Nu är det snart lön, dvs på måndag, och då ska det köpas ny dator. Har efter många om och men tillslutt beslutat mig för samtliga delar, men lite ångest kvar när det gäller Nätagget.
Tänkte gå för 1000w direkt så man är lite framtidssäkrad.
Finns några jag kollat in mer på, först tänkte jag RM1000e, men efter att ha läst recensioner så verkar den knastra en del så den gick bort.
Sen har jag kolla på dessa två framförallt, vilken är bäst bang for the buck. Man vet ju att det går att lita på Seasonic, men Gamerstorm är ju typ 500 kr billigare vilket är passande för mig. Dock inte mkt recensioner alls så är mer en "chansning".
Eller ska man köra på något där emellan kanske?
Den vita Phanteks skulle passa fint i mitt vita bygge, iofs ser man inte nätagget från sidan, men ändå.
Oavsett vilken man väljer, hur stor skillnad blir det egentligen?
Seasonic Focus GX 1000w
Corsair SF1000 Platinum
be quiet! Pure Power 13M 1000w
Phanteks amp gh 1000w Platinum
Gamerstorm pn1000
NZXT c1000 1000w
Ska gå för ett 9070XT, 7800X3D, 32 gb RAM ifall det har någon betydelse när man väljer en PSU förutom Watten.