Inlägg

Inlägg som Finis har skrivit i forumet
Av Finis

@stimpen:

nja asså de funkar nu efter det blivigt damsugit, om de kronglar mer får ja skaffa ett nytt

Av Finis

@bärplockaren:

jag monterade ut det, såg bara till att inte ha statiskt ström i mig

Av Finis

@Lifooz:

mena väl mer att tror ni att de går att laga eller är det helt kört??

damsugt nu

Av Finis

@Lifooz:

kylpasta kan jag säkert lösa eller allafall kolla på det men ni tror itne det är dax att köpa ett nytt kort eller ? vore bra om gammla funka men om det knakske är dumt?

Av Finis

@bärplockaren:

nätagg: fråån förra datorn med inte en aning hur många watt tror det va 450w men inte säker, men det har ju funkat innan, jag har dock en adapter till grafikortets ström

Av Finis

@bärplockaren:

damm kan säkert finnas, har fler pci portar vet dock inte om något är ledigt får kolla det, men om de är moderkortet så borde väll exempel wifikortet som sitter i en annan inte heller funka?

clokcade ner till standad, den är luftkyld med fläkt

Av Finis

GPU Crash?

tjenna, har en dator som är hemma byggd och som funkat 2år minst, allt i datorn va nytt utan grafik kortet som är ett gammalt gtx 280 som funkat bra i alla spel, tills nu?

jag spelar mästa dels wow på min dator, efter mellan 5minuter till 3timmar så tappar skärmen kontakt med grafikortet och blir "no signal" och en röd lampa lyser på grafikortets baksida, tänkte att den var för varm så jag tästade att clokca ner den, vilket inte heller funkade, gpun är ca 75-87 grader varm medans jag spelar, däremot så fortsätter musik att spela mössen lyser m.m så datorn är på bara att bilden inte syns, jag har tästat att bytta dvi utag i grafikortet då jag har 2 stycken, lör bara en skärm, enda som är nytt förfatorn är ett nytt rum då jag tog studenten så flyttade jag från student rummet. vad tror nu felet är?

ps, har uppdaterat drivare

Av Finis