte komam åt dem för mycket.

Nu är det dags att lägga på kylpastan, antingen tar du en klick av den medföljande, men helst, för bästa effekt rekommenderar jag en kylpasta av den dyrare varianten med mer andel silver i.

En väldigt liten klick om ca 2mm räcker ofta gott.

Bre sedan ut ett tunt och jämnt lager över GPU'n. Jag brukar använda mig av antingen ett gammalt typ bankomatkort, eller klippa till en bit hård plast av någon förpackning. En plastbid på ca 3x3cm brukar vara bra tycker jag. Man behöver absolut inte ha mycket pasta på, för mycket kan snarare ha en negativ effekt. När du känner dig nöjd med resultatet, kolla då en extra gång så att du inte har råkat få allt för mycket kylpasta på de små kretsarna som sitter runt om GPU'n. Har man riktigt otur så kan kylpasta av bättre modell kortsluta något, detta då silverhalten gör den lednande. Detta är dock ingen risk om man använder den lite mindre effektiva varianten, som vanligtvis brukar vara vit. Om du råkat få kylpasta utanför, torka bort det med en tops eller liknanade så är det ingen fara.

Passa in kylaren över GPU'n, jag tyckte att hålen längst ut såg ut att passa bäst.

Montera de längre tumskruvarna på kylaren i önskad position (längst ut).

Trä på de små gummiringarna.

För nu in de 4 tunskruvarna i repektive hål på kortet, vänd där efter på kortet.

Lägg nu först på en av de små genomskinliga plastbrickorna som medföljer. Lägg där efter på fjädern, med den stora sidan ner mot koret.

Skruva där efter försiktigt på 2 av de stora tumskruvarna, detta genom att pressa ner fjädern under så att den fäster i skruvens gängor. OBS! Skruva bara på dessa max 1 varv till att börja med, och fäst dem 2 och 2 diagonalt för att inte riskera att skada GPU'n vid eventuell snedbelastning.

Gör sedan samma sak med de två resterande tumskruvarna. Skruva sedan ett varv i taget på respektive tumskruv, helst diagonalt. Upprepa proceduren tills dess att du känner att dem sitter åt ordentligen, i princip tills dess att de är "i botten". Men använd absolut ingen råstyrka, du ser ju ungefär på fjädrarna hur myckert mer du kan dra åt.

Klart!

Visa signatur

System #1 - Intel 6700K@4.8GHz + Corsair H110i PnP ~ ASUS ROG MAXIMUS VIII RANGER ~ 32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 2400MHz ~ 2x Gainward GeForce GTX 980 Ti 6GB 'GS' ~ 2x 512GB Samsung EVO 850 ~ Corsair RM1000W ~ Acer 27" Predator G-Sync XB271HU
System #2 - Intel 2500K@5.0GHz + Corsair H60+PnP ~ ASRock P67 Extreme4 ~ 16GB DDR3 ~ Gainward 980Ti 'GS' ~ BenQ 24" XL2430T ~ 2x512GB Samsung EVO 840 ~ 750W Corsair TX

Permalänk

Snygga kort, snyggt genomfört.

Vad var tempen innan fläktbyte?

Visa signatur

Corsair Carbide 500R - Asus Sabertooth - Intel i5 2500k - Asus DirectCU II 580 GTX - Corsair 16GB - Corsair TX 650W

Permalänk
Avstängd

Rent och snyggt.
Detaljerat.

Visa signatur

Träna bort dyslexin. Ryzen 3600 - asus B350plus - Msi Vega56 - Acer 1440p 144hz - M.2 ssd - asus essence stx - Sennheiser hd600 - Corsair 750w - 16gb ram 3ghz - atcs 840 - luftkylt - Felsökning? (Lär dig Googla)

Permalänk
Medlem

Uuuuh. Nice. Blir nog kanske att göra såhär.

Visa signatur

BitFenix Outlaw | MSI 970A-G46 | AMD FX-8350 | Sapphire R9 280X | Corsair DDR3 1600MHz 4x2GB | Kingston SSD V300 120GB | Noctua NH-U9B | Silverstone Strider 700W

Permalänk
Medlem

tack spinxen, uppskattad recension !

