Permalänk
Medlem

Behöver jag nytt grafikkort?

Jag har övertagit en bildskärm SyncMaster 172w. I bruxen står att upplösningen skall ställas in på 1280 x 1024 (5:4). Men den kombinationen finns inte på min HP a1009.se som har 1024 x 768 (4:3) som högsta och ingen alternativ med 5:4.

Vad göra? Köpa ett grafikkort? Och i så fall hur vet man att det ger den önskade upplösningen? Tacksam för hjälp / Sven

Permalänk

Pröva med att ominstallera grafikkortets drivrutiner.

Visa signatur

“Since the dawn of time, human beings have felt the need to share - from food to art. Sharing is part of the human condition. A person who does not share is not only selfish, but bitter and alone"
Paulo Coelho

Permalänk
Hedersmedlem

Det är den här datorn och det här (inbyggda) grafikkortet?
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c00420425...
Verkar inte finnas ett jotta till drivrutiner där.

Du kan testa med SiS generella grafikdrivrutiner.
http://www.sis.com/download/
Välj ditt OS sen IGP Graphics Drivers -> SiS66x/SiS76x & SiS67x

Visa signatur

Forumregler | Feedbackforumet | Något som behöver modereras? Tryck på Anmäl inlägget och ge en anledning, någon moderator kommer granska inlägget och göra (egen) bedömning
"Fate. Protects fools, little children and ships named Enterprise." - Riker - ST:TNG

Permalänk
Medlem

Ja, det är den datorn. Och den saknar separat grafikkort såvitt jag kan se. Och tack för hjälpen. Det här fick jag hem: uvga3_384[2].zip - ZIP archive, unpacked size 2_545_701 bytes. Men jag har inte en susning om vad jag skall göra sedan.

Hälsningar / Sven