Permalänk
Avstängd

Abit ip35-e mini recension

Allt går sin gilla gång.
När nya saker kommer ut hoppar många på det tåget direkt.
Efter att ha haft ett asus p5b-deluxe samt ett gigabyte S3 moderkort av p965 chippet i över 1 år tänkte jag inhandla ett nytt moderkort.

Varför ska man köpa nytt när det gamla fungerar så bra?
Är man hobbiest vilket inte betyder att man gillar hobbits eller tolkiens värld även om jag nu gör det så betyder detta att man har en hobby som man uppdaterar med nya saker då och då.

I detta fallet ett Abit ip35-E med nya P35 chippet.
Köpet gjordes efter att ha läst tre trådar på 3 större forum, xtremesystems, abits eget samt anandtechs. Det finns massor av läsning av hur detta moderkort presterar.

Ip35-E är minstingen i familjen, som en minsting kanske man tror att kortet är sämre än sina storebröder?
Men så är det inte,
ip35-e saknar dock ihc9r, firewire, crossfire, heatpipes men är byggt på samma pcb som sina bröder med en blå layout.
Abit
(jag lånar bilder från techspot http://www.techspot.com som i sin excellenta recension tog suveräna bilder. (har ingen kamera själv och kortet är redan monterat.)

Vad har då minstingen i familjen att erbjuda?
Ett lågt pris med 4 sata portar, inbyggt ljud samt 4 usb portar.
Samt överklockningspotential.
Idagsläget kan man få detta kort för ca 930kr. (komplett)
storebörderna kostar för ip35 ca 1250kr samt ip35-pro ca 1795kr.

Min gamla cpu som tjänstgjort i över 1 år är ingen överklocknings favorit. Kräver massa volt för att nå de hastigheter man vill ha.
Men planerat inköp för en nyare prolle är gjord.

Det första som hände när jag installerat moderkortet var att kortet bootade upp. Japp, inget spännande alls.
Efter bios inställningar, installering av vista och tester för stabilitet tänkte jag se hur minstingen funkade med min gamla cpu.
Dock fick jag ingen boot med 8x400fsb eller 7x400fsb, efter lite olika försök så prövade jag 9xx350fsb vilket bootade upp direkt!
Med 3150mhz så kördes den som tidigare moderkort dock märkte jag en skillnad i boot tid och att kortet verkar "bättre" rent subjektivt i allafall.

Eftersom mitt gamla nätagg brunnit upp så hade jag 2gb ram liggande.
Bekymret var att det var 667mhz och mina nuvarande var 800mhz och minnena har också olika timings cl4 vs cl5.
Men jag tänkte, låt mig boota upp med 9x333fsb och köra mina cl5 minnen 800mhz med cl4 timings, sagt och gjort, med darr på läppen så gjordes reboot, in i bios som en mus, justerade och grävde, ställde in 4.4.4.15 och bootade upp klockrent.
Stängde av, la in mina cl4 667mhz ram, och bootade upp.
Funkade klockrent.
Minnena var av samma märke (corsair) och körs nu i cl4 667mhz.

Abit kortet har också enkla bios inställningar med osynkat ram.
Dvs man kan ställa in olika inställningar för hur man vill att minnet ska synkas med cpu hastigheten, ratio mellan ram/fsb.

En annan funktion är abits EQ program, ett litet enkelt mjukvaruprogram som kan styra fläktarna kopplade till moderkortet i windows.
Kortet funkar med 2, 3 eller 4 pins fläktar.
Storebror ip35-pro har uguru som kan styra ännu fler funktioner.
men denna lilla funktion gör att man slipper inhandla ett 3 parts program eller fläktkontroller. Temp inställning för system samt cpu gör det användbart.

Jag har dock inte maxat klockning, testat fsb taket utan tänkte låta det bli en mer framtida uppdatering för denna tråd.(när ny cpu inhandlas)
Spelat en del med systemet vilket funkat klockrent.

Översikt:
Fördelar: Billigt, klockar bra, enkelt att använda, snyggt, stabilt, abits EQ program för fläktstyrning för fläktar på moderkortet. Förbered för 45nm penryn/yorkfield cpu´s.

Nackdelar: saknar vissa funktioner som ihc9r, firewire, "bara" 4 sata portar, ingen heatpipekylning, ingen lcd funktion för boot up, cmos på det klassiska viset,.
Liten nackdel:
Klarar quadcore dvs Q6600, det jag läst visar dock en skillnad mellan ip35-e och ip35-pro med ca 200mhz. De testade och klockade samma cpu med korten och skillnaden var ca 200mhz med quadcore. 200mhz högre stabil klockning nåddes med ip35-pro. När det gällde dualcore så fann de ingen skillnad mellan korten i klockning där båda nådde samma hastigheter. Det kan en skillnad vara om man köper quadcore och ska klocka att välja storebror eller nyare kort med X38 chipset.
För de som ska gå dualcore, funkar kortet mycket bra.