Visa signatur

Play : i7920@3360mhz/HD 5770 / 1,75 tb HDD
Work : Phenom2 X6 1055T/2,25 tb HDD
server : e6300@ 1,8 ghz/ 4 tb hdd

Permalänk
Medlem

Oj oj, vilka bilder - du har då lagt ner tid och kraft på att vara utförlig och noggrann.

En eloge 5 * för det!

Permalänk
Medlem

Finfina resultat du fått. Lite imponerande faktiskt. Är det nån som vet hur det funkar med en v700 ? Sämre antar jag, men hur mycket? Har en gratis nämligen, minns dock inte om det är v700 eller v900

Permalänk
Medlem

Konstruktiv kritik
Detta var mer som en information om kylaren än en recension, där kritik från båda håll skall inkluderas, jämföras mot andra kylare där temp redovisas o dylikt.
Ser att du lagt ner väldigt mkt tid på ditt inlägg, uppskattas! Synd var bara att den inte var fulländad.
Generellt: Mycket bra! 4.5/5p!

Permalänk
Medlem

Hmm måste blivit ngn bugg, fick 2st inlägg :S

Permalänk
Medlem

grymt bra recension!

ska göra en lika utförlig när jag får min AC Accelero S1 och klå dina temps

Permalänk

jag tycker Caylons kommentar är lite onödig, snubben sätter dit en riktyg kylare istället för s***kylaren som är stock eg bara och lägger ner en massa tid på att testa och skriva en lång utvärdering med den enda ambitionen att upplysa om vilken stor skillnad det blir mot den som man får med och inget annat. Att då börja snacka om att han ska jämföra med andra kylare, eh? pröjsar du dem då eller?

5/5 så mkt "grundforskning" det kan bli för de andra grabbarna därute, bara tacka och ta emot

Visa signatur

ASUS ROG Strix B250I, Intel Core i5-6600 Skylake, Crucial DDR4 2400MHz 8GB, MSI GTX 1050 Ti 4 gb Aero, WD Black 1 TB, Fractal Design Node 304, 18 cm

Permalänk
Medlem

måste bara påpeka en sak

Sett gång på gång på gång, folk skriver "oj" min temperatur är 30c trots jag har överklockat den/det.

En temperatur stiger inte om du INTE höjer spänningen till d du överklockar..
den består detsamma, men matar du mer ström så höjs det.

prova det mina kära vänner prima först original, och sätt vcore på den VID som den är original checka tempsen, kör sen max OC med samma volt på nån cpu och prova sedan att prima den som ni gjorde innan på default clock.

kommer vara sågott som samma temps

detsamma gäller graffe och sådant.

mina 2 kronor

Visa signatur

Intel i7 920@ ???? | Inno3d 8800GT OC Edition| 3GB Corsair 1600@7-8-7-20 | DFI UT-X58 | TT ToughPower 850W
Vattenkylning: D-Tek FuZion V2, MCW60, PA120.3, DDC-Ultra, Ek's Multires.

Permalänk

Stämmer inte Infa, mitt grafikkort har 5-10c grader högre temps efter klockning. Och jag har då inte höjt nån spänning om det inte sköts automatiskt.

Visa signatur

Dator 1 | GA-X38-DQ6 | HD4870x2 | Q6600 @ 3.5Ghz | TRUE | 4GB Corsair PC6400 | TX750w | Cosmos 1000
Dator 2 | P5Q3 Deluxe | 9800GTX | E7200 @ 4.2GHz | TRUE | 2x2GB PC3-10600 | Antec Nine Hundred | HX620w

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Bobby Tex
jag tycker Caylons kommentar är lite onödig, snubben sätter dit en riktyg kylare istället för s***kylaren som är stock eg bara och lägger ner en massa tid på att testa och skriva en lång utvärdering med den enda ambitionen att upplysa om vilken stor skillnad det blir mot den som man får med och inget annat. Att då börja snacka om att han ska jämföra med andra kylare, eh? pröjsar du dem då eller?

