Du ska nog inte börja med att jaga en basmodul utan om du vill bygga vidare bitvis utan då skaffar du en modernare hembioreceiver först.
Du har redan alla delar så att du kan sätta upp ett surroundsystem idag om du vill, du konfar det alltså som 4.0 i så fall.
Ska du sedan förbättra det är det inte en bas du börjar med utan den kommer kanske som steg 3 eller 4.
Du börjar med en modern surroundreceiver, sedan blir det fronthögtalare sedan kanske en bas eller center beroende på om du behöver dem eller inte.
Tack för tipset. Kallas det något särskilt att receivern är kapabel till att skicka subwoofersignal via frontkanalerna eller dylikt? Jag vet inte om detta är något som är standard på nyare enheter eller om jag behöver kontrollera det innan. Det finns ju ett helt hav av hemmabioreceivers, och jag har väl förhoppning om att kunna hitta en bättre begagnad ändå. Hade varit skönt att veta vad jag ska googla på..
Om du ser en uppgradering av fronthögtalare som steg 2, vad gör jag då av den passiva subben? Den går ju via frontkanalerna nu tillsammans med dess tillhörande satelliter.
EDIT:
Jag googlade lite på ett par receivers som jag hittade till salu. I manualen till flera av dem står det klart och tydligt att de är kapabla till att redirecta LFE-signalerna till andra kanaler med lite konfiguration. Om du inte har några andra tips så tror jag att jag klarar mig härifrån. Frågan kring vad jag gör av den passiva subben om jag uppgraderar fronthögtalare kvarstår dock... Tack för hjälpen hittills!