Vinn nätagg från Seasonic

Stora problem med trådlöst nätverk på ZOTAC ION ITX F SERIES, behöver hjälp!

Permalänk
Medlem

Stora problem med trådlöst nätverk på ZOTAC ION ITX F SERIES, behöver hjälp!

Hej,

jag har ett ZOTAC ION ITX F SERIES moderkort som jag byggt ihop en HTPC runt. Jag har dock stött på enorma problem med att få igång trådlösa nätverket på datorn. Trådbundet nätverk fungerar utan problem, men eftersom datorn står vid TV så vill jag slippa så mycket sladdar som möjligt..

Började med att installera Ubuntu LTS 10.04. Fick aldrig trådlösa nätverket att funka där, efter flera veckor pillande. Gav upp och installerade Windows 7 istället. Tji fick jag, samma problem. Har installerat alla drivrutiner till moderkortet som finns på Zotacs hemsida. Inget hjälper. Nätverksikonen nere i högra hörnet har hela tiden en liten gul stjärna på sig. När man klickar på den säger den att ingen connection används, fast det finns connections availible. Ibland hittar den trådlösa nätverket från mitt modem, ibland mitt trådlösa från routern (alla andra datorer i hemmet hittar typ 10 st olika eftersom jag bor i lägenhet). Alltså något konsigt med trådlösa, det verkar inte riktigt lira på nåt sätt. Hade exakt samma problem i Ubuntu också att den bara hittade enstaka nätverk. Självklart funkar det inte att ansluta till nätverken som hittas heller.
Jag börjar lacka ur på att den inte funkar. Det brukar ju vara skitsmidigt att installera en ny dator med windows 7. Allt löser sig ju direkt/automatiskt med några små frågor vid installation. Har tex installerat windows 7 på en bärbar som är 6-7 år gammal, det funkade direkt. Inga drivrutinsproblem där, trådlösa funkar direkt! Jag börjar nu misstänka hårdvarufel på HTPC:n. Kan det stämma? Trådbundet funkar ju iofs..

Jag har flera andra datorer i hemmet där jag ALDRIG haft problem med trådlösa nätverket. Precis bredvid HTPC:n står det ett ps3 och ett wii som utan problem använder trådlöst också. Ubuntu vet jag egentligen inget om sedan innan, men där höll jag som sagt på med olika drivrutiner och inställningar (efter hjälp utifrån) men fick det aldrig att funka. Förundrades dock över att när jag installerade Windows 7 så frågar den aldrig efter trådlös förbindelse redan under installationen (något jag sett att Windows 7 alltid gör annans vid nyinstallation).

Jag är i stort behov av att få detta löst! Var inte direkt min förhoppning att det skulle ta över en månad att pilla ihop HTPC:n.. Fattar inte varför det bara inte funkar..?

Permalänk
Medlem

Hej!
Om det är ett VIA VNT6656 USB anslutet kort.
För W7 kolla här "http://www.viaarena.com/forums/showthread.php?t=40251"
För Linux "http://www.viaarena.com/Driver/VT6656_linux_src_v1.20.03_x86...."
Packa upp filen och läs "InternalReleaseNote.txt"
Edit..
Kolla även detta "http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1495354"

Permalänk
Medlem

Nej det är ju inbyggt allt på moderkortet..!

Se spec:

Model
Model IONITX-F-E
Chipset
Manufacturer Nvidia
mGPU ION
CPU Compatibility
Name Intel® Atom™ 330 (dual-core) (1.6 GHz) Intel® yperThreading™ technology
Socket NA (integrated CPU)
Front-side bus 533 MHz
Memory
Memory Type DDR2
Memory Speed 667/800 MHz
Slots 2 240-pin DIMM
Capacity Up to 4GB
CPU & Memory Compare List
NA
3D API
DirectX DirectX 10
OpenGL OpenGL 3.1
Integrated Wifi
Compatibility 802.11n/g/b
Form factror
Size Mini-ITX
Ports
DVI 1 (HDCP) (Dual-Link)
HDMI 1 (HDCP w/7.1-channel Audio)
VGA 1
SATA 3 (SATA 3.0 Gbps)
eSATA 1 (SATA 3.0 Gbps)
PS/2 1 (Keyboard)
USB 2.0 10 (6 on back panel, 4 via pin header)
Ethernet 10/100/1000Mbps (RJ45)
Cooler Passive(Optional fan included)
Windows Vista Vista Premium ready

Permalänk
Medlem

Prova att boota en nyare linuxdist. öppna sedan ett terminalfönster och skriv " lsusb "
Om svaret på detta komando blir "Bus 001 Device 003: ID 160a:3184 " är det VIA VNT6656.
OBS Det är ID som är det viktiga.

Edit..
Kollade på Zotaz's hemsida är det ett AzureWave WiFi module?