5/5 så mkt "grundforskning" det kan bli för de andra grabbarna därute, bara tacka och ta emot

Det är skillnad på nedlåtande kommentar och konstruktiv kritik...
Sen kanske du missa att ja skrev att själva informationen i sig var väldigt bra?
Kan mycket väl få fram andra temps med hjälp av google utan att behöva betala

Permalänk

Infa,

Stämmer väl delvis det du säger. Jag håller så gott som med, men ökande av frekvens höjer faktiskt temperaturen NÅGOT. Men inte märkbart. Det är som sagt spänning/ström som får det att gå varmt under chippet..

Visa signatur

Gigabyte-P35-DS4 | Intel Core 2 Quad Q6600 [3 GHz] | 2x1GB Corsair XMS-6400@800Mhz | Nvidia Geforce 460 GTX [975/2000 MHz] | Intel 320 Series 80 GB SSD | | SETI@Home Team: Sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Hur är ljudnivån ? när den är igång på low ? de är inget oljud utan den snurrar lugnt o fint ?

Visa signatur

Don't Hate The Game, Hate The Player

Antec P182 | Corsair 520W | Gigabyte DS4 | Corsair 2GB CL4 | Leadtek 8800GT 512MB| Q6600 @ 2.4 Ghz | Razer Deathadder | Logitech Flat | Acer 19" wide | Icemat | Festis flaska |

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Infa
måste bara påpeka en sak

Sett gång på gång på gång, folk skriver "oj" min temperatur är 30c trots jag har överklockat den/det.

En temperatur stiger inte om du INTE höjer spänningen till d du överklockar..
den består detsamma, men matar du mer ström så höjs det.

prova det mina kära vänner prima först original, och sätt vcore på den VID som den är original checka tempsen, kör sen max OC med samma volt på nån cpu och prova sedan att prima den som ni gjorde innan på default clock.

kommer vara sågott som samma temps

detsamma gäller graffe och sådant.

mina 2 kronor

När man klockar så drar väl komponenterna mera ström, även om du inte höjer spänningen. Ström*spänning=effekt. Alttså, drar du mer ström på samma spänning så får du en högre effektförbrukning vilket oftast resulterar i mer värme.

Visa signatur

FROJDMACHINE [list][*]Sharkoon Rebel9 Economy Edition • Corsair HX520 • 3x Nexus 120mm • TR Ultima-90i • Accelero S1
[*]Gigabyte P-35 DS3 • E6750 • 4GB Corsair XMS2 • Asus HD4850
[/list]

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Painby
När man klockar så drar väl komponenterna mera ström, även om du inte höjer spänningen. Ström*spänning=effekt. Alttså, drar du mer ström på samma spänning så får du en högre effektförbrukning vilket oftast resulterar i mer värme.

Så är det. Vore konstigt annars.

Exempel, min processor har en idle spänning på 1.376v och en load på 1.312v. Ändå blir den varmare under load för att den drar mer ström.

Klockar man drar den man mer ström eftersom den får jobba ännu hårdare/snabbare. Ingen gratis energi här inte

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Hugo
Oj oj, vilka bilder - du har då lagt ner tid och kraft på att vara utförlig och noggrann.

Tack ska du ha! Jag återkommer med några kommentarer till bilderna, hann inte med det igår.

En eloge 5 * för det!

Tack!

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Caylon
Konstruktiv kritik
Detta var mer som en information om kylaren än en recension, där kritik från båda håll skall inkluderas, jämföras mot andra kylare där temp redovisas o dylikt.
Ser att du lagt ner väldigt mkt tid på ditt inlägg, uppskattas! Synd var bara att den inte var fulländad.
Generellt: Mycket bra! 4.5/5p!

Tack ska du ha, självklart får man komma med kritik, och du har helt rätt att det var snarare en "test" än en "recension".

Citat:

Ursprungligen inskrivet av DjHypnoz
grymt bra recension!

ska göra en lika utförlig när jag får min AC Accelero S1 och klå dina temps

Tack! Alltid kul med uppskattning!

