Inlägg

Inlägg som Daytone har skrivit i forumet
Av Daytone

https://www.inet.se/datorbygge/b1398414/datorbygge

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1398414/datorbygge

Detta är vad jag hade byggt. Samma prestanda som ditt bygge för lite mindre. Och du får saker som ett bättre moderkort också. Du kan också investera i ett bättre grafikort nämligen 6700xt. Det blir 1k mer men kommer hålla ett tag till.

Sen att ladda ner Windows är riktigt enkelt att ladda ner helt grattis. Finns på Microsoft hemsida. Och sen kan man köpa en nyckel för 160kr från gamekeys.se. Om du bor i närheten av Borås så kan jag bygga datorn åt dej.

Men jag gillar ändå ändringarna du gjorde den blev inte super dålig.

Av Daytone

https://www.inet.se/datorbygge/b1398400/datorbygge

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1398400/datorbygge

Ja detta kan bli svårt. Med tanke på vad ”billigt” är för vissa kan detta bygget bli väldigt annorlunda. Alltså du kanske tänkte något närmare 20k. Det blir ju såklart en del bättre. Men detta är iallafall vad jag skulle rekommendera. Då kan du spela det mesta riktigt bra. Valde att inte lägga in Windows för att om du själv laddar ner det (riktigt enkelt bara att söka på en tutorial) så sparar du typ 1k vilket jag tycker är värt det. Men det kanske du inte vill göra och då är det bara att lägga till. Själv tycker jag att du ska bygga själv men det är ju ditt vall.

Blev ganska mycket svart men bättre går typ inte. Vit rgb ram finns för 300kr+ om du vill ha det. Men Gpu och sånt blir svårt att få vit utan att ta bort prestanda eller öka priset för mycket. Sen chassitet är ända saken med rgb i bygget och vad jag vet ska det bara vara en knapp för att stänga av det.

För bord kan du antingen gå till Ikea eller så får du fråga någon annan. Det är inte mitt expertis ämne.

https://komponentkoll.se/bild/UaAmf.png

Här har du vad jag rekommenderar för resten. En UW skärm tror jag inte skulle passa superbra för denna datorn. Kanske behövs lite starkare Gpu då. Men valde en annan riktigt bra 170hz 27” 1440p skärm.

Resten av grejerna är väldigt subjektiva. Jag kan inte direkt säga vad du gillar för tangentbord. Men här har du en okej billig vit mekanisk med rgb. Sen du kanske gillar 60% (jag gillar mest tkl men som sagt subjektivt) då finns det massor annat att köpa.

Valde en ganska basisk mus. Men den är ganska snygg. Finns en logitech g305 som är utan tråd. Men den tar batteriet vilket är ganska tråkigt. Sen kanske du tänkte dej något riktigt bra. Då rekommenderar jag logitech g PRO/superlight. Det är typ dom bästa just nu. Sen är också pulsar ett bra märke.

Valde några trådlösa hörlurar som har riktigt bra kvalitet. Älskar steelseris hörlurar. Har den varianten jag valde hemma och den är riktigt bra. Dock lite dyr. Men det blir inte oändligt mycket billigare med något annat.

Av Daytone

Just nu är kortet på 1200-1500kr. Skulle jag iallafall ha sagt.

Av Daytone

https://komponentkoll.se/produkt/86186-a-data-xpg-sx8200-pro-...

Detta är i skrivande stund den billigaste pcie 3.0 med snabba gastigheter, tlc och dram. Alltså det är lika bra som 970 evo bara på ett billigare pris

Av Daytone
Skrivet av Kurvan:

Ja, jag kommer gå på 6950xt-kortet. Det känns rätt både kopplat till budget och prestanda.