Men det enklaste felet i ditt fall skulle vara att du inte använder WPA2 se sista länk hänvisningen.

Permalänk
Medlem

Testade idag med att koppla in HTPC:n där jag har min stationära dator (som står precis bredvid routern). Självklart fungerade det då! Jag förstår bara inte varför. Då måste det ju vara något som stör/blockerar wlanet för HTPC:n? Det saker som står vid TV:n är ett ps3, ett wii, en boxer, en soundbar med tillhörande bas som har trådlös koppling. Trodde direkt att det kanske var trådlösa ljussystemet som störde HTPC:n, men ingen skillnad när jag kopplade ur den.. Det hela är som sagt mycket märkligt eftersom både ps3 och wii fungerar wlan:et utmärkt på. Inte kan det väl vara byrån, där HTPC står (signalen måste åka igenom lite trä osv)?

Grejen är att jag nu inte riktigt orkar installera om skiten ännu en gång. Tror jag kör vidare på windows 7. Verkar vara lite väl mycket pillande med Ubuntu för min smak, eftersom jag måste lära mig hur man gör allt innan jag kan göra det. Om det inte finns enorma fördelar med att köra Ubuntu på sin HTPC (+XBMC)?

I varje fall fungerar det inte med HTPC:n där jag vill att den ska stå. Hela planeringen fallerar lite grann om jag måste ha den nån annanstans.. Någon som tror sig veta varför signalen inte kommer fram?

Permalänk
Medlem

Det enklaste du kan göra är att koppla in en HomePlug AV och koppla ION'en samt PS3 över detta nät.
// Lycka till ...

Om du vill fortsätta meka med det trådlösa och kortet ser ut som på denna bild
"http://www.zotacusa.com/media/catalog/product/cache/1/image/9..." , Då har du en till kontakt att ansluta en extra antenn på.

Permalänk
Medlem

Det som jag tycker är konstigt är att varken ps3:t eller wii:t är påslaget (har endast strömkontakten ikopplad) och eftersom jag provade att koppla ur trådlösa ljudsystemet så är det ju inget kvar som kan störa HTPC:ns wlan. Eller?
Hur funkar det med störningar av wlan, hur långt bort behöver man flytta datorn för att det ska funka? Saken är den att den fungerar helt utan problem att sitta ca 2 meter bort i soffan med en laptop..

Att köra med en HomePlug AV känns ju rätt bögigt? Vafan det måste väl få att funka på nåt annat sätt eller?

Permalänk

Möjliga fel..

Har upplevt exakt samma bekymmer. Har en D-Link DIR-655 router och upplever både drop-outs och dålig bandbredd. Har även ett par andra PC med Intel trådlöst som inte uppvisar dessa bekymmer. Jag lyckades lösa problemet med att den inte anslöt på följande vis.

Körde inSSIDer på en av mina laptops för att kolla efter ett hyfsat ledigt spektrum, fann då att kanal 6 var lämpligast och konfigurerade om routern efter det. Kan nämna att hela grannskapet verkar köra Telia och deras trådlösa router för det fanns ruggigt många sådana nät och alla låg runt kanal 9-10.

Efter att jag gjort detta fick Zotac burken kontakt med en gång. Vid körning mot bredbandskollen fick jag ca. 17 Mbit vilket är bra med tanke på att jag har Glocalnet 24 Mbit och ganska långt till stationen.

Kunde efter detta köra SVT play, TV4 play och revision 3 HD utan några större bekymmer. Dock noterade jag sporadiska störningar när jag strömmar från mitt NAS, för att säkerställa att det ej var NAS burken så kopplade jag en kabel och då försvann problemet.

Efter lite forskning har jag en teori om att det kan bero på att min router är ställd till att köra både 802.11 G samt N, mest för att min Ifåne skall kunna surfa. Skall testa att stänga av G för att se ifall detta löser bekymret.

Hoppas detta i alla fall ger dig lite tips om vad du kan kolla...

Permalänk
Medlem

Jag har nämligen också en D-Link dir-655!! Ska prova detta direkt. Dock hade jag ju faktiskt redan tänkt på att försöka byta kanal på routern, men hittade inte hur man gjorde det då.
Du har inte lust att förklara lite snabbt?

Permalänk

D-Link DIR 655

Ledsen att det dröjt med svar. Surfa till din router och logga in. Öppna wireless settings, stäng av automatic channel scan och välj sen kanal. Värt ett försök.

Då mitt nätverkskort börjat strula allt mer så överväger jag att ersätta det med ett Intel istället, hittade ett gammalt 3945 från en uppgraderad laptop som låg och skräpade

Måste ju oxå säga att jag tycker det är konstigt att man endast levererar med en styck antenn när det på kretsen finns två antenn kontakter.

Lycka till!