Kan man använda en DVI-D kabel i ett DVI-I uttag? Single/dual link?
Tjena!
Har köpt ett grafikort med 2 st DVI-I uttag. DVI-I klarar av både analoga och digitala signaler har jag förstått. Nu är det så att jag har ett DVI-D uttag på min lcd skärm och vill köpa en kabel att koppla imellan dessa. (Har hört att det ska bli bättre bild, om än väldigt lite.) Kan jag köpa en DVI-D kabel och få digitala signaler?
Sedan undrar jag om det gör någon skillnad om jag väljer att köpa en single link kabel och inte en dual link och om man får bättre kvalitet på bilden om man köper en dyrare variant av dvi-kabel?
Den stora skillnaden mellan de två är att Dual Link hanterar högre uppdateringsfrekvenser och upplösningar jämfört med Single link. Du kan alltid använda Dual link istället för Single link så länge kabeln passar honanslutningen.
Uppdateringsfrekvenser / Upplösning
Single link
60 Hz LCD1920 x 1080 (HDTV)
75 Hz CRT1280 x 1024 (SXGA)
85 Hz CRT1280 x 1024 (SXGA)
Dual link
60 Hz 2048 x 1536 (QXGA)
75 Hz 2048 x 1536 (QXGA)
85 Hz 1920 x 1080 (HDTV)
Visa signatur
Bara den som sover gör inga misstag. Problem är en möjlighet "Ingvar Kamprad"
Du ska köra en DVI-D-kabel ja. Angående single/dual-link så är jag inte alls säker men tror att normalstora skärmar bara kör single. Det är de större, typ Apples 30", som vill ha dual link.