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Bobby Tex
jag tycker Caylons kommentar är lite onödig, snubben sätter dit en riktyg kylare istället för s***kylaren som är stock eg bara och lägger ner en massa tid på att testa och skriva en lång utvärdering med den enda ambitionen att upplysa om vilken stor skillnad det blir mot den som man får med och inget annat. Att då börja snacka om att han ska jämföra med andra kylare, eh? pröjsar du dem då eller?

5/5 så mkt "grundforskning" det kan bli för de andra grabbarna därute, bara tacka och ta emot

Tackar! Ja syftet med inlägget var mest att påvisa den uppenbara skillnaden mot stock kylaren!

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Dookan
Hur är ljudnivån ? när den är igång på low ? de är inget oljud utan den snurrar lugnt o fint ?

När den går i LOW så är den verkligen tyst, man hör den knappt. Enligt spec är ljudnivån 18,5 - 25 dB +/- 10% , antar att det är 18,5 dB vid LOW läget.

Visa signatur

System #1 - Intel 6700K@4.8GHz + Corsair H110i PnP ~ ASUS ROG MAXIMUS VIII RANGER ~ 32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 2400MHz ~ 2x Gainward GeForce GTX 980 Ti 6GB 'GS' ~ 2x 512GB Samsung EVO 850 ~ Corsair RM1000W ~ Acer 27" Predator G-Sync XB271HU
System #2 - Intel 2500K@5.0GHz + Corsair H60+PnP ~ ASRock P67 Extreme4 ~ 16GB DDR3 ~ Gainward 980Ti 'GS' ~ BenQ 24" XL2430T ~ 2x512GB Samsung EVO 840 ~ 750W Corsair TX

Permalänk
Musikälskare

Mycket bra bilder, trevlig recension!

Visa signatur

❀ Monitor: ASUS Swift 27" @ 1440p/165Hz ❀ CPU: Ryzen 7700X ❀ Cooling: Corsair H170i ELITE 420mm ❀ GPU: MSI 3080 Ti SUPRIM X ❀ Memory: Corsair 32GB 6000Mhz DDR5 Dominator ❀ Motherboard: ASUS Crosshair X670E Hero ❀ M.2: Samsung 980 Pro ❀ PSU: Corsair HX1200 ❀ Chassi: Corsair 7000X ❀ Time Spy: 19 340

📷 Mina fotografier
🎧 Vad lyssnar du på just nu?

Permalänk
Hedersmedlem

Voltregulatorerna/strömmatningen blir ju helt utan kylning vad jag kan se, hur har du tänkt att lösa det? Har du kontrollerat hur varma dem blir?

Snygg recension f.ö.

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro

Permalänk
Medlem

UPDATE! Nu har jag lagt till installationsanvisningar och kommenterat alla bilder!

Citat:

Voltregulatorerna/strömmatningen blir ju helt utan kylning vad jag kan se, hur har du tänkt att lösa det? Har du kontrollerat hur varma dem blir?

Snygg recension f.ö.

Vad jag kund se så kylde inte stock kylningen dessa, de hade i varje fall inga tejprester eller liknande på sig. Jag har ej mätt något på dessa, men kanske skulle man limma dit en lite kylare?

Visa signatur

System #1 - Intel 6700K@4.8GHz + Corsair H110i PnP ~ ASUS ROG MAXIMUS VIII RANGER ~ 32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 2400MHz ~ 2x Gainward GeForce GTX 980 Ti 6GB 'GS' ~ 2x 512GB Samsung EVO 850 ~ Corsair RM1000W ~ Acer 27" Predator G-Sync XB271HU
System #2 - Intel 2500K@5.0GHz + Corsair H60+PnP ~ ASRock P67 Extreme4 ~ 16GB DDR3 ~ Gainward 980Ti 'GS' ~ BenQ 24" XL2430T ~ 2x512GB Samsung EVO 840 ~ 750W Corsair TX

Permalänk
Hedersmedlem

På dina bilder tycker jag att tydligt ser en stor och två små vita termiska "tejp"-bitar, samma som till minnena, där regulatorerna sitter. Man ser också avtrycken efter dem. Bild 9 uppifrån.

