Windows 7 WinToBootic Moderbord Z87-S02
Hallå där, detta är min första tråd här
Jag tänker i detalj försöka förklara vad jag har för problem...
Till att börja med så vill jag säga att jag inte tidigare har haft problem med att omistallera Windows 7 på min gamla dator genom USB. Har alltid använt WinToFlash eller WinToBootic för att montera in Windows 7 filerna till min SanDisk Cruzer 8.01 USB. Och det har som sagt fungerat.Jag förstår inte varför det inte fungerar nu... Jag tror att det är på grund av min nya dator, moderbordet är mycket nyare än det förra jag hade.
Jag lokaliserade mitt usb på BIOS sidan, men ändå får jag upp ett meddelande när jag försöker starta det så att installationen kommer upp.
För tillfället har jag Win 8.1.
Här har ni några bilder som kanske kan förklara bättre...
För att komma till boot eller BIOS så är DEL eller F11, spelar inte någon roll vilken av dem jag verkar trycka på, med tanke på att jag ändå kommer till samma sida.
Skulle verkligen uppskattat hjälp så att jag kan lösa det här. Hatar Win8...
I alla fall bilderna...
http://i.imgur.com/sqWvVXj.png Japp, så här ser det ut när jag har monterat in alla Win7 Ultimate x64 filerna till mitt USB minne, genom WinToBootic.
http://i.imgur.com/zts0kpb.jpg?1 När jag väl tar mig fram till BIOS systemet så verkar jag komma till självaste moderbordet. Jag klickar på M-FLASH längst ner till vänster. Jag Enablade BIOS BOOT FUNCTION och då fick jag upp alternativet SELECT ONE FILE TO BOOT
http://i.imgur.com/IhuRxjZ.jpg När jag klickade på den så kommer detta upp, jag klickar ENTER...
http://i.imgur.com/h93sLL9.jpg Och får då upp detta.
Texten har jag kopierat från ett annat forum, vet inte om man får nämna andra forum här men aa. Tror att jag kan få bättre hjälp här!
I alla fall jag blev först länkad till denna sidan http://www.eightforums.com/tutorials/15458-uefi-bootable-usb-...
Jag föjlde det första alternativet på hur man ska installera in Win7 till usb:t det vill säga (((To Create a Bootable UEFI USB FLASH DRIVE using Free Program "Rufus")))
Men sedan står det så här ((((To boot from an external UEFI USB FLASH DRIVE, be sure to temporarily disable Secure Boot and enable CSM in your UEFI/BIOS firmware settings until the Windows INSTALLATION is finished.)))) Hur gör jag detta? Hur stänger jag temporärt av 'secure boot', och hur aktiverar jag CSM??? måste jag sätta på secure boot sen igen??
Att det ska vara så här svårt att nedgradera till win7 från 8 baaaaaaaaaahhhhh !!!
Jag vet redan att det finns en liknande tråd... här på forumet > www.sweclockers.com/forum/22-microsoft-windows/1141959-guide-... men det står inget om secure boot här???
uppskattar all hjälp!