Inlägg

Inlägg som Nisse-Tuta har skrivit i forumet
Av Nisse-Tuta
Skrivet av Gzerd:

Den här tog jag här om dagen, den är inte manipulerad.

Frågan är om det då ska klassas som ett foto av verkligheten. Träden uppe till vänster har knappast lila konturer i verkligheten. De är säkert gröna. Du skulle kunna fixa det i redigeringen för att göra bilden mer naturtrogen.
Så betyder det att detta tillsvidare är en målning?

Nej om du frågar mig. Varken detta foto med lila träd eller ett annat med förstärkta färger eller rent av rena montage är en målning imo.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av Exxovion:

Nja, ser mer ut som någon slags fjortisklocka. Var poppis förr med "dykarring"... trots att 9 av 10 inte har någon som helst aning om dess funktion.

Poppis förr.. Tror det du menade att skriva var: "Är mer populärt än någonsin och den överlägset mest eftertraktade komplikationen. Nästan alla märken tillverkar dykare. Går du in till tex en Rolex-handlare idag så kommer du komma ut tomhänt. Det är över ett års väntetid på deras standard model med svart ring. Ska du dessutom ha en Pepsi som Seikon ovanför så är det ännu längre. Du kan iofs köpa en för ca 50 000kr över nypriset.."

Av Nisse-Tuta

Beror på vilken dag. En vanlig "casual" dag på kontoret då den inte riskerar att få stryk men man heller inte vill vara för tjusig så är det denna.

http://forumbilder.se/H7HAG/mamiyaf8stor.jpg

Av Nisse-Tuta

Har inte tittat i tråden sedan resultat inlägget. Har inte läst allt men det är en hel del humor.
Ber om ursäkt till de som kände sig stötta av att ha fel.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av dumbo:

Den överlägset populäraste brännvidden för gatufoto ...Enda anledningen att "alla har ett" 50mm på Canon APS-C är att de är så billiga ..

Mest snicksnack.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av Chris_Kadaver:

Ett zelda och ett mario är inte direkt jättestor anledning att köpa en dyr konsol.

Tur att det finns helt galet mycket andra roliga spel. Men dyr... naja det kan jag heller inte skriva under.

Själv är jag sjukt glad att jag sålde PS4 och X-Box One för att skaffa den första konsolen som kan ersätta Vita. Äntligen har en konsol blivit det de alltid skulle ha varit.. hybrider.

Av Nisse-Tuta

Vi har ett resultat!

Här är kamerorna i tested.

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/mamiyaf8stor-128.md.jpg

Den enda som saknas på bilden är den som tog bilden, Fuji X-Pro2.

Så i ordning från sämst till bäst after att ha räknat ihop röster från all tre ställen.

(Hade jag räknat varje forum separat så hade det blivit helt olika, Alla topp-3 skiljde sig åt.)

På sista plats med 7.7% av rösterna hade vi,
Sigma DP3 Quattro

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/fixad-4.md.jpg

Näst sist med 10.4% fanns,
Fujifilm X-Pro2 (35mm f1.4)

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/mamiyaf8stor-47.md.jpg


Lillasyster Fuji X70 låg strax därefter på 11.7%

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/30698734700_28affea66d_...

Bronspengen gick till mitt 280 kronors fynd, Sigma DP1. 
(den som någon kallade blaj i förra testet )

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/33775398444_91447e825b_...

Silver och 18.2% till Tyskland och Leica X1, ännu en modern vintage kamera.

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/mamiyaf8stor-30.md.jpg

Men nummer ett blev den som normalt kallas kungen av gatufoto och svartvita bilder, 
36.4% av rösterna föll på Ricoh GRii

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/34638509235_d2dc5d6683_...

Tack för medverkan allihop, detta var lärorikt för i vart fall mig.
/M

Av Nisse-Tuta

Har räknat röster på alla tre forum nu och lägger inte till några nya.
Det är en del intressanta skillnader mellan detta forum för teknikintresserade, det för "vanligt folk" och det för kreatörer.

