Inlägg

Inlägg som vitasi har skrivit i forumet
Av vitasi

Tyvärr har jag fortfarande inte fått mobilen efter två månader. Postnord vill inte ens informera mig om statusen på paketet, utan hänvisar mig till Phonehero. Phonehero i sin tur har sagt att de inte kan hitta paketet.

Trots detta var Phonehero ändå tillmötesgående och betalade mig 1000 kr som kompensation, och de har lovat att betala resten om paketet dyker upp. Detta är inte något de brukar göra, men de var vänliga nog att hjälpa mig. Tyvärr är det ändå långt ifrån telefonens faktiska värde.

Jag har också läst kommentarer om Veddesta, och det verkar som att paket försvunnit för flera personer där. Jag misstänker att någon kan ha stulit min mobil. Det känns märkligt att paketet snabbt passerade andra terminaler, men sedan försvann just i Veddesta.

Misstänker att de som har stulit paketet att de såg retursedel från telefonbolag och visste att det är något värt där inne.

Nu kommer jag aldrig mer våga posta något av värde igen. Mobilen var i nyskick... Jag ville sälja den för att jag var i akut behov av pengar och detta skulle rädda mig. Nu har jag fått stora konsekvenser pga det här...

Av vitasi
Skrivet av Stoffelundgren:

Tråkigt att det ska ta så lång tid för PostNord att leverera sina paket, men ibland tar det tyvärr lång tid, som med mitt paket som tog nästan tre månader att nå mitt ombud.
Hoppas ditt paket hittas.

Nu fick vi uppdatering att paketet inte hittades och att de vill ha kontonummer för att betala ersättning som inte är ens 1/10 av värdet på telefonen.

Fick du också ersättning och sedan kom paketet också? Eller kommer jag nu inte få paketet ens om den hittas pga ersättningen?

Av vitasi

Nu har det gått över en månad och inget har hänt. De har inte hittat paketet.

Av vitasi
Skrivet av HKBY:

Tråkigt att ditt paket är på villovägar men ta av foliehatten. Tror du verkligen Postnord skulle riskera allt för några tusenlappar på begagnat marknaden?
Förmodligen har ditt paket sorterats fel, stulits av en anställd eller fått problem med fraktsedeln. Du får vänta och se vad som händer.

Det är just det jag syftade på att den kan skällas av någon anställd när hen vet hur allt detta funkar och att ingen kommer göra ett skit. Det kan handla om väldigt mycket pengar om sånt görs varje dag då tusentals paket går igenom terminalen. Men jag hoppas inte det. Ska vänta och se ifall något händer, men tror inte det händer snart.

Av vitasi
Skrivet av Blomman90:

Det hade varit orimligt om transportören ansvarar för alla paket och brev som de transporterar. Om du lägger ner 100.000:- i ett kuvert och sen betalar en tjuga för ett frimärke och skickar brevet till andra sidan landet, skulle då transportören ersätta dig med 100k om brevet skulle komma bort? Fraktkostnaderna hade fullständigt skjutit i taket vid ett sådant förfarande.

Därför finns det också tilläggstjänster som försäkrar försändelsen och ersätter skadade eller borttappade paket (upp till givna belopp). Om nu PhoneHero endast erbjuder oförsäkrad frakter så låter det ju lite farligt att använda. Jag hade personligen nog förväntat mig försäkrade försändelser, men då hade det kanske inte heller varit gratis att skicka in...

Som jag tolkar det är KKL inte applicerbar, för den gäller bara när konsumenten köper en vara eller tjänst av en näringsidkare, i detta fall, när man säljer något till en näringsidkare verkar det vara Köplagen som gäller, som är dispositiv, så där kan man avtala bort hela eller delar av Köplagen.

Jag förstår i det du säger men samtidigt så kan man tänka så att Postnord på det här sättet kan utnyttja det. De kan till exempel ''slarva bort'' paket var tionde paket och sälja de på svarta marknad eller vad vet jag. Vad händer med min telefon? Försvann den bara så där? Den kan göra som det vill på det här sättet.

Jag förstår att fel kan hända men min paket finns nån stans i Veddesta paketterminal. Den har scannats vid ankomsten och den måste vara där nånstans. Den kan inte bara försvinna. Jag har jobbat i ett stort lager med såna typer av paket och vet hur det funkar. Det händer fel men vi jobbade alltid väldigt hårt att redan samma dag fixa det. Vi hadde koll på varje paket. Här handlar det om att Postnord inte bryr sig. Deras kundservice är också väldigt okunniga. Har ringt flera gånger och varje gång har de sagt olika saker till mig. Hade jag inte varit jobbig hade inget hänt. Inte för att det händer nu men PhoneHero har iallafall gjort en reklamation. Vi får se om det hjälper.

Jag vet inte vad för frakt PhoneHero använder. Vet inte om den är försäkrad eller inte. I appen står det PostNord Return Drop Off.

Är väldigt besviken och arg. Jag hade ingen aning att det här kunde hända, får bara hoppas att de löser det till slut men jag är skeptiskt efter allt jag har läst. Jag är väldigt behov av pengar och det är därför jag ville sälja den. De pengarna hade betytt väldigt mycket för mig.

Hoppas verkligen de hittar paketet.

Av vitasi
Skrivet av picolosan:

Okunnig vad som gäller
men frågan från postnord blir väl om vald fraktmetod är försäkrat för t.ex. 8000 kr om nu telefonen är värd det

Jag vet inte om frakten är försäkrad. Företaget skickade gratisfrakten till mig via mejl. Frakten är en returfrakt.

