tips för en steamOS/spelserver dator

Permalänk
Medlem

tips för en steamOS/spelserver dator

Slog till på tre komponenter på inet.se's rea så just nu sitter jag på CPU fläkt, ram minne och ett 650 Ti. Har alltid velat bygga en väldigt kompakt och liten dator som konstant står igång med en server eller som jag kan ha i vardagsrummet kopplad till tv:n. Jag är ganska säker på att jag vill ah fractal design node 304.

Här är en lista jag satt ihop lite snabbt. (vet inte omd et är samma ram minne och jag har 2 moderkort för jag vet inte vilken CPU jag ska ha).

Min fråga blir om allt får plats för det första. sedan om allt är kompatibelt. Såg ett fint 520W agg för 400kr som var modulärt också och tänkte slå till men blev fundersam om det agget får plats. Men jag antar att alla standard agg får plats.

Men vad är era åsikter vad gäller CPU? ska man ha en i5 eller en AMD för ungefär samma pris?

Hårddiskar bör inte vara något problem men jag antar att jag måste räkna ut om CPU kylaren får plats. Vet att sweclockers har en bra video om node 304.

Men tankar om mitt projekt? skulle vara tacksam för feedback!

Visa signatur

Pluggar Level Design inom spelutveckling.