en polare till mig köpte en ny Samsung Galaxy S6 för 3495 kr på Tele2 för ett par månader sedan.
han lämnade sin gamla galaxy s3 och fick runt 400kr + (-1000kr) i utbyte från tele2 plus studentrabatt.
så avvakta rätt tillfälle istället för att köpa din mobil från kina.
skulle också ha köpt WD Elements Desktop 3.0 5TB från Elgiganten för 1111 kr och Oral-B (Braun) Pro 2000 från Komplett för 390 kr, och kanske en billig bärbar från CDON, men jag väntade tills de tog slut
det finns en liknande tv från samsung Samsung UE48JU7005 (prissänks ofta till 8990kr) skillnaden är bara att den sistnämnda har mindre effektförbrukning, vikt, och högre uppdateringsfrekvens men utan Scart jmf med den du länkat till.
själv vill jag också skaffa en ny tv med 4K Ultra HD / 3D och valet står mellan dessa: http://www.prisjakt.nu/produkt.php?j=2810919,3059847,3059845,...
angående CDONs Epson Expression Home XP-322 är den som alla andra Epson skrivare, om det tar slut med bläck i någon patron så går det inte att skriva ut svart ?
någon som vet om dessa fungerar med Asus VG248QE ? om inte var kan jag hitta billiga aktiva 3d glassögon som passar till asus-bildskärmen. ser ut att det bara är nVidia GeForce 3D Vision 2 som passar !?
vet någon om dessa glassögon passar till min Asus VG248QE bildskärm
har alltid varit sugen på att testa 3D i skärmen men billigaste alternativet var nVidia 3D Vision som kostar mer än 1500kr
Låter som att du borde skaffa F.LUX! Jag använder F.lux på alla datorer jag har ägt och klarar mig inte utan det nu, det är såååå stor skillnad. Mina ögon blev trötta och jag fick ont i huvudet efter att ha suttit framför datorn för mycket. När jag skaffade f.lux så försvann det direkt.
testar det just nu, överdrivet varmare bild i början men man vänjer sig, tycker ändå att det är otroligt behagligt . tusen tack för tipset, borde ha skaffat det för länge sedan isåfall.
Hur menar du? Det enda som skiljer mellan bildrutefrekvenserna är att det mer troligtvis är en ny bildruta när dina ögon skickar nästa nervimpuls till hjärnan, det blinkar inte mer eller så om du inte har en skärm med Black Frame Insertion. Hur är det jobbigt för ögonen?
jag menar att det blir/känns mycket mer ljusare vid 144Hz, i spel märker jag inte det, vet inte varför.., men när jag surfar eller gör något annat så blir det bara jobbigt att sitta framför skärmen under långa stunder.
undrar varför många butiker har valt att prissänka GTX 970 kort nu. de kostar dock ändå samma som för exakt ett år sedan under julrea/black friday..flera tips om gtx 970 kort har dykt upp i ett par veckor nu.
Hej! har en Asus VG248QE bilskärm, brukar byta till 144Hz varje gång jag spelar (cs go, gta 5, metro 2033,B. ops 3.....) och eftersom jag upplever 144Hz otroligt jobbigt för ögonen så byter jag snabbt tillbaka till 60Hz när jag har spelat färdigt. brukar göra det flera gånger om dagen när jag spelar. frågan är .. är det farligt/dåligt för bildskärmen om man fortsätter växla mellan 60Hz/144Hz hela tiden?!
tack på förhand..
iPhone 6 Plus 16GB är nere till 6 490 kr hos Siba
tänkte köpa den till tjejen men frågan är om priset kommer att sänkas ännu mer, i julen kanske?! och den stora frågan.. är den värd 6500kr? har aldrig ägt en iphone förr, köpte nyligen en LG G4 för 3500kr och jag tror inte att en iphone 6plus är bättre än min G4 men tjejen har alltid önskat sig en Iphone plus...
varför är det mycket crysis eller "modern war" i nästan alla fps spel nuförtiden?!?! att man kan springa på väggar och hoppa 50m upp i luften eller göra sig osynlig eller kontrollera en hund..... detta har vi sett i flera år nu, hur kommer det att se ut om 5-10 år i dessa spel? robotkrig?! de har gjort ett otroligt bra jobb med att ge oss en bra bild över hur ev. krig kommer att se ut i framtiden men det får räcka nu. jag saknar verkligen de gamla cod, BiA, MoH spel. spel med vanliga vapen och soldater..vill hellre skjuta med en MP40 eller en AK47 än att bära dessa fåniga vapen.