Av vitasi
Skrivet av Swedishchef_90:

Jag är inte säker att de kan friskriva sig denna lag,
Köplagen är annars disposiv och kan avtalas bort men har du accepterat något med signatur?

Jag har fyllt i uppgifter via deras hemsida och var tvungen att kryssa i rutan för att godkänna villkoren.

Av vitasi

Så här står det på PhoneHeros hemsida under vilkor:

Om du skickar in din enhet med post eller bud ansvarar du för den fram tills dess att den tagits emot oskadd hos oss. Detta gäller oavsett om du själv eller vi betalar frakten. När vi returnerar din enhet står vi för eventuella transportskador/försvinnanden

Så med andra ord om Posnord har slarvat bort paketet så blir jag utan telefon/pengar? Tycker det är väldigt fel, postnord borde ansvara för att paketet ska levereras. Annars kan de ju sno paket hur som helst...

Jag har kvitto att jag har skickat paketet och jag har även kvitto för telefonen.

Av vitasi

Skywalkers a love story, den bästa dokumentären jag har kollat på. Den rekommenderas 5/5

Av vitasi

Jag har en paket som ni i nästan 2 veckor står i Veddesta paketterminal... inget händer...

Av vitasi

Postnord har slarvat bort paket

Hej,

Jag sålde en mobil till företaget PhoneHero. Jag använde deras grattis frakt som är returfrakt. Det är det de använder.
Nu har min paket stått si samma paketterminal (Veddesta paketterminal) i två veckor. Postnords kundservice vet inte någonting och kan inte hjälpa mig. Jag kontaktade PhoneHero och bad de göra reklamation eftersom att de står för frakten. Jag kan inte göra reklamationen.

Vad händer om Postnord inte kan hitta paketet?
Enligt PhoneHero villkor så ansvarar jag för paketet fram till de oavsett om jag eller de står för frakten.
Om nu Postnord inte hittar paketet.. är det kört? Är så arg på postnord! Jag behövde dem pengarna och så blir det så här.
Jag har sålt till PhoneHero en gång tidigare och jag fick utbetalt för telefonenen 3 dagar efter jag skickade paketet.

Har någon erfarenhet av detta?

Av vitasi
Skrivet av giplet:

Har du provat olika kablar? Fungerar det med annan TV?

Ja, har provat med olika, har till och med köpt nytt. Har bara 1 tv så kan inte prova det tyvärr. Kan det vara att åska har gjort något med den?

Av vitasi

HDMI TV

Hej!

Jag har en Samsung smart TV och har problem med HDMI. När jag försöker koppla på ps4 eller tv box fungerar det inte, står ej signal. För två veckor sen så var det åska och då blev det fel på min internet så har inte försökt sen dess. Idag började mitt internet fungera igen och därför det är först idag jag försöker koppla de olika grejerna och det ger ingen signal. Youtube och de olika apparna fungerar som vanligt. Vad kan felet vara?

Av vitasi
Skrivet av SpeedRebirth:

Röstade på tvåan pga bättre cpu/igpu. Ska du däremot ha dem för spel så kan jag inte rekommendera nån av dem. Funkar för Youtube och sånt men spel går inte utan enormt lagg

Skickades från m.sweclockers.com

Tack för kommentaren. Jag ska ha den för skolan, film och surf. Jag spelar inte så mycket men jag brukar spela Fotball Manager ibland, den är inte så krävande tror jag eftersom mitt gymnadiedator klarade av det förut. Tror du den här gör det?

Av vitasi

Ny bärbar dator

Hej allihop,

Har riktigt svårt att bestämma mig, det är mellan två datorer som jag funderar på.
Vilken tycker ni jag ska välja? Rösta och kommentera gärna.

https://www.inet.se/produkt/1978321/hp-spectre-x360-i7-8gb-51...

eller

https://www.komplett.se/product/904567/datorer/datorer-barbar...

{{ Gå till inlägget för att se omröstningen }}

Av vitasi
Skrivet av Jacques:

@vitasi: Den senaste versionen har fått väldigt bra recensioner. Skärm, tangentbord, pekplatta m.m ska ha blivit bättre. Den senare versionen har finns nu också i den där mörkare färgen och med pen-support. Kostar visserligen lite för mycket om man inte är student.

Vilka menar du nu? Första länken som jag länkade är modell från år 2015 och den andra är från 2016. Och så finns det senaste modellen som kom ut nu 2017 men den är 15 000 kr. Jag tänker inte köpa från hp sida eftersom deras betalningssätt inte passar mig. Vill köpa en dator på delbetalning från en annan sida eftersom att jag är student och så jobbar samtidigt. Jag vet att den senaste modellen från 2017 är bäst, har student rabbat hos hp också men som sagt så passar inte betalningssättet mig på hp och jag behöver dator nu. Som högst kan jag tänka mig 13 000kr. Därför behöver jag hjälp, är det stor skillnad mellan dom två datorer som jag länkade? Alltså modell 2015 och 2016. Tacksam för svar !

Av vitasi

Vilken? Hp Spectre x360

Av vitasi

@soorlhaw: Jag är själv inte så värsta bra på datorer. Men jag tycker att Hp spectre x360 är bra, du kan kolla lite på HP hemsida. Om du är student så har du rabatt där också.

Acer Swift 7 som du kollar på hittar du mycket billigare på Cdon, för 8490 kr och är helt ok för studie.

Av vitasi

Adda mig spelar fifa 15 på ps4 vitasi-rsx

Av vitasi
Skrivet av Stefan93:

Nevermind .. köp den bara!

Han kan bygga som du säger, men jag tror inte att han kan bygga bättre dator än den för dom pengarna. Monteringen och Windows kommer bara kosta över 1500.