Ljudet funkar inte..
Hej, jag startade nyss datorn och upptäckte att mitt ljud inte fungerade. Det kommer rörelse i själva högtalaren i windows alltså ljudnivåer bara det att jag inte hör något. Jag har testat att ominstallera drivrutiner till mitt ljudkort (Creative Sound Blaster Recon3D) och har även testat att koppla in både ett headset och en högtalare till datorn men ingenting fungerar. Har även testat att formatera datorn och ominstallera drivrutinerna igen. Är det ljudkortet som har gått sönder eller kan det vara något virus eller liknande som har gjort att det blivit så? Jag är inte speciellt bra på datorer och datorrelaterade saker osv. Kan även tillägga att ljudkortet Sound Blaster Recon3D är det överlägset sämsta ljudkortet jag någonsin haft och creatives mjukvara är riktigt dåligt.
Själv problemet är att jag inte vet om det är ljudkortet som det är fel på eller om det är något annat?
Jag behöver ha en dator med fungerande ljud så fort som möjligt så jag är tacksam för alla svar. Bjuder på min värdelösa stavning.
Om det är ljudkortet som det är fel på så behöver jag köpa ett nytt. Finns det något ljudkort som inte creative har tillverkat som är bra? Främst till musik och gaming osv och vill kunna ha ett högt ljud något som man inte får med Sound blaster Recon3D. Jag har bestämt mig för att lägga runt 1000 kr på ett nytt ljudkort isf. Vill ha någonting som håller en bra kvalite Tack på förhand!