De brukar kunna bli väldigt varma och livslängden kortas avsevärt om tempen är för hög.

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro

Permalänk
Medlem

Yepp, för mig att TOM tillverkarn har sagt att man ska ha kylning på Vreg...
så släng på ett par flänsar där med

Visa signatur

Intel i7 920@ ???? | Inno3d 8800GT OC Edition| 3GB Corsair 1600@7-8-7-20 | DFI UT-X58 | TT ToughPower 850W
Vattenkylning: D-Tek FuZion V2, MCW60, PA120.3, DDC-Ultra, Ek's Multires.

Permalänk
Medlem

Nästan så man blir sugen på att köpa ett själv o sätta dit en sån kylare

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av MultiMan
På dina bilder tycker jag att tydligt ser en stor och två små vita termiska "tejp"-bitar, samma som till minnena, där regulatorerna sitter. Man ser också avtrycken efter dem. Bild 9 uppifrån.

De brukar kunna bli väldigt varma och livslängden kortas avsevärt om tempen är för hög.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Infa
Yepp, för mig att TOM tillverkarn har sagt att man ska ha kylning på Vreg...
så släng på ett par flänsar där med

Jo ni har helt rätt, fattar inte hur jag missade det. Kankse var lite för ivrig.

Men jag antar att ni menar dessa, man ser ju avtrycken av dem i kylpastan bla.

Visa signatur

System #1 - Intel 6700K@4.8GHz + Corsair H110i PnP ~ ASUS ROG MAXIMUS VIII RANGER ~ 32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 2400MHz ~ 2x Gainward GeForce GTX 980 Ti 6GB 'GS' ~ 2x 512GB Samsung EVO 850 ~ Corsair RM1000W ~ Acer 27" Predator G-Sync XB271HU
System #2 - Intel 2500K@5.0GHz + Corsair H60+PnP ~ ASRock P67 Extreme4 ~ 16GB DDR3 ~ Gainward 980Ti 'GS' ~ BenQ 24" XL2430T ~ 2x512GB Samsung EVO 840 ~ 750W Corsair TX

Permalänk
Medlem

Hmm går det att köpa någon slags kylning för voltregulatorerna?

EDIT: Kanske om man fäster minneskylare på dem? http://www.webhallen.com/prod.php?id=32119

Permalänk
Medlem

Ja det är bara o använda samma som till RAM'et
bara att man måste köpa 2st förpackningar

kommer man sedan att eventuellt att voltmodda kortet, så kommer du verkligen behöva kylning där och det är ganska kul o modda lite för o pressa ur all juice ur kortet även om det inte är 24/7

Zalman är billigaste med sina för 69kr, men finns swiftech och Enzotech som är helgjuten koppar för dubbla priset dock , men smaken är som baken
koppar är väl dubbelt så efftektivt som aluminium.

smaken är som baken, man får vad man pröjsar för eller vad plånkan tillåter

mvh

Visa signatur

Intel i7 920@ ???? | Inno3d 8800GT OC Edition| 3GB Corsair 1600@7-8-7-20 | DFI UT-X58 | TT ToughPower 850W
Vattenkylning: D-Tek FuZion V2, MCW60, PA120.3, DDC-Ultra, Ek's Multires.

Permalänk
Medlem

grym resension!

Visa signatur

Antec P182,AMD 64 X2 4600+ @2,73 ghz, Noctua NH-U12F, 2GB DDR2 667@804 Mhz 4-4-4-4-12-2T, ATI HD4870 512 MB ,Gigabyte S4. Samsung Spinpoint 400GB , Samsung Spinpoint 1TB.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Infa
Ja det är bara o använda samma som till RAM'et
bara att man måste köpa 2st förpackningar

kommer man sedan att eventuellt att voltmodda kortet, så kommer du verkligen behöva kylning där och det är ganska kul o modda lite för o pressa ur all juice ur kortet även om det inte är 24/7

Tack för svaret!

Tror du att det verkligen krävs kylning där om jag inte voltmoddar, utan endast överklockar den till ~720/1000?