Inlägg

Inlägg som _chrille_ har skrivit i forumet
Av _chrille_

Spawnade i fel bas! Vid start av ny spel omgång. Sug!!! på den DICE...

Gladast var ifs jag som snodde hellin framför många som förvånades över att de inte kund hoppa in

Av _chrille_

Finns det någon möjlighet till att du kan prova den i en annan dator? Och utesluta om det är disken eller din setup som är knas?

Skulle den fungera som den ska i en annan dator, så är det bara till att börja beta av bios uppdateringar drivrutiner m.m

Av _chrille_

Hänger sig efter att man väcker dator från viloläge

Hej! har ett problem som uppkommit efter byte av hdd sedan ett bra tag tillbaka. Det som händer är att efter jag satt datorn i "sleep mode" så vaknar datorn som vanligt men efter att jag klickar på något eller trycker enter för att logga in fryser datorn. Kör vista.

Jag får en känsla av att datorn stängs ner väldigt fort. Från det att jag klickar på "sleep" så tar det bara någon eller 2 sek sen är den avstängd. Har för mig att det tog längre tid innan.

Kan det ha något med att det är större buffertminne på den nya disken? Xp hade ju något sådant roligt fel för en massa år sedan.

Av _chrille_
Skrivet av Airikr:

... Kaspersky Internet Security 2011 fick bäst i test av PC för alla: Säker PC, hösten 2010-numret, med hela 9 av 10 i betyg. Norton Internet Security 2011 fick 8 av 10 i betyg, medans F-Secure Internet Security 2011 fick 7 av 10.....

Norton Internet Security 2011 fick bäst i test av PC för alla (2011-02-19)
http://www.idg.se/2.1085/1.362089/hotet-fran-nya-tysta-virus-...

Av _chrille_
Skrivet av Zyriak:

Hmm jag har köpt en Black och kan ju inte säga att den låter direkt, inget som jag hör iaf.

Jag har 2tb wd black och den LÅTER SOM F** förstår inte er som säger att de knappt hörs? =/
Har ni 8 hdd´s och 7 fläktar i era chassin, så visst då kan jag förstå...

Men de väsnas mycket! Black diskarna tar dig raka vägen tillbaka till 90-talet. De påminner mig om mina gamla seagate cheetah diskar jag hade då.

Av _chrille_

Jag behövde en större disk. Och som jag inledningsvis berättade, även skulle fungera bra till att köra os ifrån.

Jag hade även lyckades med att få mindre (läs/skriv fel) på min gamla disk (har snurrat i några år nu) vilket stressad mig i mitt beslut.

Men kanske blir att slänga in en ssd till os och sedan den nuvarande disken enbart för lagring så slipper man mycket av ljudet.

Av _chrille_

Kan tillägga att den låter MYCKET! Som en gammal hdd från 90-talet som är kraftigt defragmenterad. Får va så länge men blir definitivt utbytt snart igen. Prestandan vägger absolut inte upp till vad man får utstå i ljudnivå.

Av _chrille_

Jag kör Vista så det är inget os problem. Jag tror bestämt att det är något som är galet med lan chipet. Skit! m.a.o.

Av _chrille_
Skrivet av hermaniii:

Uppstarten blir segare men enbart beroende på att du får skriva in lösenord under uppstarten.

Annars har jag svårt att se att du ska märka av det med en i7. Kanske om du kopierar väldigt mycket data mellan två snabba diskar samtidigt som du spelar ett cpu krävande spel?

Har inte vissa i7 och i5 hårdvarustöd för AES kryptering?

Av _chrille_

Du måste först krympa en annan partition (som ligger på samma disk) för att frigöra plats. Så att du sedan kan öka din C: partition.

Eller har jag missat något?

Av _chrille_

// Vid förutsättning att du ha AHCI i din bios //

Här finns hur du göra: http://support.microsoft.com/kb/922976 Vill du inte själv mecka i registret kan du ladda ner "Fix it" (som finns på den sidan) så gör den det till dig (skappar även återställningspunkt). Kom i håg att göra detta innan du ändrar i bios. Ifs skulle det inte fungera ska det gå bra och ändra tillbaka i bios och bota som vanligt.

Citat:

"Under installationen av Windows 7 eller Windows Vista inaktiveras alla oanvända lagringsdrivrutiner, vilket gör att operativsystemet startar snabbare. När startenheten ändras till en inaktiverad drivrutin måste den nya drivrutinen aktiveras innan maskinvarukonfigurationen ändras.

Låt oss till exempel anta att Windows Vista eller Windows 7 installeras på en dator med en styrenhet där drivrutinen Pciide.sys används. Senare ändras SATA-läget till AHCI, och därför måste nu drivrutinen Msahci.sys läsas in. Drivrutinen Msahci.sys måste emellertid aktiveras före denna ändring.

