Pip från moderkort i Windows!
Tja!
Jag satte för någon vecka sedan ihop en dator med nyinköpta delar. Allt verkade fungera fint till en början, installerade win 7 och diverse program. Dag 2 börjar det dock komma pip från datorn, Korta ensamma pip. Pipen kommer när jag är inne windows och det verkar inte vara något fast intervall mellan. Ibland kommer de med 5 minuters mellanrum, ibland kan det ta flera timmar. Jag har bara hört pipen när jag gjort enklare saker typ när jag surfar eller när den bara står. Det slutar tex när jag spelar. Jag gissar och tycker att det låter som om det kommer från modekortets speaker.
När pipen dök upp började jag att felsöka lite. Läste tex att de minnena jag har kan orsaka liknande problem. Någonstans stod det att det egentligen är 1066 minnen som borde köras med 1,65v eller 1,60v för att bli stabila, Alt. ställa ner till 1066 på 1,50v. De som haft problem med detta verkar dock fått BSOD och hängningar som jag inte upplevt. Jag testade att ställa ner minnena till 1066 men pipen kvarstod. Körde memtest i en timma utan att hitta något. Det jag tycker är konstigt är att när jag kollar bios så står spänningen över minnena på 1,50v men den faktiska spänningen kan utläsas i bios till 1,58v vilket jag tycker låter orimligt högt?
Jag har även kollat om pipen hänger ihop med någon service i windows som failar men har inte kunnat sammankoppla pipen med något speciellt event i Event viewer.
Jag har kört HWmonitor för att hålla koll på temp och fläktar och det har visat lite märkliga siffror. varvtalet på CPU-fläkten har tex visat ett minvärde på 0 rpm. Jag är säker på att fläkten inte stått still utan tolkar det som en felläsning alt. glapp någonstans som ger konstiga värden. Det man då kan misstänka är att modekortet tror att fläkten står still en kort sekund och därför varnar med ett pip. Jag har stängt av att det ska varna för låga varvtal och dessutom stängt av smart control av fläkten dock utan resultat. Det som också verkar konstigt i HWmonitor är att temperaturen för TMPIN2 ofta är väldigt låg. När jag startar datorn kan den ligga på 7 grader, vilket inte är rimligt då jag har minst 20 grader i rummet.
Jag har kört stresstest i någon timma, också det utan något intressant resultat. Fick inga höga temperaturer alls. 54 på cpu.
Vad kan pipen vara?! Vet inte riktigt hur jag ska fortsätta felsöka nu.
Tacksam för alla svar!
Processor: Intel i5 750
Moderkort: Gigabyte GA-P55-UD3
Minne: CORSAIR 4GB DDR3 XMS3 1333MHZ (2X2GB)
Grafikkort: PowerColor Radeon HD 5770 1GB GDDR5
Hårddisk: HITACHI DESKSTAR 7K1000.C 500GB 7200RPM SATA/300 16MB
Nätaggregat: Antec 500W