Kan nog vara värt att byta upp sig till ett annat nätaggregat. Kan gå på det du föreslog!

twit kom med ett intressant inspel kopplat till kontakter. När jag kollar på grafikkortet står det på Komplett.se (billigare på NetOnNet men saknade information där):
"Extra krav 2 x 8 stifts PCI Express-strömkontakt"

Då tolkar jag det som att jag endast behöver 2 PCI-kontakter för grafikkortet och därför har tillräckligt med plats för nätaggregatet. Men nu ska jag ju byta upp nätaggregatet för att det ska passa till nya grafikkortet och då blir det återigen en utmaning.
<Uppladdad bildlänk>

När jag tittar och jämför är det återigen en djungel för en amatör som mig. Det står helt olika kopplat till stiften och PCI-kablar. Får jag problem med moderkortet om jag uppgrarderar mig till 6950 XT och 850W-aggregatet?

Det nättaket jag rekommenderade kommer funka riktigt bra. Den ska ha vad jag ser 5 pcie kontakter en då till cpu. Vilket är mycket mer än vad du behöver. Sen så du bara vet ska det snart komma ut några nya grafikort från amd. Nämligen 7700xt och 7800xt. Det kommer nog inte bli någon stor pris mot prestanda vinst gämfört med 6950xt men kan dra mindre energi. Man trodde först att den skulle komma i början av denna månaden men ingen officiell launch finns än. Men som sagt så är ditt svar till psu frågan är att den kommer funka riktigt bra.

Av Daytone

https://komponentkoll.se/produkt/1359159-xfx-merc-310-amd-rad...

detta kortet finns också i 7000 serien. Men den presterar bara lite över 6950xt och är inte lika prisvärd. Enda anledningen till det kortet är att den har lite nyare påläg. Men inget du kommer nog använda.

Sen som sagt så kanske ditt nättag blir ett litet problem. Jag brukar rekomendera 850w för 6950xt och som minst 750w. Men alldrig 650w. Kanske funkar. Men om du vill vara på den säkra siddan kanske det är bättre att skaffa ett nyt sånt också. Eller bara gå på 6700xt. Villket grafikort har du idag?

https://komponentkoll.se/produkt/137000-psu-msi-mpg-a850gf

detta nättaget rekomenderar jag.

Av Daytone

Hej Hej här har du lite svar.

1a) Att para amd cpu och gpu är la att föredra. Men det kvitar igentligen. Men sen så är amd den bästa just nu för gaming så spelar ingen roll.

1b) Du har fått lite tankevurpa på vad namnen betyder. "Radeon" bettyder att det är en amd gpu. Den delen av namnet bästemer var det kommer ifrån. På samma sätt geforce och Arc för nvidia och intel respekjtive. Det andra namnet är vem som har designat kylaren och den man får prata med om till exempel garanti. Det har inte direkt någon störe skillnad på prestanda. Alltså ett 6950xt är fortfarnade ett amd kort även om det är sapphire som gör kyllaren. Sen skillnaden mellan märkena på den nivån är ganska lite. Det är typ att vissa är lite mer högjluda och så klart hur dom ser utt. Men normalt tar man det som är billigast.

2) just nu är 6800xt itne ett toppvall. Utan det är mer 6950xt och 6700xt som är bäst rent pris mot prestanda. jag kommer länka några olika kort här under.

https://komponentkoll.se/produkt/1340416-xfx-rx-695xatbd9-rad...

detta är det jag mest rekomenderar. Riktigt bra kort för pengen.

https://komponentkoll.se/produkt/144596-xfx-radeon-rx-6700xt-...

detta kortet är också väldigt bra då om du inte vill lägga så supermycket på ett kort. Men den är såklart inte lika stark som 6950xt

https://komponentkoll.se/produkt/1364693-powercolor-radeon-rx...

Detta är om du vill värkligen skaffa det bästa. PResterar såklart en del över 6950xt men rent pris mot prestanda är sämre.

Om du har några fler undringar är det bara att skriva.

Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/ANInQ.png

alltså med tanke på att det är cpu drivna spel du kör kanske det är bättre med en stark cpu. Anledningen för att den där 5 3600 är så billig är för att den är riktigt gamal. Alltså några generationer gammal. Så då är nog något sånt här bättre även om det ökar priset. Men då får man också chassi uttan molex fläktar som alltid kör på max och massa annat gött.

