Permalänk
Medlem

Ska köpa ny CPU. Behöver råd

Nu behöver jag lite råd och hjälp!

Har en Dell "personalköps" dator med en p4 1,7 willamette (256kb cache) CPU, 256 RDRAM (400mhz), GF ti 4600 och moderbordet är enligt Dells support "ett dell moderkort med intelkretsar av typen 850 chipsetet." (som dom så fint skrev i mailet)

Nu har jag börjat vara hyffsat less på min CPU, den är en grym flaskhals och jag får inte alls ut max av mitt 3Dkort. Så jag ska köpa mig en ny.

Nu till frågan, den självklara. vf ska jag köpa för CPU?
Moderbordet är som sagt ett i850 så jag antar att det begränsar mina val rätt mycket?
Kommer jag få ut max av en CPU med 533 mHz system bus när mitt moderbord enligt intels hemsida bara "Supports 400 mHz system bus for single processor configurations"?
Är det smartare att köpa en lite sämre, men förmodligen billigare CPU med 400 mhz systembuss och 512kb L2 cache eller ska jag satsa på en CPU med 533 mhz system bus trots allt med samma cache?
Kan jag ens använda en CPU med 533 mhz system bus på mitt moderbord?
Om jag kan, hur stor prestanda skillnad är det då mellan en CPU med 533 mhz system buss och en med 400 mhz och skulle jag märka av skillnaden i CS tex? (läs: mer fps)

Om jag sen skulle vilja köpa mer ram är det lönt att satsa på pc800 då?
Som jag har förstått det så skulle jag inte få ut max av dom minnena för att mina nuvarande bara kör i 400 mhz? Eller är jag helt ute och cyklar?

hoppas nån vänlig själ kan reda ut begreppen åt mig :]

/Aan

Permalänk
Medlem

Har du sockel 478 eller 423? Om du har 423 så är det ganska kört för det finns knappt några 423or att köpa längre.

Permalänk

Har samma problem, hur kollar man vad man har för sockel?

Visa signatur

ECS 945P-A | Intel Core 2 Duo E6300 1.86GHz | 2x Corsair Value PC5300 DDR2 1024MB | Gainward GeForce 7950GT 512MB,1,4ns DDR3 | 2 x Samsung SpinPoint 250GB SATA2

Permalänk
Medlem

willamette finns väl bara till socket 423?
annars är det bara att öppna lådan och kolla, socket 478 e jävligt liten och om jag inte minns helt fel så är socket 423 lite större.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ketchup Man
Har samma problem, hur kollar man vad man har för sockel?

ladda hem wcpuid ( ftp://ftp.sweclockers.com/pub/Optimering%20och%20överklocknin... )
så koller du vad det står under "Platform"..
så enkelt löste vi det

Visa signatur

Datamaskin

Permalänk
Medlem

Eller så kan du räkna hålen i socketen ^^

Permalänk
Medlem

Tack!
Använde det där programmet. Det är en s478 jag har

vilka möjligheter har jag till uppgradering nu egentligen?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Aan
Tack!
Använde det där programmet. Det är en s478 jag har

vilka möjligheter har jag till uppgradering nu egentligen?

ptja, du har ganska stora möjligheter.
alla p4or med 533mhz bus borde passa..

Visa signatur

Datamaskin