Slå en titt med Wifi Analyzer eller dylikt för att få en uppfattning om hur trångt ni har det på 2.4. Hur många andra SSID kan du tex se på -75 dBm eller starkare?
En kabel från närmaste switch, ja. Sen finns det 2 skolor hur man gör.
1) Ett gemensamt SSID på alla tre enheter (AP,AP + router). Olika kanaler 1, 6 resp 11. Klienterna väljer själv "bästa" enhet att gå mot.
2) Olika SSID per enhet. Manuellt byte i klienterna.
Själv förespråkar jag 1).
Kör med Apple-produkter, verkar som att man måste jailbreaka dem för att kunna få tag i något liknande. Men testade dock med min bärbara med motsvarande linux produkter och det såg ut som att det var dåligt med starka nätverk i närheten.
Så för att få alternativ ett är det i princip plug n play?
Det går även att strömförsörja en del accesspunkter via nätverkskabeln (POE), endera har man en switch som matar eller en injektor, det kan förenkla monteringen.
Hur man gör med det logiska nätverket beror på behov, det finns flera varianter med egna för och nackdelar och man bör nog prova sig fram i ett hemmanät för att hitta det mest passande eftersom man troligen inte vill/har råd "att köpa bäst"
Strömförsöjning via nätverkskabeln (POE) lät ju väldigt dyrt även om det får det att börja brinna i prylbögs hjärtat, visst kan det vara smidigt att slippa dra strömkabel till Accesspunkten ifall man ska ha den sitta i taket, men tyvärr tror jag att det blir att kosta mer än det smakar, även om jag gillar sådana lösningar så lär jag ju ändå ha ström till switcharna ifall jag inte skall byta ut dem också.
Med det logiska nätverket, menar du gemensamt SSID eller olika? Vad hade då vart det absolut bästa alternativet? Pengar känns som att dem är till att spenderas, även om vi alla har våra smärtgränser. Finns det bättre alternativ än dem jag redan har fått här?
Kan bara hålla med angående unifi ap's.
Dock behöver du inte ens fundera på long range modellen.
På grund av PTS regler ger dom samma effekt som standard i Sverige så bara slöseri med pengar där.
Vill man ha 5ghz bandet och riktig PoE är det Pro som gäller.
Annars räcker standard väldigt långt.
Det var bra att veta. då står det mellan standard och pro, vilket gör det hela väldigt enkelt då jag tyckte att pro var i det dyraste laget. Ser ut som att det kommer bli ett tre-pack med standard. Skulle jag inte behöva den sista finns det ju säkert en begagnat marknad.