Permalänk
Medlem

Hjälp med fil delning över nätverk.

Jag och min polare sitter på lan och han visade mig sina filmer och då ville jag också ha dom så jag försöker tanka dom av han, men jag kmr bara åt delade dokument, jag vill komma åt hela burken, elr kan man inte göra d? båda sitter på BBB modem.
båda har samma arbetsgrupp osv.

plz need help
snabbt hellst

Visa signatur

johan

Permalänk
Medlem

Sitter du med XP?
En enkel grej att glömma, stänga av brandväggen.

Permalänk
Medlem

aa d ska jag testa, men jag kommer in och kan ta hans filer från "delade filer" mapen, men ingen annan stans, hur kommer d säg?

Visa signatur

johan

Permalänk
Medlem

Delar han ut "film mappen" då? Annars kan det ha göra med användarrättigheter...

Visa signatur

"When dealing with the insane, the best method is to pretend to be sane."

Permalänk
Medlem

ja, han delar ut hela hårddisken, användarrättigheter hur ändrar man d?

Visa signatur

johan

Permalänk
Medlem

Det enklaste är ju om han högerklickar på en av sina mappar eller drivar i t ex Utforskaren och väljer Sharing and Security, och sen väljer Share this folder, och sen sätter ett namn på den. Sen får han klicka på Permissions och lägga till ditt användarkonto till den godkända listan, dvs du måste ha ett användarkonto på hans burk. Tar för givet att ni stängt av Simple file sharing.

Jag antar att ni redan har konfigurerat workgroups och protokollen och så vidare, tänk på säkerheten bara om ni är anslutna till nätet.