Av Daytone
Skrivet av Oduglig gosse:

Började lägga ihop allt men verkar som att nätagget inte finns längre, hittar det i alla fall inte

https://komponentkoll.se/produkt/140951-cougar-gex750-str-mfo...

jag hade valt denna. Lika bra som cooler master plus den kostar lite mindre.

Av Daytone
Skrivet av Oduglig gosse:

Vilken är bäst av dessa?
Börjar tröttna på datorn nu, drygt bara att allt är från olika sidor så frakt kommer dra på priset rätt mycket

Den jag gjorde är betydligt starkare.

Skrivet av Oduglig gosse:

Hur är denna om man köper färdig och sedan kan uppgradera med tiden isåfall?

https://www.komplett.se/product/1245422/gaming/gamingdator/ga...

Eller denna som länkades i tråden

https://www.komplett.se/product/1203886/gaming/gamingdator/ga...

Problemet med det är att du inte kommer kunna upgradera. För att domma bolagen gör saker som inte passar i standarder som ATX på moderkort. Och då kan man inte upgradera den. Sen om du inte vill bygga datorn kan man låta inet göra det. Bara att säga till om du vill ha en där. Plus om du vill kan jag göra en bättre variant av egen bygget om det fortfarande är aktuellt.

Av Daytone
Skrivet av Sarato:

Ah. Den detaljen hade jag helt missat. Tack för rättelsen.

Kom ihåg att 5600g också kör på pcie 3.0 vilket snabbt kan bli ett problem när du kör nyare budget grafikort.

https://komponentkoll.se/bild/MRSTR.png

Men om du vill nå den där 5000kr budgeten är det mycket möjligt. Du får också leta efter ett begagnat grafikort för 1500kr typ 1070/5700xt. Om du hittar ett 1080 för det priset är det absolut perfekt. Och detta ger dej tillräckligt med prestanda. Men då blir ju datorn som sagt lite mer högljud och riktig budget känsla. Kanske en budget på 7500kr skulle vara bättre då man kan få en del bättre saker in i det då.

Av Daytone

Jag har hanskats med typ exakt denna verisionen förut och som sagt kör den en 6 pin pcie. Sen tror jag faktiskt att ett 6650 xt är bättre då den presterar bättre än 3060 för mindre prislapp.

https://komponentkoll.se/produkt/1365289-asus-dual-radeon-rx-...

Sen kanske en upgradering uttav chassi moderkort och psu skulle vara bättre. Det gör så att du kan uppgradera uttan att behöva tänka på sånt

https://komponentkoll.se/bild/agvxu.png

valde stor psu för att den ska vara framtidsäker. Och sen bara andra delarna kan du flytta över. Detta gör ju så att du kan upgradera när du vill. Den blir också väldigt snygg.

Av Daytone
Skrivet av MachoSallad:

Hej tillbaka igen! Har varit tvungen att lägga datorköpet på hyllan ett tag. Ser nu att grafikkortet utgått ur sortimentet på inet. Så jag undrar om denna kommer funka lika bra.
https://www.netonnet.se/art/datorkomponenter/grafikkort/amd/x...

https://www.inet.se/datorbygge/b1397307/ggg

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1397307/ggg

Den skulle funkat riktigt bra om du kan installera själv. Här har du en lite omdesignat. Valde annan kylare då den kyler bättre dock lite högre ljudnivå plus ett chassi som är billigare.

https://komponentkoll.se/produkt/1340416-xfx-rx-695xatbd9-rad...

Här har du grafikkortet lite billigare också

Av Daytone

Detta priset kan man ju custom loopa hella grejen istället

Av Daytone

https://www.inet.se/datorbygge/b1396850/ggg

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1396850/ggg

om du nu värkligen vill ha en dator för 50k gör såhär. Och om du har en budget på 50k gå inte över den. Då är det något i bygget som inte är värt det.

