Har några äldre Apple enheter såsom en iPad, en iPod Nano och en iPod Shuffle som jag inte kan få att fungera

Permalänk
Avstängd

Har några äldre Apple enheter såsom en iPad, en iPod Nano och en iPod Shuffle som jag inte kan få att fungera

Har några äldre Apple enheter såsom en iPad, en iPod Nano och en iPod Shuffle som jag inte kan få att fungera. iPaden är första generationen från 2010 som ej går att ladda upp batteriet på. iPod Nanon likadan, ej går att ladda upp batteriet. iPod Shuffle går att ladda, men jag vet inte hur mycket laddning som finns där. Jag har kopplat dem till två olika äldre MacBook Pro för att se i iTunes eller Finder om de hittas där. iPaden startar inte alls kopplad till datorerna. Med strömsladden i till en Apple USB laddare till väggen så blinkar bara skärmen med Apple logga av och på. Håller jag in hemknappen och strömknappen på iPaden samtidigt (för att reseta) visas en bild att iPaden behöver anslutas med USB kabeln till iTunes. Jag har då testat dra ur sladden till strömadaptern och sedan till MacBook Pro datorerna och pluggat in den där men då blinkar bara skärmen utan Apple loggan och datorn hittar inte iPaden. Samma sak med iPod Nanon, går inte att ladda upp men startar med Apple strömadaptern i väggen, drar jag ur den strömsladden dör iPoden. Kopplar jag den iPoden till datorn hittas den inte. iPod Shuffle går att ladda upp som sagt, men kopplar jag den till Macen hittas den i iTunes och Finder (ett tag bara). Där ligger kvar musikfiler från en tidigare användare (som gett mig iPod Shufflen) men det går inte att ta bort de filerna eller spela upp dem i iTunes. Frågan är alltså om det går att få dessa tre enheter att fungera igen? Eller är det skrot?

Permalänk
Medlem

Japp, det är skrot

Visa signatur

Munge

Permalänk
Avstängd
Skrivet av munge:

Japp, det är skrot

Okej, så det går inte att försöka öppna den iPaden och iPod Nanon och byta batterierna? iPod Shufflen verkar vara låst till den tidigare användaren, men går det på något sätt att låsa upp den?

Permalänk
Avstängd

Vafan jag satt uppe en hel kväll igår och försökte få dem att fungera. Laddade iPaden och iPod Nanon under natten också utan att de tagit någon laddning i morse. Uppdaterade de äldre MacBook datorerna iallafall och laddade deras batterier som fungerar. Något blev gjort ändå.

Permalänk

Klart det går att byta batteri på dem. Sen hur lätt det är och om man kan lämna in dem och få det gjort är en annan femma.

Visa signatur

i7 4770k @4.3GHz | Asus z87-pro | Asus 1080 | 16GB RAM | Samsung 840 Pro 256GB | 3TB HDD| Corsair RM850
Thinkpad x60 tablet | 3GB RAM | Crucial M4 128GB
Amiga 500+, Commodore 64/128D