Om det är något Antec är duktiga på så är det att få till en riktigt hög byggkvalitet på sina chassin, och här är P380 inget undantag. Nykomlingen ger ifrån sig en imponerande premiumkänsla, där allt ifrån de tjocka aluminiumplattorna på utsidan till den extremt stabila stommen bidrar till detta. Det hela följs upp av en passform i världsklass, vilket gör det till ett sant nöje att montera in komponenter i chassit.

IMG_5560.jpg

Själva byggupplevelsen påminner i mångt och mycket om den vi upplevde hos föregångaren P280, vilket innebär att det finns gott om utrymme att manövrera inuti chassit även när komponenterna är på plats. Antec får ett plus i kanten för att äntligen ha gjort lagringsburarna modulära, samtidigt som vi vill dela ut en känga att det ska krävas 36 skruvar att hålla dessa på plats.

P380 har uppgraderats rejält på ventilationsfronten i jämförelse med dess föregångare, vilket innebär att det nu ryms stora radiatorer både i topp och framkant. Företaget verkar dock inte riktigt ha tänkt hela vägen när det kommer till alternativa lagringsplatser, då dessa saknas helt om användare väljer att plocka bort de ordinarie burarna – vilket är ett krav för att rymma en radiator i fronten.

IMG_5559.jpg

På kabeldragningsfronten är P380, likt sin föregångare, en lättarbetad historia med generöst utrymme på baksidan av moderkortsplåten samt dörrliknande montering av sidopanelen. Vi hade dock gärna sett Antec utrusta modellen med fler genomdragningshål i den nedre delen för att enklare få till den där riktigt snygga kabeldragningen på komponentsidan.

IMG_5561.jpg

Modellens fläkthubb ger oss minst sagt blandade känslor, där denna helt enkelt känns lite malplacerad i ett flaggskeppschassi som P380. Den gör visserligen sitt jobb att rakt upp och ner driva runt sex fläktar, men vi tycker att man kan förvänta sig en en mer påkostad lösning i ett chassi av den här kalibern – speciellt när föregångaren hade fläktstyrning åtkomlig från utsidan.

Samtidigt som det finns saker vi verkligen gillar med P380, många av vilka kommer direkt från föregångaren P280, så finns det vissa saker som är helt oförståeligt dumma. Bland dessa syns det frontmonterade dammfiltret som är nästintill omöjligt att komma åt (eller för den delen montera tillbaka) samt faktumet att man har behållit 5,25"-platserna på insidan trots att de externa platserna är obefintliga.

När det väl kommer till kritan faller dock modellen främst på två punkter – likheten med sin snart fyra år gamla föregångare och en prislapp från fantasiernas land. Antec har visserligen gjort en del förbättringar med nykomlingen, men hela tiden känns det som att vi sitter och testar ett chassi vi redan tittat på 2011. Lägg till ett rekommenderat pris på 2 200 kronor ovanpå detta och det blir snabbt klart att det finns bättre chassin att lägga pengarna på 2015.

Fördelar:

  • Kvalitetskänsla och passform i världsklass

  • Goda expansionsmöjligheter

  • God potential för ventilation

  • Enkel kabeldragning

Nackdelar:

  • Löjligt svåråtkomligt dammfilter

  • Optisk läsare blockerar luftflödet

  • Ingen ordentlig fläktkontroller

  • Meningslösa 5,25"-platser

  • Omständliga lagringsburar

  • Bygger på ett fyra år gammalt chassi

  • Fantasipris

Pris vid publicering: 2 200 kronor
Lägsta pris: