Inlägg

Inlägg som Longbay har skrivit i forumet
Av Longbay
Skrivet av Flutters:

https://www.coolermaster.com/catalog/power-supplies/mwe-serie...

Enda jag vet om som är vitt. Men ingen aning om var du kan köpa det dock. Verkar inte gå att hitta i någon svensk butik vad jag kan se.

Tack för tipset, ska försöka hitta någonstans att köpa det.

Av Longbay

Söker köptips ATX 3.0 Vitt nätagg

Hej.
Har sökt nätagg att köpa online men ej hittat! Jag är för dålig.
Ska byta chassie till ett vitt Core P3 pro, behöver ett matchande nätagg minst 1000w i vitt ATX 3.0.
Kör 4090 därför vill jag ha 12vhpwr när jag ändå ska byta.
Tips mottages tacksamt på minst gold eller platinumagg.

Av Longbay
Skrivet av Tripwire75:

Arbetar på DHL och har själv beställt en kabel. Tittar jag på min sändning i interna system ser jag att:

  • Info kring "Your order has been picked up by DHL on November 5, 2022" inte stämmer, sändningen är fortfarande inte överlämnad till DHL

  • Sändningen är en ekonomiprodukt, vilket innebär att den skickas med lastbil (istället för flyg)

  • Normal transittid mellan NL och SE är 2-3 dagar efter att sändningen överlämnats till DHL

Bor man i Knäckebrödhult (på landet) eller i norr kan det tillkomma ytterligare leveransdag(ar).

Hej.
Min kabel kom förra veckan med Schenker, ej DHL

Av Longbay
Skrivet av anon145782:

Funderar på att uppgradera från RTX 3090 till ett RTX 4090. Jag sitter på en Corsair RM1000x från 2015. Har redan beställt en CableMod C-Series Pro ModFlex Sleeved 12VHPWR PCI-e Cable for Corsair som kommer om ett par veckor.

Vad jag undrar lite är hur kopplar jag in den optimalt i PSUn, 3 där uppe 1 där nere. 2 uppe 2 nere osv?

https://www.webhallen.com/se/product/229434-Corsair-RM1000x-1...

https://store.cablemod.com/product/cablemod-c-series-pro-modf...

Eller är det som så att jag ska köpa 16 pin to 3x8 PCIe, ger det verkligen fulla 600W?

Hej.
Jag har cablemods 3x8 pcie till mitt 4090, har också ett RM1000x, det ger fulla 600W.
Corsair har 324W max per pcie uttag så man får tänka på övrig förbrukning så man inte hamnar över 1000W

Av Longbay
Skrivet av Ridebird:

Jag och mitt försäkringsbolag är exceptionellt avundsjuka.

Hur lång tid tog det?

1 månad, beställde 30/9, skickades 10/10 så typ 20dgr då. Bara så att alla vet så bytte paketet identitet i Sverige och blev ett Schenkerpaket. Fick leta fram Schenker kollinumret själv på GLS hemsida för att få fram att paketet gick att hämta och vart det fanns😂

Av Longbay

Cablemodkabeln har anlänt, så jäkla bra det blev😁

Av Longbay
Skrivet av megaman01:

Räkna med långa leveranstider.. Min är fortfarande inte ens skickad och verkar dessutom va några veckors frakttid. Jag beställde den 15e.
Jag antar, att dom görs löpande efter beställning då leveranstiderna verkar variera. Dom har väl byggt en hel del Corsair och andra vanliga. Medans mitt Asus i svart/vitt verkar inte finnas och ligger väl i nån turlista på att tillverkas.

Man kan ju hoppas att det dröjer pga att man vill se och lära av dom varmgångarna som blivit på Nvidias adaptrar och gör nått ännu bättre.

Min Corsair kabel från cablemod har mellanlandat i Tyskland i förrgår och är på väg till Sverige, har fått nytt kollinummer
så borde vara hos mig under nästa vecka, beställde 30/9 och skickades 10/10.

Av Longbay
Skrivet av Mocka:

Va? Det stod ju "9 dagar" i mailet? Men om du väntat snart en månad så måste det väl försvunnit någonstans i postgången?

Hej.
Rättelse, ser i senaste mailet att den lämnade deras fabrik den 10/10, beställde 30/9.

Order Number: EUxxxxx
Order Date: September 30th, 2022
Shipping to: Skellefteå, SE

Products:
1x CableMod C-Series Pro ModFlex Sleeved 12VHPWR PCI-e Cable for Corsair - Black / White

Your order is currently in transit to our EU warehouse from where it will get shipped to you. You will get an email notification once it shipped

Av Longbay
Skrivet av megaman01:

Ni som beställt 16pins kabel från Cablemod. Har ni fått dom och hur är kvalitén mm?
Min är inte ens skickad tyvärr. Valde nog en populär färgkombo(svartvit) och till Asus som är mindre vanligt så den låg nog inte först att tillverkas direkt. 😑

Min skickades den 30/9, dom skickar först till packcenter i Tyskland för att därifrån vidarebefodras inom EU.
Jag har ej fått den ännu, tyvärr

Av Longbay
Skrivet av Mocka:

Ni som fått era kort, har ni problem med coil whine? Läser mer om mer om detta, speciellt ASUS korten.

Har lite coilwine på Tuf OC, inte så att det stör

Av Longbay

Den färglada limpan skall sitta inne i en dator😂😂

Av Longbay
Skrivet av xdrive:

Lyckades nypa ett Asus TUF 4090 OC idag på komplett för 25 990:-. De hade 66st i lager helt plötsligt.
Såg att det fanns 30st MSI Suprim X kort med, men de försvann direkt.

Hade väldigt gärna haft Strixen, men får nöja mig med TUF, är väl i princip kosmetiskt som är skillnaden.

Jag med, Strix har biffigare strömmatning mm

Av Longbay

Annonsen är avslutad

Av Longbay
Skrivet av andreas_dock:

Har ett voodoo 2 12Mb.

Vad ger du ?

Beror på, är det med originalemballage, fungerar det, vilken tillverkare?

Av Longbay

3DFX Voodoo 2

Någon som har ett kort liggandes och vill sälja.
Att det är defekt spelar ingen roll, jag kan laga det isåfall.
Helst ett Righteous Orchid 3D II 3dfx voodoo2.
BFU

Läs hela annonsen här

Av Longbay

Mina minnen ligger på 78-82 grader full load, har bra luftflöde i chassiet och vertikalmonterat TUF 3080 OC v2