Ska uppgradera datorn, tips på vad som ökar prestandan mest. (Speldator)

Permalänk
Medlem

Ska uppgradera datorn, tips på vad som ökar prestandan mest. (Speldator)

Hej,

Hade tänkt mig att ta och uppgradera datorn nu till jul och undrar lite vad som kommer ge bäst ökning i prestanda. Eftersom jag i stort sett bara spelar så är det prestandan i just det som jag undrar över.

Nuvarande komponenter är:
Moderkort - MSI P55-CD53 LGA1156
Processor - intel i7 @ 2.60 GHz
Grafikkort - XFX Radeon HD 4890 1GB
Nätagg - Corsair 550W Black
RAM - Corsair XMS3 DDR3 1333MHz 2x2GB
Hårddisk - Seagate Barracuda 7200 RPM SATA-300
Chassi - Antec Ninehundred two (för dimensioner i chassit, grafikkort lär kunna bli ganska stora)

Har runt 4-5000kr jag har möjlighet att spendera och har tänkt mig nytt grafikkort och/eller en SSD. Dessutom för senare möjligen tips på en bra kylare till en i7? Den gick upp till ungefär 70-75 som max förut när jag utnyttjade OCGenie på moderkortet som drog upp den till 3.5 GHz, skulle villja få ner det en aning innan jag sätter på det igen. Uppskattar alla tips!

Ska bara lägga till vad jag stävar efter. Jag spelar WoW och RPG's såsom Fallout, Dragon Age, Mass Effect etc och kommer antagligen fortsätta göra det en bra tid framöver. Skulle vilja fixa så att datorn klarar av detta i 1-2 år till utan några stora ändringar. Just nu kör jag (i WoW) 1920x1200 och 4x multisampling, 8x anisotropic (AA?). Skulle villja nå högre medans man behåller 30+ FPS under stressande situationer.

Permalänk
Hedersmedlem

Corsair F120 + NH-U12P SE2 + Sparcle GTX 470 -> 4924 :- (4063 :- med en F60)
Corsair F120 + NH-U12P SE2 + Gigabyte Radeon HD6870 -> 4807 :- (3 946 :- med en F60)

Visa signatur

*-<|:C-<-<

Nytt namn, samma bismak.

Permalänk
Medlem

Verkar bra, ska titta lite på en 470 eller 6870 men lutar mer åt 6870'n just nu. Ska läsa lite recensioner och bestämma mig sedan vad det blir!