Summering:
För min egen del verkar kortet stabilt, funkar som det ska, jag ville ha ett p35 chipset och ett moderkort som klockade bra och som var billigt.
Den enda egenheten hittils är att kortet inte bootade i 7x eller 8x men det kan ha berott på lite av varje och felsökande för detta verkar inte lönt då kortet nu tickar på som det ska med 4gb ram.
Kräver dock aktiv kylning av nordbrygga samt sydbrygga. Intels chip blir varma speciellt med klockning. 50% fläkt funkar bra i idle med ca 48 grader, spelande kräver dock 100% aktiv kylning.

Köpråd:
Om man ska ha ett bra och billigt kort så är Abit ip35-E ett bra val.
Om man vill köpa ip35-pro som kostar dubbelt så mycket är lite svårt att säga med nya x38 som kommer framöver kan ett x38 i den prisklassen vara mer motiverad men under 1000kr är abits ip35-e ett mycket bra val.

Bild på kortet.
Abit ip35-E

Bootar i 485fsb.
Min nya cpu E6750 gör 3900mhz+ men det börjar bli snårigt.
Kör 3800mhz i 8x475fsb.
Super pi 32mb 13.250sek
super pi 1mb 13.485
Win Vista 32bit.

4ghz med 8x500 med öppen balkongdörr och 1.67vcore i bios benchmöjlig.
13725p i 3dmark06.

Visa signatur

Träna bort dyslexin. Ryzen 3600 - asus B350plus - Msi Vega56 - Acer 1440p 144hz - M.2 ssd - asus essence stx - Sennheiser hd600 - Corsair 750w - 16gb ram 3ghz - atcs 840 - luftkylt - Felsökning? (Lär dig Googla)

Permalänk
Moderator
Testpilot

Re: Abit ip35-e mini recension

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Flopper
Mycke text...

Tackar för recensionen. Har börjat få upp ögonen för detta moderkortet nu.

Min idé är att köpa någon av Intel Pentium Duo E2XXX-varianterna och RAM-minnet är ju så pass billigt just nu så jag kan kanske komma undan under 2000:-.

Så detta moderkortet är inte billigast men samtidigt verkar det vara fantastiskt till överklockning. Har du fortsatt något?

Visa signatur

ASrock x470 Taichi Ultimate - AMD Ryzen R9 3900x - G.Skill Ripjaws@3.6GHz 16GB RAM - RTX 3080 Ti - Super Flower Leadex Gold 1000W - Phanteks Enthoo Pro - LG 45GR95QE 45" UltraWide OLED 3440x1440p@240Hz - kalaset vattenkylt

Permalänk
Medlem

Tack för recensionen!

Jag har läst någonting om problem med att ip35-e och ip35 kan omstarta vid boot, särskilt om man bootar direkt efter att nätsladden varit urkopplad. Men detta har kanske lösts i nyare bios? IP35Pro skulle visst inte ha detta problem.

Finns det fläktstyrning i BIOS eller måste man köra med programvaran? Har fått för mig att det är en av fördelarna med IP35Pro att uguru kan styra fläktarna via bios-inställningar, men jag har inte fått någon riktig klarhet hur det funkar med uguru, är det bios eller programvara eller både och?

Är själv lite sugen på IP35Pro och Q9450 när den kommer, alternativt Q6600. Jag vill ha firewire så därför faller IP35-E bort. Däremot är dubbla PCI-e 16X eller dubbla nätverkskort inte intressant för min del. Jag gillar att det finns 3 PCI-platser i alla fall. Egentligen skulle det räcka med IP35 för mig men uguru och eventuellt bättre överklockning lockar lite med IP35Pro. Att quad core klockar bättre på IP35Pro låter intressant men hur är det med IP35? Enligt denna test verkar IP35Pro bättre (når högre fsb), men tyvärr inte testat med quad core:
http://www.overclockersclub.com/reviews/ip35__pro/20.htm

Moderkorten verkar gå att få tag på lite billigare nu:
http://prisjakt.nu/produkt.php?j=182714,182712,182715

Permalänk
Medlem

Ronnylov,

Vet inte om det är aktuellt längre, men jag kör det kortet i en nybyggd dator. Nu är jag ingen överklockare, men kan kanske bli. Blev medlem här nyss eftersom jag hittat svar på många frågor här och eftersom det verkar vara ett trevligt och givande forum.

Alltså, IP35 pro:

Det finns fläktstyrning, via BIOS får jag anta, för sammanlagt 6 fläktar; CPU, SYS, AUX 1-4. Dessa kan styras antingen av gränsvärden för CPU, SYS och PWM, alternativt via profiler som man definierar. Vidare kan man ange program som ska trigga visa profiler, till exempel crysis.exe triggar turbo profilen => alla fläktar på fullt. Jag har inte testat denna funktion än, så vet inte hur väl den fungerar.

