Hej.
Nu var det dags att uppgradera systemet lite och jag har kikat runt lite de närmsta dagarna. Detta har jag kommit fram till:
Moderkort: http://cdon.se/hemelektronik/gigabyte_ga-p67a-d3-b3_-_lga1155-14929419
Valde detta för har läst mig till att PCI 3.0 inte påverkar något om jag använder mig av Gen 2 Intel I7:a. Jag kan ha fel om detta för jag vet inte mycket om moderkort så säg vad ni tycker.
Processor: http://cdon.se/hemelektronik/intel%C2%AE_core_i7_2600k%2c_3.4ghz%2c_8mb-14187792
Denna verkar ha ett väldigt bra pris när jag jämför med andra så jag tog den och kände inte att jag hade behov av en Gen 3 I7:A
Chassi: http://cdon.se/hemelektronik/fractal_design_define_r3_tower_no_psu_black_atx-15706342
Har fått rekommendationer om detta chassi, verkar populärt och dessutom relativt tyst och bra luftgenomströmning. Beroende på Grafikkort så behövs ett utrymme på 27-30cm och så vitt jag förstått så kan jag ta bort en hårddiskplats och skapa detta?
Psu: http://cdon.se/hemelektronik/corsair_power_supply_750w_tx_m%2c_modular%2c_atx%2c_ps%252f2-14929471
Har tidigare haft corsair tx 650 och har varit väldigt nöjd med den så fick bli en till. Så vitt jag förstått så krävs ingen större kraft från psu om inte överklockning tillämpas och det är inget jag har tänk syssla med.
Minnen: http://cdon.se/hemelektronik/corsair_8gb_(kit)_ddr3_1600mhz_9-9-9-24%252fvengeanc-14929243
Verkar som ett par stabila minnen som inte tar för mycket plats. Valde dessa i omtanke om en eventuell vattenkylningsanordning då andra minnen kan ha för höga kylflänsar.
Grafikkort: Är lite osäker på detta. Har funderat på ett Gigabyte 680windforce OC eller Asus DirectCuII Top men kan inte riktigt bestämma mig. Kanske någon har lite erfarenhet om dessa?
Om jag räkna någorlunda rätt så borde hela paketet gå på lite över 10 000kr som är min ungefärliga budget, Kan gå lite högre än så men helst stannar jag vid denna nivå. Säg nu vad ni tycker här på forumet för jag är öppen till alla olika förslag och om ni tycker mitt paket är helt åt skogen och kommer krascha på första boot eller liknande hehe
PS: Hårddisk samt cdrom har jag sedan tidigare så slipper köpa nya.
Mvh, Fredrik (mosin_nagat)