Hej!
Som rubriken förklarar så har jag sålt en gaming skärm via blocket.
Skärmen har aldrig felat för mig och har haft den sedan 2018-04 fram till att den levererades hem till honom. Har kört runt på skärmar tidigare så den har suttit säkrad i bilen.
Skärmen är denna: https://www.inet.se/produkt/2210988/acer-32-predator-z321qu-c...
Annonsen innehöll beteckningen på skärmen så det inte finns utrymme för ev. missförstånd av vad man köper.
Efter pristugg och annat så bestämde jag mig för att ta med mig skärmen till den stad han bodde i då jag hade svängarna förbi.
Frågade om han ville ha ett klipp på att skärmen fungerade men det ville han inte, han litade på mig och jag körde vidare.
Väl levererat så ville han koppla in den senare så jag åkte iväg med min grabb.
Senare samma kväll får jag facetime samtal från kunden som visar diverse grafiska fel i Valorant, t ex att skuggorna blir ljusa/flimrar på specifika områden, grafiskt i spelet, inte tvärs över pixlar.
Förklarar att detta inte är relaterat till skärmen men förmodligen några inställningar, i spelet så vi felsöker via facetime i 1-2 timmar ungefär till och från.
Under pågående felsökning så förstod jag att han hade väldigt begränsad kunskap generellt om datorer samt att jag märkte rätt sent att han hade vsync på, inte för att det skapar annorlunda kulör på skuggor eller så...
Inga av våra åtgärder kom fram till en lösning ang. skuggornas vara eller icke vara m.m. utan jag föreslog att han gjorde en clean DDU och installerade nytt. Fungerade inte det så får han felsöka vidare, alternativt bara formatera om.
Vad jag kunde se när jag var hos honom var rörliga bakgrunder och custom UI på windows, brukar i regel föra med sig massa halsbrännor av egen erfarenhet, så jag visste inte vad som rörde sig i hans bakgrundsprocesser som fick Valorant att balla ur.
Han testade även under facetime sessionen LoL, PUBG, Något Naruto spel, helt utan problem med något grafiskt avvikande.
Vi avslutade på goda termer där jag sa att jag inte kan hjälpa mer utan att han testar det jag rekommenderat.
Dagen efter meddelar han att han vill ångra köpet för att det är fel på skärmen, varpå jag tackar vänligt men bestämt nej till det då det inte är fel på den och förklarar vidare.
Han visar på närmast rätts haveristiskt beteende nästan omgående och nämner mitt yrke och att trovärdigheten kan bli drabbad om jag hade en rättegång på mig för affärsrelaterade händelser m.m. m.m.
Jag välkomnade givetvis en civilrättslig process om han kände för det , men rekommenderade honom att ha det torrt om öronen innan han verkligen kör vidare på det. Jag är nämligen övertygad om att det han visat på inte är skärmens fel.
Han bifogade även detta klipp som är för honom ett starkt bevis på att skärmen är problemet.
https://youtu.be/5ZzMyNsnOWI
Hans specs utifrån vad jag mindes när han förklarade.
i5 9600k eller 10600k
RTX 2070
Det hör till också att jag har som tumregel att aldrig acceptera en retur om det inte är något fel på produkten och annat undantag t ex om det är ungdomar som köpt utan tillåtelse eller annat. Att den råkar vara "fel för mig", är inte en anledning nog. Det tar tid och resurser att lägga upp annonser och svara på frågor och tycker man att man att man inte är nöjd så får man sälja den själv.
Se gärna vad ni tycker om detta. Vad kan man ge för tips?