Permalänk
Medlem

ITX-Llama

Hej,

Jag såg ett klipp på YT som nämnde denna fiffiga lösning. En individ vid namn Eivind på Vogons har tydligen skapat ett eget ITX-moderkort som har anslutningsockel för en Vortex86EX system-on-module. Med denna på plats så får du en 300MHz Pentium-kompatibel processor som kan klockas upp till 500MHz via BIOS:en. Det finn anslutningshuvud för Raspberry Pi Zero som ljudkortsemulering, så jag hoppas att det kommer gå att montera en Pi med PicoGUS firmware för Gravis Ultrasound-emulering framgent.

Du kan exempelvis ansluta USB tangentbord och mus på de vita USB-portarna då det sitter en USB till PS/2 omvandlarkrets bakom dessa. Moderkortet har inbyggd ljudkrets med SoundBlaster Pro och OPL3 med header för wavetable-krets. Därtill har du en AGP-port för anslutning av exempelvis ett RivaTNT, Vodoo 3 eller liknande som då bryggas in via pci-e bussen på Vortex86EX-modulen, och mycket mer. Om man är intresserad av att köpa ett moderkort så kan man mejla skaparen på denna adress orderitxllama@gmail.com

Kolla in videoklippet för moderkortet här på denna länk
https://www.youtube.com/watch?v=AI3KzpaBY1w

Här har ni länken till tråden på Vogon där ni kan följa projektet. Tyvärr så är det stängt för ytterligare beställning just nu, men om det går bra så lär han säkert beställa fler moderkort.
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=25&t=93480

Här kan man beställa Vortex86EX-modulen med 128MB eller 1GB RAM
https://shop.dmp.com.tw/INT/products-519

Som en bonus slänger jag med länk till PicoGUS. Nu kanske jag är en av få medlemmar här på Sweclockers som hade Gravis Ultrasound MAX ljudkort i 486:an, min fasters karl jobbade som flygpilot så han importerade mitt ljudkort utan att själv visste vad Gravis var så jag förstod inte själv hur ovanligt det var att äga det på den tiden. Kommer ihåg att jag fick be en granne ladda ner drivrutinerna från nån BBS.
https://github.com/polpo/picogus

Man kan lätt säga att näst efter Ark Logic 1000VL grafikkortet så var GUS MAX det längsta instickskortet jag hade i min Svenska PC-fabriken byggda AMD 486DX2-burk.

Visa signatur

Also found as @piteball@mastodon.rockhost.se
XCP-ng Node - Dell PowerEdge R720xd, Xeon E5-2690, 272GB, 3TB SSD, Nvidia Tesla P4
XCP-ng Node - Dell PowerEdge R720xd, Xeon E5-2697v2, 256GB, 2TB SSD
Xpenology Storage - SuperMicro X10SLL-F/SC825TQ, Xeon E3-1231 v3, 16GB, 90TB HDD
Xpenology Backup - Dell PowerEdge R230, Xeon E3-1220v6, 16GB, 12TB HDD