Har en i5 7500 med en deepcool captain 120 ex. Detta sitter i ett Phanteks p400s med två insugsfläktar och en utsugs. Radiatorn sitter som utsugsfläkt. Pumpen spände jag tills jag kände att den tog lite motstånd men pressade den inte. Använde kylpastan som kom med kylaren.
När jag startar datorn ligger temps på ca 30 grader idle. Efter ett litet tag och när jag har spelat på den blir idle 45 grader. Har uppnåt max ca 60 grader max efter några rundor av pubg.
Är detta normalt eller borde jag T.ex. spänna pumpen mer, bytta plats på radiatorn eller något annat? Tack för svar!
Körde lite PUBG innan idag med en kompis och tyckte att mitt ASUS GTX 1070 Strix lät väldigt mycket så jag bestämde mig för att göra lite benchmarking. ASUS säger att deras fläktar ska vara riktigt tysta och bra. Mitt case är ett "Corsair spec-01" och jag har 1 fläkt i chassit på framsidan (Ska lägga till fler snart). Kortet är överklockat till 1860 Mhz.
När jag körde låg kortet på ca 70 grader på det mesta very low bortsett från aa på medium och view distance på ultra. Fläktarna låg mellan 50% och 60% fan speed. Många säger att deras kort nästan aldrig går över 60 grader. Min dator står på bordet ca 75 cm från mig på höger sida. Satte min telefon med "decibel x" igång i brösthöjd och fick ett resultat på ca 40 decibel. När jag bara har google öppet och "ASUS GPU TweakII" ligger kortet runt 48 grader med fläktarna avstängda.
Beror temperaturen på dåligt luftflöde eller är det något fel på fläktarna eftersom de låg på 40 decibel.
Tycker ni att det låter som det är ett fel på kortet för vad jag vet ska det inte hålla på som det gör.
Om du vill framtids säkra datorn lite skulle jag ha skippat ssd:n (beror på vad för gammal hårddisk du har) och lagt ssd pengarna på en 6 Gb version av 1060.
Psu:n borde funka (lita inte 100%). Kör 1070 å I5 med 2 hårddiskar på ett 550W
Hej! För 3 dagar sedan bestämde jag mig för att benchmarka mim dator. Först körde jag userbenchmark och fick resultatet att CPU, gpu, hdd, sshd presterade bättre än förväntat. Det enda var att ram minnet presterade 27% sämre än förväntat. Fick tipset att kolla upp XMP. Så jag tog och laddade ner CPU Z och fick se att rammen gick på ca 2100 MHz när de ska gå på 2666 MHz. När jag körde fire strike fick jag 1000 poäng sämre än andra med samma specs.
Gick in i bios och satte på XMP och lät turbo boost vara på. När jag körde userbenchmark igen sa den att rammen var ca 27% bättre än förväntat. MEN CPU:n sa den nu gick 21% sämre än förväntat. Vet att det kan ha något att göra med XMP men vad? Borde jag stänga av turbo boost eller vad ska jag göra?
CPU: I5 7500 3,4 ghz
Gpu: Asus Gtx 1070
Ram: 8 Gb Corsair 2666 MHz
MOBO: MSI Z270-A PRO
Har fått i kortet nu och det funkade utan problem. Enda är att en driver failar att installera men hittar nog snart en lösning. Drivern är: "Nvidia shield wireless controller" vilket jag inte ens behöver. Om du har någon lösning skriv gärna. Annars funkar allt som det ska. 120 fps i PUBG ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@trebrecks: Nätagget jag här är ett Corsair VX 550w. Tror att jag bara har serie kopplingar, ingen aning just nu. Tror den är serie kopplad 1 eller högst 2 gånger. Det borde väl inte göra så mycket?
Tjena! Köpte nyligen ett Asus gtx 1070 Strix. Innan hade jag ett Asus r9 270 vilket är AMD så har bara en liten fråga. Vad borde jag tänka på när jag / innan installerar det nya Nvidia kortet. Vet att jag ska ta bort gamla AMD drivers och den enda som jag har installerat vad jag vet är "AMD settings" Vad mer borde jag tänka på innan jag installerar det nya kortet?
Tack för svaret. Har nu fått tag i produkt nyckel med "productkey"samt den digitala licensen är kopplad till mitt konto.Tack för all hjälp. Då är det bara dags att önska sig själv lycka till med att få till det. Kan hända att jag kommer tillbaks men chanserna är små.
Okej tack för svaren. Har bara en sista fråga som jag precis kom på. När jag köpte min dator så var det redan windows 10 på den. På microsofts hemsida står det att om man köpte en enhet med windows redan på behöver man en produkt nyckel. Kollar jag i inställningarna på datorn där jag hittade länken till microsofts sida står det att windows 10 är aktiverat med en digital licens som är linkad till mitt microsoft konto.
När jag sedan måste aktivera windows efter att ha ominstallerat det kommer jag behöva en produktnyckel eller inte behöva något eftersom att den digitala licensen är linkad till mitt microsoft konto?
@Svensktiger: När jag ominstallerar windows 10 så kommer väl det gamla windows vara kvar på hårddisken. Tars den "gamla" windows 10 bort automatiskt eller hur gör man?
Nytt moderkort + cpu. Behöver jag ominstallera Windows.
Hej!
Håller för tillfället på att uppgradera min dator där jag byter chassi, psu, moderkort och cpu. Moderkortet jag hade innan var gjort av Asus med socket FM2+ (mer fakta hittar jag inte om det) och den gamla cpu:n var en "AMD fx-770k" så ni ser nog varför jag uppgraderar. Det jag uppgraderar till är moderkortet "MSI Z270-A PRO" och en i5 7500. Jag har Windows 10 på min gamla hårddisk.
Har kollat lite på internet och det verkar som att jag måste ominstallera Windows för att få rätt drivers och för att det är olika chipset.
Jag har ett 32gb USB flashminne så ominstallera Windows borde ej vara några problem.
Vill bara vara säker på att detta är sant?
Samt är det något speciellt jag ska tänka på om jag ska ominstallera Windows 10.
Förlåt om det är en dum fråga, första gången jag byter dessa två delar.