Bytte gpu. Den du valde är bara inte prisvärd. Och du kommer inte märka någon skillnad. Om du själv kan sätta i den kan du spara några tusen ytterligare.

bytte till faktiskt bättre ram

990 pro ä inget värt du kommer få exakt samma prestanda från en renegade istället

atx 3.0 är definitivt något du ska ha när du kör 4090 och att gå upp till platinum är inte värt det

om du själv kan ladda ner windows 11 så får du den riktgit billigt från denna affären. https://www.gamekeys.se/produkt/windows-10-enterprise/

har du några andra frågor är det bara att ställa

Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/VRPvw.png

Ja nä gå inte med det här har du istället en dator som kommer köra riktgit bra. Gick med mycket emr pris mot prestanda. Amd är bäst specielt i gaming.

https://www.youtube.com/watch?v=YGMZXKe83ks

Enligt denna videon i witcher 3 få man 79-133fps. Villket är riktgit bra

Av Daytone
Skrivet av SCORPIUS:

Men du.. att ha allt på samma disk är lite stolligt.
Händer det något med den disken så förloras allt. Vad menar du med "nu för tiden"?
Hört talas om filer som blir korrupta? Ransomware? OS som ballar ur osv?
Samt att det är mycket lättare att gör en komplett ominstallation om en har en lagringsdisk utöver c:\

ja det är ju sant. Men jag undrar då bara om en vanlig användare någonsin kommer ha dom problemen. Alltså jag har alldrig behövt instalera om mit eget OS. Och att en disk bara dör är lite onormalt. Men då kan man la bara skaffa någon form av backup. Iallafall i min mening är detta inte tillräkligt för att spendera någon ytterligare tusen på lagring.

Av Daytone
Skrivet av SCORPIUS:

Jag har inte nämnt HDD, Jag skrev HD. Däremot har du nämnt disk.
Semantik min vän
HD är ett samlingsnamn för lagringsmedia i dator.

Du säger att man inte köper ssd nu för att m.2 kostar mindre, sen säger du att köpa ssd för att ha allt på är okey. Va?

Får man en M.2 av samma kvalitet som en ssd av kvalitet för mindre pengar så tar en självklart en M.2.
Får man det nu? Det vore ju fint om dom har gått ned så i pris.

ALltså när jag skriver ssd menar jag m.2. Det är för att det är den enda typen av ssd som används nu för tiden.

https://www.amazon.se/dp/B079SJ32TT/ref=asc_df_B079SJ32TT/?ta...

detta är den billigaste som jag kunde hitta ssd med någon typ av cache.

https://www.amazon.se/dp/B07MBQPQ62/ref=asc_df_B07MBQPQ62/?ta...

här är den billigaste ssd m.2 som har någon typ av cache. Och denna är ju typ 6gånger så snabb dessutom.

Men vad ser du som pluset ha att flera diskar nu för tiden?

Av Daytone
Skrivet av WitchDoctor91:

ok skall man köpa 1tib på windows disken?
1tib på spel eller 2 tib?

nä köp en disk först och sen upgradera om det behövs. Du kan börja med 1 eller 2tb och du kommer klara dej bra. Att köpa separata diskar är inget man behöver göra nu för tiden.

Av Daytone
Skrivet av SCORPIUS:

" Sen att ha allt på en disk är helt rätt tänk"
Hur tänkte du där @Daytone?
Det går liksom emot precis allt som är praxis i en stationär dator.

En HD för OS med program.
En annan HD för spel och lagring. Minst.

Det är liksom inte så kul att ha alla äggen i en korg och tappa korgen.

Skrivet av SCORPIUS:

Ja, precis så.
När det kommer till lagring/spel så skulle jag personligen kolla på hur stor disk jag vill ha och hur mycket jag får för pengarna jag är villig att ge. Det skulle besluta om det blev en SSD eller en M2.

Får jag plats med fler spel för samma pengar så kan jag personligen ta lite längre laddningstider med en SSD i dom få fallen det sker mot en M2.

Lever du i 2015. Alltså nu för tiden köper man inte nya 2,5'' ssd för att en vanlig m.2 kostar mindre. Och en hdd har aldrig varit med i denna konversationen. Att köpa en ssd för att ha allt på är helt okej nu. Det är ju för att m.2 kostar väldigt lite och det blir bara biligare att köpa en med stora mängder plats. Eller är det något i din tanke som jag har glömt.