Inlägg

Inlägg som neohamster har skrivit i forumet
Av neohamster

Beneath a steal sky är en riktig klassiker, dessutom gratis nuförtiden, snabb google löser det om du vill testa.

Av neohamster

En del 3e parts minneskort kan strula med vissa spel, PSO är bla ett av dem, funkar det så funkar det men jag skulle inte använda dem till något större rpg eller liknande.

"Eller så kanske det är som USB minnen när man rycker loss dom ur en dator och man inte använder sig av säker bortagning så kan allting om man ha otur försvinna."

Det är helt säkert att ta ut/byta/sätta i nya kort sålänge cuben inte skriver till kortet.

Iaf har du tur så funkar det men original kort är alltid bäst i alla väder även om de kostar några kronor mer så är det värt det.

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av nevva
Hmm. Men är det någon som vet varför det tog så lång tid att chippa den? och sen en fråga till. Varför vill man chippa en GC? man måste väl fetmodifiera den för att kunna spela spelen eftersom det inte finns några små DVD skivor som passar.

Nepp man köper ett nytt chassi för 250:- och vips så passar 12cm skivor.

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av SueCia
Finns ingen anledning att campa så länge på något pet över huvud taget. Han har attackspeed 1.2 och resten är exakt likadant som alla andra katter. Kanske att han ser annorlunda ut? det vet jag inte. Men hämtar du en katt i swamp of sorrows så får du en katt med exakt samma attackspeed som den du letar efter och på så vis blir han minst lika bra

Broken Tooth har 1.0 attackspeed, inte 1.2.

Angående Lupos så blev han fixad förra patchen tyvärr

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Tony Clifton
Är elite pets bättre på något sätt jämfört med vanliga? Tål de t.ex. mer än andra?

Den enda skillnaden mellan pets inom samma familj är attackspeeden, alla katter kan lära sig de skills som tillhör kattfamiljen etc.

Själv föredrar jag min vita attackuggla Åke, Screech är fint på alla sätt och vis

Av neohamster

Skillnaden mellan en RGBkabel och komposit är som natt och dag så länge din TV stöder RGB. rekommenderas starkt, se till att köpa en originalkabel bara, kopierna kan vara av varierande kvalite

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Random-person
Då Rev inte kommer ha support för HD i någon form (dvs 720P och upp) så vore det bara dumt att inkludera HDDVD/bluray-support (Och speciellt att över huvud taget ha HDDVD-support vore rätt dumt, allt pekar på att Bluray blir vinnaren).

HDDVD och Blueray är format för lagringsmedia, inte videoformat/filmstandard whatever, skillnad på äpplen och flodhästar. Jag tippar dock på DVDskivor alà Gamecube fast i 12cm format.

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av rankko
http://www.gamersreports.com/news/706/ Enligt detta så var den nästan färdig för ett bra tag sedan.

Dreglar över gratis spelen
http://www.cubed3.com/news/3958

"Rumors say Nintendo is done developing the Revolution console. This is what the Japanese magazine Dengeki is stating. Nintendo didn't confirm this yet.

The Revolution is said to be done, but there are some little things that need to be changed/tweaked"

Enligt din länk så är den inte alls färdig för Produktion, dessutom är det bara rykten

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av mortifer666
Visst får man det för en tusenlapp extra.
Läste och såg på specsen att den bara verkar ha plats för 512MB minne i form av flash.
Det är ju lite dåligt och drar ner priset till de nivåerna du pratar om.

Ni får nog allt ta och vänta på att Nintendo släpper specarna på bygget innan ni pratar om priset och vad som följer med i paketet, maskin är trots allt inte färdig för produktion än

Av neohamster
Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Unkn0wn
pc är ju mycket bättre än konsoller.. på konsoller kan man ju bara spela spel... med pc kan man ju göra nästan vad man vill det är därför det är så myckt bättre med pc and konsoller.. sen kan man ta hem det mest till pc gratis också

Fan jag får ta och slänga linuxskivan till min Gamecube då

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Hauk
Prowl är inte så mkt för skadan som för möjligheten att helt vara stealthead tillsammans med shadowmeld så jag tycker lätt att attackspeed väger upp. BT är verkligen en plåga för casters!

Droppade Prowl till fördel för att kunna ha Growl (Samt Bite, Claw och Dash) eftersom jag inte orkar levla olika PvE / PvP pets Blir vid lvl 60 ist.

Som Hunter ska du väl alltid Dual Weilda imho, så att du kan få stats av vapnen. Du ska ta vapen med + till sta, agi eller crit.

Hur kan man förlora i PvP som Hunter till att börja med?! Varje klass har väl sina olika taktiker. Det är ju bara kitea skiten ur dem :P. Warriors kan vara lite jobbigt, men med SS, imp wing, insignia och fällor bör även det gå, sen är det bara kitea skiten ur plåtburken

En stav eller 2-handsyxa/svärd "of the monkey" brukar ge mer stats än DW tills du kommer upp och börjar farma Strat osv.

Warriors är inte så svåra tills de börjar få tier1/2 gear, sen blir de jobbiga om de kommer för nära.

Ska du ha ett pet nu när du levlar upp så skaffa en Owl/Carrion Bird/Bat, de får screech som bygger upp massor av threat mot din mob så petet tappar sällan aggro, perfekt när man grindar/levlar.

Appropå maten, har du en björn så ber du en Mage snällt att conjura lite bröd åt dig, gratis mat till nallen

Av neohamster

NES 6st (renoverar och samlar på dem )
Master system 2 2st
Atari 2600
Saturn
Playstation 2st
Gamecube
GBA Sp
SNES

De flesta står nerpackade i förrådet dock.

BTW om någon har en gammal NES Advantage liggandes så är jag väldigt intresserad av att få tag på en sådan, skulle det mot all förmodan vara så att någon äger en sådan i skapligt skick och skulle vilja sälja den så finns jag på neohamster@vattnet.com (man får väl inte annonsera här antar jag men men )

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Knasterband
Vet någon om det finns nån emulator till GBA som gör att man kan köra SNES-spel om man har flashkasett?

http://www.snesadvance.org/

Låg kompabilitet och för långsam hårdvara dock.

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Alex Del Piero
hehe hade Megaman X3 till SNES, hittar det inte längre

EDIT: Det där underbara musse-pigg liret där man ska rädda Pluto fast i slutet så vaknar man upp och allt var en dröm (minns ej namnet) en av de absolut bästa plattformsspelen jag har spelat.

Jag tror det är Disney's Magical Quest du tänker på och det finns portat till GBA.

Av neohamster

Uhm, man skaffar ett jobb och köper både Pc å konsoll

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av downup
Kan rouge använda mail sen?

Sett några hunter som springer runt med Mail

Nej, rougar kan inte ha mail. Shamans och Hunters får mail vid l40.

Av neohamster
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Frux
Eh, du är alltså 40 och har fått mount eller? Grattis isf.

Stämmer bra, tackar

Av neohamster

ftp://81.216.228.6/wow/WoWScrnShot_021905_031647.JPG

Min Tauren Hunter, taget inatt strax efter level up.

Av neohamster

Tauren Hunter såklart