Likt förra gången är det bara här på sweclockers som en del inte klarar av titta, tänka, svara. Utan istället försöka analysera fram ett "korrekt" svar. Eller försöka påstå att jag gjort fel.

Jag gissar att det är för de känner sig obekväma när de står inför det faktum att bildkvalitet är en subjektiv känsla. Det är inte mätbart. Inte ens upplösning är så enkelt att högre är bättre. Det beror alltid på.
Och det rimmar illa med teknikintresset. Foto handlar inte om siffror.

Men skitsamma, kommer inte debatera det. Tycker du jag är en idiot så sover jag endå gott om natten

Postar resultatet om nån timme.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av Frispel:

Om alla är tagna i raw är det inte "kamerans" färger vi ser (vad det nu skulle innebära?) utan rawkonverterarens...sedan är det som sagt väldigt få som tittar på detta i kalibrerad skärm, funderar också på om webläsarna klarar av att hantera färgprofiler om det nu finns inbäddade i bilderna? Färgupplevelsen kommer även att variera med färgtemperaturen i miljön du tittar på den, osv osv.

För de som inte förstått det så är detta inte ett blindtest på kamerans färger, utan ett test på vad man upplever av en hel räcka med fullkomligt okontrollerade faktorer som gör att det de flesta här ser har väldigt lite att göra med med vilka färger kameran registrerade när bilden togs. Vilket jag också hoppas och utgår från är poängen med "testet"

Detta är ett test av skillnader mellan kameror. Skärmen är den samma, convertern och exponeringen också. Den enda variabeln som skiljer dem åt är kameran/objektivet, dess kurvor och hur den tolkar färgerna.

Detta är vad du får som grund från dessa kameror. Detta är således det som kallas en kameras "color science".

Testet är korrekt och riktigt utifrån syftet jämföra kameor och dess färger. Bara att scrolla vidare om man inte håller med

Av Nisse-Tuta
Skrivet av micke7406:

Du kommer säkerligen få väldigt olika svar då jag misstänker att de flesta här inte har kalibrerade skärmar. Är samtliga fotade i JPEG ?
Men men nr 4.

Vilket ju är bra. 99.99% av de som någonsin kommer att se våra foton gör det på okalibrerade skärmar.
Men kolla med mobilen annars. Tex en iPhone är typ 98% korrekt.
På jobbet ber vi alltid kunder dubbelkolla i mobilen när vi skickar ut printar eftersom det är de mest korrekta skärmar de troligtvis har.

Alla är tagna i Raw. Ingen av dem är sådär utfrätt egentligen.

Av Nisse-Tuta

Blindtest - Vilken kameras färger föredrar du?

Sist jag la upp ett sådant här test så blev det mycket uppskattat.
Men det var några som inte förstod. Isåfall ber jag dig snällt scrolla vidare.
Det är inget "fel" på testet och det är inte heller "orättvist".
Det ligger redan uppe på två andra forum och läsarna tycker det är intressant och roligt.
Nog om det.

Färgtest
Alla aspekter i ordet bildkvalitet är subjektiva i min mening.
Men den kanske största vattendelaren är färger.

Så jag tyckte det vore intressant att se hur olika folk trots allt tycker om en till synes enkel sak.
Hittills leder helt olika kameror på de två olika forum jag redan postat.
Ett är ett ställe för filmskapare. Ett är mer "vanligt" folk. Kunde vara intressant att få lite data från detta forum som ju är mer för tekniskt intresserade.

Förra gången var det till exempel bara här som folk försökte luska ut vilken kamera om hade högst upplösning så de kunde rösta på den.
Trots att upplösning knappt har ett skvatt med bildkvalitet att göra i långa loppet.

Några förutsättningar.
Detta är alltså direkt ur kameran.
Det som skulle vara din grund för grading/korrigering.
Med flit har alla överexponerats med utfrätta högdagar. Detta för att undvika röster baserat på dynamiskt omfång istället för färg.
De är olika beskurna. För att släppa fokus på upplösning.

