Hårdvaran som användes i testsystemet var följande:

  • AMD Athlon 64 3000+

  • MSI K8N Neo2 Platinum

  • Corsair Value Select, 1024 MB

  • Sapphire Radeon X800XT-PE

  • Western Digital Raptor 36,7 GB

  • LG DRD-8160B

  • OCZ Modstream 520 W

Processorkylaren som användes var standardkylaren från AMD. Skenorna monteras på vardera sida om hårddisken som sedan skjuts på plats i hårddiskburen. Efter att ha monterat hårddisken upptväcker vi att den inte sitter särskilt väl utan glappar något mot hårddiskburen. Detta är något som kan ge upphov till vibrationer i chassiet.

Den optiska enheten monteras på precis samma sätt som hårddisken. Till skillnad från hårddisken sitter DVD-läsaren ordentligt på plats efter monteringen.

Nätaggregatet monteras helt enkelt genom att det skjuts på plats och sedan skruvas fast med fyra skruvar.

Som vi tidigare har nämnt monteras expansionskort helt utan verktyg och skruvar. Istället används en anordning i plast för att låsa fast expansionskorten. Det är en enkel konstruktion där ett låsstycke lyfts upp för att sedan tryckas tillbaka i ursprungsläge för att låsa kortet.

Efter att ha monterat all hårdvara och anslutit allt kablage såg systemet ut såhär. Kabeldragningen var ett gissel i detta chassie. Det är väldigt många olika sladdar att hålla reda på för strömförsörjningen till fläktarna och belysningen. Efter att ha begrundat den knapphändiga manualen kunde alla kontakter hitta sin plats till slut.

En annan sak som inte fungerade särskilt bra var installation av kablaget från I/O-portarna. Det är helt enkelt för kort för att kunna dras på ett vettigt sätt. Kablaget för ljud räckte inte ens hela vägen fram till kontakten.

Att chassiet var en ljusfylld konstruktion förstod vi direkt. De båda fläktarna är utrustade med blåa lysdioder och båda sidoplåtarna likaså.