Det här problemet påverkar bara startenheten. Om en annan enhet än startenheten ändras uppstår inte problemet."

Av _chrille_
Skrivet av Nindoone:

stänga av "QoS Packet Scheduler" i Egenskaper på nätverkskortet.

Jag skall prova det, hur som har jag samma problem! Jag har varit rent skogs tokig på realtek massa droppande packet m.m Vågar inte röra sitt nätverk för att det ska flippa ur helt.

Har stoff för en hel kongress... bla att det har problem med flera routrar att kunna känna av hastigheten i nätet så man måste manuellt gå in och sätta 10 100 eller gigabit och duplex mode. Även där efter kan man ha förlorade paket m.m

Realteks diagnostikprogram har aldrig visat något fel. Så skulle säga att det är bortkastad tid. Men ni kan ju prova.

När jag får problem brukar jag göra enligt följande:

  1. Ladda först ner de nyaste drivrutinen (jag har gigabyte som har en drivrutin med setup inte bara inf filer m.m)

  2. Gå in genom enhetshanteraren och välja egenskaper för kortet under drivrutiner välja av-installera Stäng ner fönstret och gå tillbaka till enhetshanteraren och högerklicka på kortet och välj av-installera.

  3. Kör sedan setupen för drivrutinen och den installerar i mitt fall kortet på nytt.

Ja efter det brukar mitt fungera riktigt bra dvs som det ska av någon anledning.

Och det är inte routern, det fungerar för de andra datorerna i nätverket.

Av _chrille_

Prova att boota i felsäkert läge, kommer du in? Då är det kanske den gamla drivrutinen som strular = av-installera den gamla drivrutinen (vilket man bör ta för vana) Och ladda ner ny och installera den.

Annars kolla i bios/post om grafikkortet delar/krockar med någon annan irq så som tex ljudkort?
prova att stänga av det då och slå på igen efter att grafikkortet installerats och fungerar.

Av _chrille_
Skrivet av Skillz:

Backup är nog lite överkurs...

"better safe than sorry"

Av _chrille_

Om jag fårstår dig rätt så vill du krympa din os partitioner så att du kan förstora den andra partitioner?

prova detta då

Skriva "diskmgmt.msc" i Start dvs 'Kör' (Win+R).

Höger klicka på din "OS partition" och välj i mitt fall "Shrink" eftersom att jag har eng.

Efter att den är färdig kan du höger klicka på din "Lagringspartition" och "Extend" för eng / utöka eller vad du det nu står på svenska

http://img850.imageshack.us/img850/7817/50743504.jpg

Nu vet jag inte vad du kör för os men detta skall fungera från vista till w7 och undrar om inte det fanns i 2k med.

Men glöm inte att köra backup!! innan du ändrar med partitioner m.m

Lycka till!

Av _chrille_
Skrivet av pompa_kumla:

kör gärna hd tune och visa lite resultat är intresserad

Här har du. Men tycker inte att jag får någon bra max hastighet eller? Vill minnas att jag fick upp min samsung F4 eco green 2tb i närmare 200 mb/s. Vet inte om det har någon betydelse men nu botar jag från den och har fylt halva disken med filer. Ska försöka hämta hem min F4 EG (backup disk) och koppla in min gamla F1 och jämföra.

http://img59.imageshack.us/img59/215/westerndigitalcaviarbla.jpg

Av _chrille_

Hämtade ut den idag men fan vad less man blir när de inte paketerat den mot stötar från sidorna, bara skumgummi från ovan och under. Och ena hörnan intryckt på paketet.

Visst skumgummit är bra och det biter fast bra om disken men! Om man läggar hela innehållet med disken i mellan vid sidan om paketet så är det knappt 2 m.m högre än paketet i sig. Så disken kläms inte fast något nämnvärt.
Vrider man paketet med disken i lite fort från sida till sida så känner man hur disken kassar inuti.

Att man inte kan ta sig tid eller offra någon kr på att lägga lite bubbel plast eller liknande på sidorna. Det är trots allt en mekanisk disk!

Av _chrille_

Tack! Det låter bra, har lagt en order på en nu.

Av _chrille_

WESTERN DIGITAL Caviar Black WD2002FAEX ?

Hej funderar på att lägga en beställning på en WESTERN DIGITAL Caviar Black WD2002FAEX

Är det någon som har dåliga erfarenheter av den eller någon annan disk att rekommendera?
Gillar samsung annars men de har bara 2tb EcoGreen jams... jag vill mao inte ha någon Eco green blaha historia då det kommer ligga både os/filer på disken.

Såg dessutom att inet inte säljer 2tb caviar black? problem disk?

Tackar på förhand

Av _chrille_
Skrivet av Crafting:

inge white screens eller liknande när man spelat BFBC2 ett tag?

Inge problem efter ett par timmar spelande...:)