Missa inte Amazon Prime Deal Days!

CPU-kylare till phenom II x4 965 HTPC

Permalänk
Medlem

CPU-kylare till phenom II x4 965 HTPC

Hello,

Har köpt mig en HTPC med en Phenom II x4 965-processor. Till detta har jag en ett Antec-chassie, nämilgen NSK2480.

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=209764
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=460385

Standardkylaren som följer med är i klenaste laget och vid full load går temperaturen upp i oroväckande höga höjder (59*C) samtidigt som fläxten spinner på som bara tusan.

Funderar på att köpa en Scythe Ninja Mini Rev. b:
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=450752

Kommer denna att räcka eller måste jag ha något ännu värre för att få OK temperatur?

Finns det någon chans att jag kan ta bort fläkten till CPU-kylaren som killen här gjort i samma låda, eller kommer det bli på tok för varmt?
http://www.minhembio.com/Madimen/250813#308097

Mycket tacksam för svar!

MVH Markus

Visa signatur

C1: [Antec Solo] [Corsair vx 450W] [Intel Q9550] [Asus P5Q PRO] [Asus HD4850] [Corsair XMS2 4GB] [Zerotherm Nirvana NV120] [Samsung 2233BWx2] [3TB HDD]
C2: [Antec NSK2480] [AMD Phenom II X4 965] [Gigabyte GA-MA785GM-US2H] [Corsair XMS2 4GB] [300GB HDD]

Permalänk

Känns lite knepigt att ha en Phenom II 965 med TDP på 125 eller 140W (har för mig att de tidiga revisionerna har 140W TDP och de senare 125W TDP) till en HTPC. Vanligtvis brukar man ju välja en processor med låg effektförbrukning till en HTPC, t.ex. AMD's nya processorer med 45W TDP. Ser man krasst på det så skulle din Q9550 passat bättre för en HTPC än 965:an.

Jag skulle tro att en Ninja Mini räcker för att kyla din 965:a rätt tyst. Personligen skulle jag kört med en tystgående 92mm fläkt matad med 7V fastsatt på ninjan. Det låter knappt något men ger ändå ett hyfsat flöde.
Du kan ju testa att köra fläktlöst också och låta chassifläktarna jobba istället, men jag tror inte att det blir varken tystare eller svalare.

Visa signatur

~Pelle~

Permalänk
Medlem

59 grader är absolut inte för mycket i load dock om du tkr att det låter för mycket så är det ju att köpa en annan. Kom ihåg att ditt chassi inte är så stort så mät för guds skull innan du köper.