Inlägg

Inlägg som Elfsberg har skrivit i forumet
Av Elfsberg

Hej alla!

Plötsligt ville jag ha en till laddare till mitt arbete. Fungerar denna tror ni? Det är ju samma anslutning. Huruvida 170 W är tillräckligt för att "maxa" laddningstid eller dyl är inte superintressant då jag använder datorn några timmar åt gången oftast och uteslutande åt kontorsarbete när reservladdaren behövs.

https://www.amazon.se/LENOVO-4X20E50578-ThinkPad-170W-n%C3%A4...

Skrivet av Naxos:

Funderar på en spellaptop.
En 17" känns som ett måste? Om man inte ska ha en extern skärm.
(Är så trött på alla "gamingskärmar" på marknaden, när OLED finns på 32" blir jag nöjd.)

Det tycker jag. Beror väl lite på spel också. Jag kan köra lite Doom Eternal och CS:GO ganska bekvämt på laptopens skärm men hade gärna sett nån tum ytterligare på höjden (det finns ju faktiskt plats i luckan!).

Av Elfsberg

Tror jag har ett gäng över..
PM!

Av Elfsberg
Skrivet av AplAy:

Tillsätter sedan kokosmjölk, sockerfri ketchup, grillkrydda och vitpeppar. Kokar upp det och rör om. Klart! Då har jag cirka 8-10 portioner för veckan.

Där har du det. Grillkrydda. Ett slags livselixir, helt klart.

Av Elfsberg
Skrivet av Quenya:

Hejsan! Nybörjare här. Just nu består min högtalaranläggning av ett par XTZ 99.25 uppgraderade med nya delningsfilter med komponenter från Mundorf Supreme (bakade spolar) samt Beryllium-diskanter ur SEAS Excel-serie. Baselementen är original och är även de ur SEAS Excel-serie. Det bör tilläggas att jag inte har någon som helst aning om vad ovanstående innebär och om det är bra eller inte. Var inte särskilt påläst i ämnet när högtalarna köptes 2010 och är det inte nu heller.

Min fråga är om högtalarna har mer att ge än de gör idag med min nuvarande förstärkare (Onkyo TX-SR608), eller om jag även får räkna med att köpa vettigare högtalare om jag vill vinna något ur en eventuell uppgradering?

Sure. De skulle garanterat blomstra med en +200 W per kanal.

Men jag skulle nöja mig med hemmabioreceivern, det är bra balans i ditt system. Den är säkerligen inte väldigt dålig utan tillräckligt bra. Det är en fin kompromiss till en högtalarna som inte är svindyra och uppgraderingen skulle göra budgeten skev.

Gissningsvis är det nog subwoofers som är nästa steg i din setup.

Av Elfsberg

Allt mitt tradingkapital, tre olika konton, ligger i ÅAC med ett snitt på 3,04 kr. Nån annan som köper den?

Av Elfsberg
Skrivet av Laxpudding:

Inget – inte mer än att du lyckats få det som många andra misslyckas med just dessa modeller. Vilket antagligen är ett antal ganska olika modeller med olika hårdvara.

Ah, precis. Den var knappast ett säkert kort. Lol

Av Elfsberg
Skrivet av Laxpudding:

Problemet för en laptop är att finna en anslutning som fungerar i motsvarande grad och där verkar det helt klar vara Lenovos egna donglar som gäller.

Jag kör min Asus i 1440p @ 175 Hz över en "Andersson" USB-C till Displayport från en Legion 5.
Vad är det jag missar i ditt påstående?

Av Elfsberg

Jag satt än en gång med PXC 550 II i kundkorgen och velade och så försvann dem. Nästa gång kniper jag ett par..

Av Elfsberg
Skrivet av Osakar84:

Behöver ni veta mer detaljer om datorn?

Nej, men budget.

Av Elfsberg

För priset ovan är det ingen diskussion för mig.
Antagligen är skillnaden knapp mot HD560S och Fidelo X2 och X3 har jag uppfattat som en kraftigt överprisad lur som knappt var värda sina pengar runt 650 kr - i synnerhet inte mot 720ish för HD 599.

Av Elfsberg
Skrivet av Pzors:

HD 599 se Refurb finns för 721 kr hos Sennheiser igen. Jag köpte ett par och gav bort i julklapp. Trevlig instegsmodell enligt mig (Jag har extremt begränsad erfarenhet och kunskap inom området, så ta det med en nypa salt).

https://eu.shop.sennheiser.com/sv/collections/outlet/products...

Det kan man nog säga. Duger utmärkt till nästan alla som inte nöjer sig med annat än hi end. Fantastiskt pris!

Av Elfsberg
Skrivet av Lunkan90:

Har du någon uppfattning om vad frakten kostar? Sitter i Blekinge, funderar på om det är värt

Max 300 kr med PostNord..

Av Elfsberg
Skrivet av oatp1b1:

Varför? En Macbook har både helt OK hörlursförstärkare och bra DAC. Har man lättdrivna lurar är det inga konstigheter. Jag kör lurar för 5k direkt ur min MBA och det låter utmärkt.

Ah ok. Visste inte det! Cool!

Av Elfsberg

Ah. Hörlurar i den klassen utan separat förstärkare... nja.. :/

Av Elfsberg
Skrivet av Mumu55:

Gott!....med 3x7.5
Vilket sladd blev det?
Låter det likadant med Magni 2 vs S9 Pro?

Jag köpte en flerledad variant från typ Aliexpress. Ditt tips!
Lyckligtvis hör jag ingen skillnad på de två amparna.

Av Elfsberg

@Mumu55

Nu har jag fått det balanserade kablaget till mina Sundara. Hidisz S9 Pro ger mig nu all ljudstyrka jag behöver och Magni Schiit-ampen får nu ligga i källaren tills den dagen nån behöver den.

Eller har jag sagt det?
Blev tre st 7.5 ikväll.

Av Elfsberg

Jag har väldigt låg profitability på nicehash nu?

Av Elfsberg

Nä. Örat ska inte täppas igen i flera timmar. Av uppenbara anledningar.

Av Elfsberg
Skrivet av Mumu55:

Optimum tech spinner vidare på att hans Sennheiser IE300 är det bästa han gejmat på, jämfört med headsets.
Får väl ge inear gejming ett försök snart
Någon som tror IE300 kommer sälja lite bättre nu?

https://youtu.be/M0DLVvDBFTE

https://youtu.be/CtoxlafzeyI

IEM en hel kväll? Vidrigt..
Det är väl det som är grejen huvudsakligen med öppna lurar: öronen blir inte helt äckliga av flera timmars användande.

Av Elfsberg

Jag är också sugen men tror förstärkaren är hemskt svår att bli av med?