Inlägg

Inlägg som Daytone har skrivit i forumet
Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/BQjdV.png

kasta in detta i nuvarande datorn och den kommer hålla långt framöver

Av Daytone
Skrivet av Donnerstal:

Aldrig det där nätagget. Skräp. Bara för att det är Seasonic är det inte bra.

Edit: Den verkar inte ens tillverkas av Seasonic

är B tier på psu cultist tier list villket jag litar på

Skrivet av Scarabeo:

Skräp vet jag inte men inget jag hade rekommenderat då RM750 bara är 100 kr dyrare.

https://www.webhallen.com/se/product/361197-Corsair-RM750-202...

den har dock bara 1 år i garanti på grund av refurb

Av Daytone
Skrivet av m4goo2:

Finns det någon av Intels som är bra som inte temperaturen springer iväg under load på?

Får kanske tänka över 1000W PSU men Corsair gör bra PSU:er och nu är det ett bra pris på denna

bästa 1000w psu

https://komponentkoll.se/produkt/1337651-corsair-rm1000e

denna är uttan atx 3.0

https://komponentkoll.se/produkt/1365164-be-quiet-pure-power-...

med atx 3.0. Sen är den scarabeo pratade om bra

Av Daytone

Gillar hur nya sajten ser utt. Men finns vissa saker man kan göra bättre.

Som tidigare sakt enklare sätt att välja skärm resolution och specielt timings.

I datorbyggaren kunna välja villken snabb information man vill ha. Knakse inte alltid man vill ha villket moderkort som får platts i ett chassi för det kan man ofta sen innan. Istället ska man kunna välja hur många fläktar som får platts. Liten sak men kan spara en del med tid.

Sen också inga mer lakrits pingvinstångar lol

Av Daytone
Skrivet av MrIzoard:

Ja då lutar det åt en 7800X3D med ett 4070.
Vad är en lämplig PSU till det, är det fortfarande av några av de två som nämndes ovan?
Jag ser att båda moderkorten ovan är B650, jag antar att jag inte har behov av X670 men vill ändå ställa frågan?

https://komponentkoll.se/produkt/1003001-seasonic-prime-g12-g...

detta är en som funkar bra till din.

x670 är inte att rekomendera då dom inte direkt lägger till bågot extra på vad du redan har.

Av Daytone
Skrivet av Vobbo:

Jag vet inte exakt hur det är med 13900k men har själv en 12900k som jag kör med en noctua dh15, tog tillochmed bort en av fläktarna på den cpu kylarn, Har däremot 10st t30 120 phanteks i chassit xD så ah.. och den ligger på ca 30 temp idle och 70-80 under långa spelsessions.
Vad jag absolut hade gjort är att kliva på en annan GPU, den där ligger på 14lax, om du inte ska spela crysis 5134 2.0 ultra AI mega med 17 skärmar och ett par VR brillor så tror inte jag du märker någon skillnad om du te.x tar ett 3060ti eller liknande.
Det har varit massa snack senaste att 4 tusen serien är ordentligt överprisad och annat snack. så om du vill så kan du ju kliva ner ett steg på grafikkortet och spara otroligt mycket cash + att du kan isånnfall kliva på ett mer luftflödigt chassi, Du sa att du ville att det skulle vara som en möbel typ men jag kan inte riktigt på rak arm rekommendera något, Hade såklart rekommenderat ett lian li chassi pga luftflöded och kvalitèn annars.

okej ja enda är att den thermal throttlar i typ cinnebench. Även om det kanske itne blir något man gör varge dag vissar det ju att man kan ligga på lite obäkvämma temperaturer normalt. men om man vågar se den ligga runt 100 ibland funkar det kanske. Sen 4080 är deffinitivt överprisat och om man gillar att ha pengar så kan det vara bra att spara. Men om man vill ha det bästa i denna budgeten är det 4080 som är bäst

Av Daytone
Skrivet av etnica33:

Yes behöver dock microatx, verkar ej dock finnas så många zx90.

okej då är nog denna bäst. Kostar inte heller oändligt mycket. Dock ingen wifi

https://www.netonnet.se/art/datorkomponenter/moderkort/intel-...

Av Daytone

alltså det borde funka men varför bara inte gå med denna

https://www.amazon.se/dp/B0B3QYHWL2/ref=asc_df_B0B3QYHWL21687...

Den är z690 och lågt pris. Dock ddr4 men skillnad på det och ddr5 är inte stor

Av Daytone
Skrivet av m4goo2:

Och dubbel TBW, det får bli den istället

Sant. Peta in ett grafikkort är ju inte jättesvårt så om du har nåt bra tips på något på någon annan sida så länka gärna. Blir första gången jag köper ett grafikkort för över 1500 nu, haha

om du måste ha nvidia är denna bäst. https://www.elgiganten.se/product/gaming/datorkomponenter/gra...

men annars denna https://www.amazon.se/dp/B0B6GKX8MD/ref=asc_df_B0B6GKX8MD1687...

Av Daytone

https://www.inet.se/produkt/4305451/wd-black-sn850x-1tb-gen-4

om du gillar wb så är denna riktigt bra och inte överprisad

Av Daytone
Av Daytone

https://www.inet.se/datorbygge/b1393116/sss

https://cdn.inet.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/datorbygge/bild/b1393116/sss

okej vall av komponenter. Detta är vad jag hade ändrat.