Vilken faller dig mest i smaken. Eller kanske som du tycker är minst ful?

1

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/C.md.jpg

2

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/B.md.jpg

3

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/F.md.jpg

4

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/D.md.jpg

5

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/E.md.jpg

6

http://forumbilder.com/images/2017/09/18/A.md.jpg

Resultat från samtliga forum och identitet på kamerorna kommer senare idag.

Av Nisse-Tuta

Köp begagnat istället för att spola ner pengar i toaletten.
Scandinavian photo, fotokungen, cyberphoto mfl säljer modelerna du pratar om varje vecka i sina begagnat sortiment på hemsidan.

Du får garanti, nyskick och sparar tusenlappar.

Av Nisse-Tuta

Enklare att skicka filmrullarna till tex Andec som våtscannar och tar bort damm. Finns ingen i Sverige som fixar det.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av spikfavoriten:

@vexxan:

canon 50d begagnad för 2500kr.
med magic lantern får man RAW film i klass med guldstandard 5d3. mer episkt än så blir det inte

Inte ens I närheten. Men ganska coolt är det.
Jag har haft bägge.

Av Nisse-Tuta

Nu bör det tilläggas att 50mm är en av världens populäraste brännvidder på såväll Fullformat som Crop. Så "värdelös" är nog en överdrift.

50-56mm på APS-C är sjuuuukt populära som allround och för street.

Sen presterar den inte bara bra för priset. Den presterar bra. Blir mycket fina bilder. Tyvärr är inte bildkvalitet mätbart utan 100% subjektivt, så det beror såklart på vem man frågar.
Finns ju de som viftar med diagram och siffror, men det har inget med bildkvalitet att göra utan är marknadsföring för att lura okunniga.

Men men, man gör som man vill och fotar med vad man vill.
Sigma 30mm är också bra. Lite mycket aberation för färgfoto i min smak. Men fin bokeh och kanon till svartvitt.

Over and out.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av Jompa79:

Har totalt lagt ca 12k och känner mig rätt så nöjd med denna start, om nån har tips på nån mer bra glugg för att göra min setup mer komplett, så tar jag tacksamt emot detta.

Äger man en Canon så är en 50mm f1.8 nästan ett måste.
Den kostar nästan inget. Presterar bra. Kommer vara märkbart bättre i mörker än ditt 40mm.
Det är plastig (plastic fantastic även kallat) men pga priset kan du ha det som slit och släng.
500 beggad, max.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av DeFeCT79:

Oh, äntligen en retro-konsol till som kommer vara svindyr och tillverkas i för få exemplar.

Hur får du ihop detta?
Om den tillverkas i för få exemplar så är den ju inte svindyr. Om den var svindyr så hade den inte sålt slut...

Av Nisse-Tuta

@Tullen:
Fast då måste du skippa hela videon. Linus väljer inte direkt produkter efter eget huvud...

Av Nisse-Tuta

Yup, jag fick nyligen ett par gubbar i skala 1:1 från tryckeriet. Då räcker 70dpi fullgott.
För tex en liten A4 eller A2 så hade jag velat ha mycket högre.

För feta billboard längs motorvägen räcker ju typ 20dpi.

Som tidigare sagt, beror på hur nära du ska/kommer att stå bilden.

Av Nisse-Tuta
Skrivet av Tullen:

Inte för att vara sådan, men kollar man på mobilen så är det bara att dubbelklicka så hoppar den fram 10 sek, väldigt bekvämt om det är segment man inte är intresserad av. Kan ju hoppa fram på datorn med, men inte lika smidigt. Men om det räknas som en visning för skaparna, desto bättre. Win win tills Youtube bestämmer att man inte kan spola i videos där det är reklam eller när annonsörerna inte tycker det är värt längre.

Problemet är att du inte kommer veta när det är reklam. Kläderna, sakerna, "recensionerna". Redan idag är det ju rätt uppenbart att de flesta videos från stora kanaler är betalat innehåll (på ett eller annat sätt).
Dvs, att få objektivt innehåll kommer bli i princip omöjligt.