Sedan finns det en massa OC möjligheter, som också dom kan kopplas till profiler, men om sånt kan jag inget.

På det hela verkar det jäkligt genomtänkt och lätthanterligt.

Permalänk
Medlem

Vet ni om korten(IP35-E,IP35,IP35-PRO) postar en ny E8400 med ett äldre bios??

Permalänk
Avstängd

Bios 12 är gjord för wolfdale dvs e8400.

brädan bör posta ip35-e även om man har bios 11 men kanske inte känner igen cpu dock.
Bios 12 bör man få med idag om man köper kortet.

Quadcore bör man välja ip35-pro.
av den enkla anledningen att strömförsöjrningen är ett snäpp bättre.
Får också heatpipes samt uguru för klockning.
Idag är ett ip35-pro bra billigt för kortet.

Visa signatur

Träna bort dyslexin. Ryzen 3600 - asus B350plus - Msi Vega56 - Acer 1440p 144hz - M.2 ssd - asus essence stx - Sennheiser hd600 - Corsair 750w - 16gb ram 3ghz - atcs 840 - luftkylt - Felsökning? (Lär dig Googla)

Permalänk
Medlem

Tackar funderar själv över en planka från abit men ett Abit IX38-QUADGT iX38.

Inte för prestandan utan för stabiliteteten jag är så trött på kort med taskig minneshantering.

Mitt nuvarande funkade välldigt bra tills efter 2 månader när jag plötsligt inte kunde köra dual channel stabilt längre(inte ens stabilt i 333mhz (666ddr))...

Mitt tidigare kort från Asus brände mina minnen i tid och otid när jag klockade så nu letar jag mest efter stabilitet och efter en del sökande så tycker jag Abit stämmer in bäst på mina behov.

1600 fsb klar
Stabilt
Klockar helt ok
Prestandan är ok (dessvärre inte mycket mera med dagens bios se under)
- Minnesprestandan ska tydligen vara riktigt sunkig men det kan man nog korrigera med lite extrem klockning.

Visa signatur

[Gigabyte B350 GA-AB350M-HD3]-[AMD Ryzen 5 1600]-[Corsair VENGEANCE 16GB 3200MHz]-[Samsung 850-Series EVO 1TB]-[ASUS GeForce GTX 1070 8GB Turbo]

Permalänk
Medlem

Jag såg i anandtechs forum att en skillnad mellan Abit IP35Pro och IP35 skulle vara att gigabit-nätverkskortet på IP35 sitter på PCIe medans det på IP35Pro sitter på endast PCI-bussen. Men IP35Pro har väl två nätverkskort, gäller detta för båda nätverksanslutningarna? Annars får jag väl köpa mig ett PCIe nätverkskort om jag ska ha IP35Pro.

Permalänk
Medlem

Det har i vart fall två gigabit ethernet portar, vilken buss dom sitter på har jag ingen aning om.

Permalänk
Medlem

köpte mig ett ip35 pro.

tyvärr visar den helt fel vcore.

tvungen att sätta 1.460 för att få stabilt i 4ghz (xeon 3110)
cpuz och bios översikt på olika voltal visar 1.380.
cpun är på 6 grader i bios..

en bios uppdatering hade ju inte varit fel??

Visa signatur

|| Förstärkare Amplifix || Högtalare Canton RC-L || Cambridge Audio Dacmagic || asrock 330||

http://www.minhembio.com/forum/index.php?s=dd15fd8c8426beaecf...

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Foetus
köpte mig ett ip35 pro.

tyvärr visar den helt fel vcore.

tvungen att sätta 1.460 för att få stabilt i 4ghz (xeon 3110)
cpuz och bios översikt på olika voltal visar 1.380.
cpun är på 6 grader i bios..

en bios uppdatering hade ju inte varit fel??

Tjenare jobbarpolare.. problemet är löst, jag uppdaterade BIOS och "sänkte" tempen från 127grader till 24grader=)
Bara att köra FlashMenu från startmenyn.

Visa signatur

Japp jag har dyslexi, så häng inte mig pga min grammatik.
CPU: Ryzen 7 5800X || GPU: ASUS ROG Strix RTX3070Ti OC || Moderkort: ASUS ROG Strix X570-F Gaming || RAM: 64GB 3200MHz || CPU kylare: Fractal Design Celsius S24 || Primär HDD: Samsung 980 PRO M.2 1TB

Permalänk
Medlem

hej slagt ska se om jag orkar uppdatera
fanns inga uppdateringar då tror det kommit 2 st nu

Visa signatur

|| Förstärkare Amplifix || Högtalare Canton RC-L || Cambridge Audio Dacmagic || asrock 330||

http://www.minhembio.com/forum/index.php?s=dd15fd8c8426beaecf...