Fanns riktigt bra deal på z690 mobo så går på den. samsung 990pro är överprisad och du kommer inte känna någon skillnad. Windows kan man supperenkelt ladda ner och fixa självt för mycket billigare. bytte chassi då det du valde har riktigt restrikterat med luftflöde. Så valde en som har bra. Plus litte fläktar att fylla utt den med

Edit svar på annan komentar: Du måste inte klocka med z moderkort. Det är bara en extra sak. Men sen att undervolta är en okej enkel och harmlös procedur. Sen 7950x kommer inte gå lika varm. Det är för att den använder mindre energi. Och dens max är 95 grader istället för 100. Men med denna setupen alltså riktigt bra kyalre och bra chassi samt fläktar borde det itne vara några problem att hålla i9 13900k under styr.

Av Daytone
Skrivet av v.ericsson:

Ni kommer med väldigt bra input! Tack!

Givet era kommentarer så borde jag börja fundera på en 13900k och att byta ut North chassit (vilket tar emot, har inte riktigt hittat något annat chassi som ser ut som en möbel snarare än ett chassi). Är en 13900k verkligen såpass svårkyld att det inte fungerar med en 240mm eller en kraftig luftkylare?

https://komponentkoll.se/bild/FvpMv.png

Alltså det går ju att kyla den men om du inte gillar att ligga på riktigt höga temperaturer plus thermal throttle under max load så är det nog bäst att bytta chassi. Jag tycker själv detta är riktigt snyggt.

Skrivet av PajN:

Jag hoppade på 7950X3D på mitt bygge som jag tyvärr inte fått ännu. Bör komma denna vecka
Det återstår att se om det är en så dålig processor som Daytone säger. Men det är inte vad jag sett iaf, att 7950X är bättre generellt i spel mot 7950X3D. Vid spel så verkar 7950X3D dra 30-40W mindre än 7950X. Så bör ju bli enklare att kyla.

Man får nog vara ens egen "thread scheduler" för att kunna utnyttja processorn till fullo. Men jag tror faktiskt att detta kan vara något och kollar man på production benchmarks så verkar den prestera likvärdigt mot 7950X, ibland bättre, ibland sämre.

De flesta processorer finns med här med GN:
https://www.youtube.com/watch?v=B31PwSpClk8

Vi får se, ska försöka starta någon tråd och se om fler hoppat på tåget och har någon best practice.

Alltså det är ju inget dåligt chip. Men med tanke på priset som desutom har gått ner nu. Och alla problem den hade så blir det lite svårt att rekomendera. Men updatera gärna om hur din upplevelse blir.

Av Daytone
Skrivet av Datocc:

Nvidia leder med Frame Generation just nu och AI-kärnor då FS2024 kommer ha RT.

det beror ju då på om man vill använda dom grejerna. Men det är upp till ts

Av Daytone
Skrivet av Datocc:

Jag spelar FS2020. Se signatur.

FS2024 lär vara mer tung på grafikkort och mindre på CPU t.v. (ny) multithreading-support. Allt över 120 FPS är overkill. Kör du i 4K är det mindre skillnad. Om du vill framtidssäkra är GPU > CPU. FS2024 ska njutas i ögongodis i 60-120 FPS; inte 200+ FPS med låga detaljer.

Jag maxar ALLT dock kör TAA med 120% i resolution i 4K och Frame Generation. I New York vid WTC får jag cirka 60 FPS, i multiplayer och Live Traffic.

Dock är det troligt att jag hade fått högre med ett -3D AMD CPU vilka är dyra likaså deras moderkort så jag hade lagt pengarna på GPU (minst RTX 4070Ti).

Alltså skillnaden på 4070ti och 6950xt är väldigt liten. Och med en sån får man också den bästa cpun.

Av Daytone
Skrivet av MrIzoard:

Budgeten är inte huggen i sten men jag räknar med i krokarna av 20 kkr.

https://komponentkoll.se/bild/HzxTR.png

plus den kyalren jag länkade förut.

Okej då kanske det blir bra att ha ett riktgit bra grafikort också. Du har ju redan bästa cpun så då är det la gpu som går att upgradera. Och då kan du enkelt spella massa andra spel också. Kanske du också kan upgradera till 2tb om du vill.

Av Daytone

Hej vad har du för budget. Blir lite svårt att fixa något uttan att vetta den detaljen.

https://komponentkoll.se/bild/ScmKi.png

plus https://www.amazon.se/Thermalright-luftkylare-CPU-kylare-kylf...

Detta är iallafall en början

Av Daytone

ALltså om du vill ha rekomendationer om vad du ska köpa så skulle jag inte rekomendera 9 7950x3d. I många fall presterar 9 7950x till och med i spell. Och sen så presterar ju 7800x3d bättre i gaming. Sen att köra 4 pinnar med ddr5 ram på am5 brukar inte sluta bra. Jag skulle först rekomendera att köra 2x48 och testa om det fixar dinna problem. För att köra 4 stickor leder till lägre hastighet eller till och med ingen start alls. Kanske en i9 13900k är bättre med 4 pinnar ram.

Av Daytone

https://komponentkoll.se/bild/YQiuO.png

7800x3d är en bra cpu men den är inte bäst på productiva saker. Så valde att gå med en annan riktgit bra. Men om du inte vill ha det bästa är nog scarabeos förslag bäst. Sen jag ogillar north chassitet då något som en i9 13900k som är bättre än en 9 7950x inte direkt funkar. Det är för att man inte kan toppmontera en 360mm aio villket gör den välldigt svårkylld. Sen att ggå med en 7950x3d är ingen bra ide. Då den faktiskt inte är bättre än en 7950x till och med i många spel. Du kan också gå med kyalren scarebo länkade.

Om du har fler frågor är det bara att ställa.

Av Daytone

https://www.inet.se/produkt/6905504/deepcool-cc560-argb

jag hade kört med detta chassitet. Då kan du också skippa extra fläkten.